Վենետիկի հանձնաժողովում քննարկվել է հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին օրենսդրության վերանայմանն ուղղված նախաձեռնությունը
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը և նախարարի տեղակալ Տիգրան Դադունցը մասնակցել են Վենետիկի հանձնաժողովի 142-րդ պլենար նիստին, որի ընթացքում քննարկվել է հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին օրենսդրության վերանայմանն ուղղված նախաձեռնությունը:
Հաշվի առնելով հարցի կարևորությունը` նախագիծը մինչև հանրային քննարկմանը և պաշտոնական շրջանառության դրվելը ուղարկվել էր Վենետիկի հանձնաժողով` փորձագիտական կարծիք ստանալու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ արդարադատության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, նախաձեռնությունն ուղղված է գույքի օտարման դիմաց լրացուցիչ, առավել բարձր փոխհատուցման չափերի նախատեսմանը, օտարման ենթակա գույքերի ուսումնասիրության և գնահատման նոր, առավել համապարփակ ստանդարտների ներդրմանը, գերակա շահ ճանաչելու վերաբերյալ որոշումների հիմնավորվածության պահանջների նախատեսմանը, որոշումների և փոխհատուցման չափի վիճարկման դատավարական ընթացակարգերի հստակեցմանը, գերակա շահով պայմանավորված օտարման նպատակի իրագործման համար հստակ ժամկետների նախատեսմանը, գույքի օտարման դիմաց փոխհատուցման չտրամադրման դեպքերում պետության լրացուցիչ պատասխանատվության մեխանիզմների ներդրմանը:
Վենետիկի հանձնաժողովը դրական է գնահատել նախաձեռնությունը` նշելով, որ այն իրական քայլ է` ուղղված հանրության գերակա շահով պայմանավորված օտարման ընթացակարգերը ՄԻԵԴ-ի պահանջներին համապատասխանեցնելուն։
Հանձնաժողովը նշել է, որ ներդնելով առավել հստակ ընթացակարգեր և սկզբունքներ, ընդլայնելով փոխհատուցման կանոնները և ներառելով որոշակի ընթացակարգային երաշխիքներ՝ այս փոփոխությունները քայլ առաջ են և ունեն պոտենցիալ նվազեցնելու ՄԻԵԴ-ի թիվ 1 Արձանագրության 1-ին հոդվածի խախտումների ռիսկերը:
Միևնույն ժամանակ, Վենետիկի հանձնաժողովը նախագծի վերաբերյալ ներկայացրել է մի շարք կարևոր դիտարկումներ, որոնք քննարկվել են Արդարադատության նախարարության պատվիրակության հետ և կընդունվեն նախագծի լրամշակման ընթացքում` նախագծի հանրային քննարկմանն ընդառաջ:

Министр юстиции Армении приняла участие в 142-м пленарном заседании Венецианской комиссии
Министр юстиции Армении Србуи Галян и заместитель министра Тигран Дадунц приняли участие в 142-м пленарном заседании Венецианской комиссии, в ходе которого была обсуждена инициатива по пересмотру законодательства об отчуждении имущества с целью обеспечения приоритетных интересов общественности.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства юстиции, учитывая важность вопроса, проект был направлен в Венецианскую комиссию для проведения экспертизы, прежде чем будет вынесен на публичное обсуждение и официальное обращение.
Инициатива направлена на установление дополнительных, более высоких размеров компенсации за отчуждение имущества, введение новых, более комплексных стандартов изучения и оценки подлежащего отчуждению имущества, установление требований к обоснованности решений о признании преимущественного интереса, уточнение процессуальных процедур оспаривания решений и размера компенсации, установление четких сроков реализации цели отчуждения, обусловленной преимущественной заинтересованностью, а также введение дополнительных механизмов ответственности государства в случаях непредоставления компенсации за отчуждение имущества.
Венецианская комиссия положительно оценила инициативу, отметив, что она является реальным шагом на пути к приведению процедур отчуждения, основанных на приоритете общественного интереса, в соответствие с требованиями ЕСПЧ. Комиссия отметила, что эти поправки, вводя более четкие процедуры и принципы, расширяя правила компенсации и включая определенные процессуальные гарантии, являются шагом вперед и могут снизить риски нарушения статьи 1 Протокола № 1 ЕСПЧ.
В то же время Венецианская комиссия представила ряд важных замечаний по проекту, которые были обсуждены с делегацией министерства юстиции и будут приняты в ходе доработки проекта, перед его публичным обсуждением.