SpaceX ընկերության Starship տիեզերանավը պայթել է օդում
Իլոն Մասկի SpaceX ընկերության Starship տիեզերանավի արձակումը՝ Super Heavy կրող հրթիռով, ստեղծված դեպի Լուսին օդաչուով թռիչքներ իրականացնելու համար, ավարտվել է անհաջողությամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է տիեզերանավը մշակող SpaceX ընկերությունը։
Մեկնարկից մոտավորապես 10 րոպե անց տիեզերանավի հետ կապը կորել է, տվյալների ստացումն ընդհատվել է։ Շարժիչի խափանման պատճառով տիեզերանավը սկսել է կորցնել բարձրությունը։
Super Heavy կրող հրթիռը տիեզերանավից անջատվելուց հետո հաջողությամբ հետ է իջել մեկնարկային կայան, որտեղ Mechazilla համակարգի մանիպուլյատոր-ձեռքերը բռնել են այն:
Մեկնարկը տեղի է ունեցել մարտի 6-ին, տեղական ժամանակով 18:34-ին (Երևանի ժամանակով մարտի 7-ին, ժամը 02:34-ին) SpaceX-ի Starbase արձակման հարթակից, որը գտնվում է Տեխասի հարավ-արևելքում։
Նախորդ արձակումը, որն իրականացվել էր հունվարի 17-ին, նույնպես անհաջողությամբ էր ավարտվել։ Հրթիռի երկրորդ աստիճանը չէր կարողացել դուրս գալ ուղեծիր։ Starship-ը պայթել էր կրող հրթիռից անջատվելուց հետո։

Космический корабль Starship компании SpaceX взорвался в воздухе
Запуск космического корабля Starship с ракетой-носителем Super Heavy компании Илона Маска SpaceX, созданной для пилотируемых полетов на Луну, завершился неудачей. Как передает Арменпресс, об этом сообщила компания SpaceX, разработавшая космический аппарат.
Примерно через 10 минут после запуска связь с космическим аппаратом была потеряна, и прием данных прервался. Из-за отказа двигателя космический корабль начал терять высоту.
После отделения от космического корабля ракета-носитель Super Heavy успешно опустилась обратно на стартовую площадку, где ее захватили механизмы системы Mechazilla.
Запуск состоялся 6 марта в 18:34 по местному времени (7 марта в 02:34 по ереванскому времени) со стартовой площадки Starbase компании SpaceX, расположенной на юго-востоке Техаса.
Предыдущий запуск, произведенный 17 января, также закончился неудачей. Вторая ступень ракеты не смогла выйти на орбиту. Starship взорвался после отделения от ракеты-носителя.