Եվրոպական և արաբական տարբեր երկրներ ու կառույցներ ողջունել են Սիրիայի ղեկավարության համաձայնագիրը քրդերի հետ
Եվրամիության արտաքին քաղաքականության ղեկավար Կայա Կալասը ողջունել է քրդական «Սիրիայի դեմոկրատական ​​ուժերի» (SDF) և սիրիական կառավարության համաձայնագիրը՝ ընդգծելով, որ այն ճանապարհ կհարթի սիրիացիների համար ավելի մեծ կայունության և ավելի լավ ապագայի համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Եվրամիության մամուլի ծառայությունը։
«Ողջունում ենք առանցքային զարգացումները ներառական անցման ճիշտ ուղղությամբ՝ նախօրեին «Սիրիայի դեմոկրատական ​​ուժերի» և Դամասկոսի միջև հայտարարված համաձայնագրով, որը կարող է ճանապարհ հարթել դեպի ավելի մեծ կայունություն և ավելի լավ ապագա բազմաթիվ սիրիացիների համար: Մեր կողմից և Սիրիայում տիրող սոցիալ-տնտեսական ծանր իրավիճակը մեղմելու նպատակով ԵՄ-ն դադարեցրել է որոշակի սահմանափակող միջոցներ», - նշել է նա։
Կալասը կոչ է արել բոլոր արտաքին կողմերին հարգել Սիրիայի միասնությունն ու ինքնիշխանությունը։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսնակ Ստեֆան Դյուժարիկը ևս ողջունել է Սիրիայի կառավարության և «Սիրիայի դեմոկրատական ​​ուժերի» միջև ձեռք բերված համաձայնությունը։ Ամենօրյա ասուլիսի ժամանակ Դյուժարիկը նշել է, որ Սիրիայի հարցով ՄԱԿ-ի հատուկ բանագնաց Գեյր Պեդերսենը հուսով է, որ այս համաձայնագիրը կնպաստի քաղաքական անցումային գործընթացին աջակցելուն և ամրապնդելուն։
Իր հերթին Սիրիայի հարցով ՄԱԿ-ի հատուկ բանագնաց Գեյր Պեդերսենը X-ի իր էջում կոչ է արել հիմնական միջազգային դերակատարներին, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ին, Թուրքիային և տարածաշրջանային գործընկերներին, աջակցել սիրիացիներին՝ իրականացնելու համազգային զինադադար և իրական քայլերով ամրապնդել խաղաղությունն ու կայունությունը Սիրիայի հյուսիս-արևելքում:
Վերջին մի քանի ժամվա ընթացքում համաձայնագիրը ողջունող հայտարարություններ են հնչել նաև Սաուդյան Արաբիայից, Կատարից, Քուվեյթից, Հորդանանից, Պարսից ծոցի համագործակցության խորհուրդից, Թուրքիայից, Գերմանիայից, ԱՄՆ-ից:
ԱՄՆ-ի կողմից աջակցություն ստացող քրդական ինքնավար վարչակազմը վերահսկում է հսկայական տարածքներ հյուսիսային և արևելյան Սիրիայում, ներառյալ նավթի և գազի խոշոր հանքավայրերը:
«Սիրիայի դեմոկրատական ​​ուժերը» հյուսիսային և արևելյան Սիրիայի ինքնավար վարչակազմի ռազմական թևն են, որոնք ղեկավարում էին «Իսլամական պետության» դեմ պայքարը, մինչև 2019 թվականին հաջողվեց դուրս քշել այդ ահաբեկչական խմբավորմանն իր վերջին հենակետերից։
Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի և քրդական «Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի» ղեկավար Մազլում Աբդիի միջև ստորագրված համաձայնագիրը ներառում է ութ հիմնական դրույթ, այդ թվում՝ բոլոր սիրիացիների իրավունքների երաշխավորում, քրդական համայնքի ճանաչում որպես սիրիական պետության անբաժանելի մաս և սահմանադրական և քաղաքացիական իրավունքների երաշխավորում:

Европейские и арабские страны, также и различные структуры приветствуют соглашение сирийского правительства с курдами
Глава внешнеполитического ведомства Евросоюза Кая Каллас приветствовала соглашение между курдскими Сирийскими демократическими силами (СДС) и сирийским правительством, подчеркнув, что оно проложит путь к большей стабильности и лучшему будущему для сирийцев. Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба Евросоюза.
“Мы приветствуем ключевые события в правильном направлении для инклюзивного перехода, включая объявленное вчера соглашение между Сирийскими демократическими силами и Дамаском, которое может проложить путь к большей стабильности и лучшему будущему для многих сирийцев. Чтобы облегчить сложную социально-экономическую ситуацию на нашей стороне и в Сирии, ЕС приостановил действие некоторых ограничительных мер”, - отметила она.
Каллас призвала все внешние стороны уважать единство и суверенитет Сирии.
Представитель Генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррик также приветствовал соглашение, достигнутое между сирийским правительством и Сирийскими демократическими силами. В ходе ежедневной пресс-конференции Дюжаррик отметил, что специальный посланник ООН по Сирии Гейр Педерсен надеется, что это соглашение будет способствовать поддержке и укреплению процесса политического перехода.
Специальный посланник ООН по Сирии Гейр Педерсен призвал ключевых международных игроков, включая США, Турцию и региональных партнеров, поддержать сирийцев в реализации общенационального режима прекращения огня и принятии реальных мер по укреплению мира и стабильности на северо-востоке Сирии.
За последние несколько часов заявления, приветствующие соглашение, также сделали Саудовская Аравия, Катар, Кувейт, Иордания, Совет сотрудничества арабских государств Персидского залива, Турция, Германия и США.
Поддерживаемая США курдская автономная администрация контролирует обширные территории северной и восточной Сирии, включая крупные месторождения нефти и газа.
Сирийские демократические силы - военное крыло автономной администрации на севере и востоке Сирии, которое возглавляло борьбу с “Исламским государством” до тех пор, пока в 2019 году не удалось вытеснить террористическую группировку из ее последних оплотов.
Соглашение, подписанное президентом Сирии Ахмедом аш-Шараа и лидером курдских Сирийских демократических сил Мазлумом Абди, включает восемь основных положений, в том числе гарантию прав всех сирийцев, признание курдской общины неотъемлемой частью сирийского государства и гарантию конституционных и гражданских прав.