Ֆինլանդիան դարձել է աշխարհի ամենաերջանիկ երկիրը
Ֆինլանդիան ութերորդ տարին անընդմեջ ճանաչվել է ամենաերջանիկ երկիրը: Երկրորդ տեղում Դանիան է, երրորդ տեղն զբաղեցրել է Իսլանդիան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հետևում է Երջանկության մասին համաշխարհային զեկույցից:
«Երջանկության մեր ամենամյա վարկանիշային աղյուսակը կրկին գլխավորում են Հյուսիսային Եվրոպայի երկրները, իսկ Ֆինլանդիան դրանց թվում առաջվա պես առաջին դիրքում է», - ասվում է զեկույցում:
Փաստաթղթի համաձայն՝ ամենաերջանիկ երկրների առաջին տասնյակում նաև ընդգրկվել են Շվեդիան, Նիդեռլանդները, Կոստա Ռիկան, Նորվեգիան, Իսրայելը, Լյուքսեմբուրգը և Մեքսիկան։ ԱՄՆ-ն զբաղեցրել է 24-րդ հորիզոնականը։
Երջանկության մասին 2024 թվականի համաշխարհային զեկույցի համաձայն` առաջատարների եռյակում, ինչպես և 2023 թվականին, տեղ էին գտել հյուսիսային երկրները: Այդ ժամանակ ևս երկրորդ տեղում Դանիան էր, երրորդում՝ Իսլանդիան:
Ամենադժբախտ երկիրը, ինչպես և 2024 թ. զեկույցում, ճանաչվել է Աֆղանստանը: Աութսայդերների ցանկում են նաև Սիեռա Լեոնեն, Լիբանանը, Մալավին, Զիմբաբվեն, Բոտսվանան, Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետությունը և Եմենը։
Ամենաերջանիկ երկրների վարկանիշային աղյուսակն առաջին անգամ հրապարակվել է 2012 թվականին:
Երջանկության մասին համաշխարհային զեկույցի ուսումնասիրությունն օգտագործում է վեց հիմնական գործոն՝ սոցիալական աջակցություն, եկամուտ, առողջություն, ազատություն, առատություն և կոռուպցիայի բացակայություն:

Финляндия стала самой счастливой страной мира
Финляндия признана самой счастливой страной уже восьмой год подряд, за ней следуют Дания и Исландия. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в докладе World Happiness Report.
“Наш ежегодный рейтинг счастья снова возглавляют страны Северной Европы, а Финляндия по-прежнему занимает первое место среди них”, - говорится в докладе.
Согласно документу, в десятку самых счастливых стран также вошли Швеция, Нидерланды, Коста-Рика, Норвегия, Израиль, Люксембург и Мексика. США заняли 24-е место.
В тройку лидеров 2024 года, как и в 2023 году, вошли страны Северной Европы. На втором месте снова оказалась Дания, на третьем - Исландия.
Самой несчастной страной 2024 года указан Афганистан. В список аутсайдеров также вошли Сьерра-Леоне, Ливан, Малави, Зимбабве, Ботсвана, Демократическая Республика Конго и Йемен.
Рейтинг самых счастливых стран впервые был опубликован в 2012 году.
В исследовании Всемирного доклада о счастье используются шесть ключевых факторов: социальная поддержка, доход, здоровье, свобода, щедрость и отсутствие коррупции.