Եվրախորհրդարանը մարտի 12-ի լիագումար նիստում կքննարկի Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների հարցը
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ստրասբուրգում Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստի շրջանակներում մարտի 12-ին տեղի կունենա քննարկում Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների վերաբերյալ։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ` ԵԽ լիագումար նիստում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության խախտման դեպքերի վերաբերյալ դեբատների շրջանակում եվրախորհրդարանականների ուշադրության կենտրոնում կլինեն նաև Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ գերիները՝ «Ադրբեջանի կողմից հայ պատանդների, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի բարձրագույն քաղաքական ներկայացուցիչների անօրինական ձերբակալություններն ու կեղծ դատավարությունները» խորագրի ներքո։ Նույն հարցի առնչությամբ հրատապ բանաձևը քվեարկության կդրվի մարտի 13-ին։
Ավելի վաղ «Արմենպրես»-ը հայտնել էր, որ Եվրախորհրդարանի պատգամավորները Ստրասբուրգում կայանալիք լիագումար նիստում նախատեսում են հրատապ դեբատներ անցկացնել և բանաձև ընդունել Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների հարցով։

European Parliament to debate unlawful detention, sham trials of Armenian hostages by Azerbaijan
Members of the European Parliament will hold a debate during the March 12 plenary session of the European Parliament about Azerbaijan’s unlawful detention of Armenian POWs.
The debate of the item titled “Unlawful detention and sham trials of Armenian hostages, including high-ranking political representatives from Nagorno-Karabakh, by Azerbaijan” will take place on March 12 as part of debates on human rights and democracy violations, and a vote will be held the following day under urgent debate/resolution procedures.
Last week, a diplomatic source in Brussels told Armenpress that MEPs could initiate urgent debates regarding the alarming reports of torture and ill-treatment of Armenian prisoners of war and other captives in Azeri custody.
The Armenian Ombudsman called on all human rights organizations to intervene after receiving reports of torture and ill-treatment against the Armenian prisoners in the Azeri jail.