Սևանա լճի մակարդակն անցյալ տարվանից բարձրանում է. նախարար
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի հանձնաժողովի նիստում կառավարության ծրագրի՝ 2024թ կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի ներկայացմանն այս մասին ասաց Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը:
«Սևանա լճի մակարդակը, բարեբախտաբար, անցյալ տարվանից բարձրանում է: Հուսանք, որ տեղումները կօգնեն պահել այս դինամիկան: Դեկտեմբերի 31–ի դրությամբ Սևանա լճի մակարդակը կազմել է 1900 մետր 39 սանտիմետր, որը 2024 թ հունվարի 1–ի համեմատ 22 սանտիմետրով բարձր է: Այսինքն՝ մեկ տարվա ընթացքում դրական իմաստով 22 սանտիմետր տարբերություն ունենք»,–ասաց նախարարը:
Նրա խոսքով՝ 2025 թվականի մարտի 19–ի դրությամբ լճի մակարդակը կազմում է 1900 մետր 37 սանտիմետր, որը նախորդ տարվա նույն օրվա համեմատ բարձր է 18 սանտիմետրով:
Սևանա լճից նախորդ տարի բաց է թողնվել 131 մլն խմ ջուր, որը 2023–ի համեմատ 97 մլն խմ–ով ցածր է: Նախարարի խոսքով՝ սա վերջին 15 տարիների լավագույն արդյունքն է:
Արփա–Սևան ջրատարով շուրջ 185 մլն խմ ջուր են տեղափոխել Սևան, որը 2023–ի համեմատ 70 մլն–ով է բարձր:
Առաջին անգամ պետական բյուջեի շրջանակում Սևանի լճի ջրի որակի մոնիթորինգ է իրականացվել:
2024 թվականին Սևանա լիճ են բաց թողել շուրջ 390 հազար իշխանի՝ Ամառային և Գեղարքունի տեսակի մանրաձուկ: 2023–ին այդ թիվը եղել է 232 հազար: Սիմիդյանը նշեց, որ 2025 թվականին ցանկանում են թիվը հասնել 520 հազար մանրաձկան:

Уровень воды в озере Севан повышается с прошлого года: министр окружающей среды Армении
Как передает Арменпресс, об этом сообщил министр окружающей среды Акоп Симидян в ходе представления доклада о ходе и результатах реализации программы правительства на 2024 год на заседании комиссии НС по территориальному управлению, местному самоуправлению, сельскому хозяйству и охране окружающей среды.
“Уровень воды в озере Севан повышается с прошлого года. Будем надеяться, что осадки помогут сохранить эту динамику. По состоянию на 31 декабря уровень воды в озере Севан был на отметке 1900 метров 39 сантиметров, что на 22 сантиметра выше, чем на 1 января 2024 года. То есть за год мы имеем положительную разницу в 22 сантиметра”, - сказал министр.
По состоянию на 19 марта 2025 года уровень воды в озере на отметке 1900 метров 37 сантиметров, что на 18 сантиметров выше, чем на тот же день прошлого года.
В прошлом году из озера Севан было забрано 131 млн кубометров воды, что на 97 млн ​​кубометров меньше, чем в 2023 году. По словам министра, это лучший результат за последние 15 лет.
По водопроводу Арпа-Севан в Севан поступило около 185 миллионов кубометров воды, что на 70 миллионов больше, чем в 2023 году.
Впервые мониторинг качества воды озера Севан проводился в рамках государственного бюджета.
В 2024 году в озеро Севан было выпущено около 390 000 мальков форели видов Летняя и Гегаркуникская. В 2023 году эта цифра составляла 232 000. Симидян отметил, что в 2025 году планируется достичь цифры в 520 000 мальков.