Դանիայի վարչապետը չի բացառում իր երկրի պաշտպանության հնարավորությունը ֆրանսիական միջուկային ուժերի կողմից
ԵՄ երկրները պետք է քննարկեն Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի նախաձեռնությունը՝ եվրոպական երկրները ֆրանսիական միջուկային ուժերի պաշտպանության տակ դնելու վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտարարել է Դանիայի վարչապետ Մետե Ֆրեդերիկսենը։
«Ամեն ինչ քննարկման ենթակա է: Բոլոր լավ գաղափարները պետք է քննարկման մաս լինեն»,- ասել է նա Բրյուսելում ԵՄ գագաթնաժողովից առաջ:
Ավելի վաղ՝ Մակրոնն իր ուղերձում ասել է, որ Գերմանիայի կանցլերի թեկնածու Ֆրիդրիխ Մերցի կոչից հետո դաշնակիցների հետ կսկսի քննարկումները եվրոպական երկրներին Ֆրանսիայի միջուկային զսպման ուժերի պաշտպանության տակ ընդունելու հնարավորության շուրջ։

"All good ideas around the table have to be a part of our discussion," she said ahead of the EU summit in Brussels.
According to Politico, France is the only nuclear power in the European Union and one of three NATO member states possessing nuclear weapons, alongside the US and the UK.
Earlier, it was reported that France is open to deploying its nuclear weapons on allied territory to replace the US nuclear presence in Europe.
On Wednesday, in a speech to the French public, Macron announced that he had decided to initiate discussions on using France’s nuclear arsenal to protect the entire European Union.