ԱՄՆ-ն այլևս դադարել է ՌԴ-ի թուլացումը դիտարկել որպես գերնպատակ․ փորձագետ
Փորձագետ Բենիամին Պողոսյանը կարծում է, որ ամերիկյան և ռուսական վերնախավերի վերջին տարաբնույթ հանդիպումները սահմանեցին ոչ միայն նոր ուղենիշներ, այլև տվեցին աշխարհաքաղաքական ազդեցության գոտիներում հնարավոր փոփոխությունների ազդակներ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «APRI Armenia» վերլուծական կենտրոնի ավագ փորձագետ Բենիամին Պողոսյանը հանգամանորեն անդրադարձավ Թրամփ-Մակրոն, Թրամփ-Զելենսկի, Լավրով-Փեզեշքիան, Լավրով-Էրդողան հանդիպումներին և դրանցով պայմանավորված միջազգային զարգացումներին։
«Այս պահին ԱՄՆ-ն և Եվրոպան փոխհարաբերությունների բավականին բարդ փուլ են ապրում, ինչը ցույց տվեց նաև Թրամփ-Մակրոն հանդիպումը։ Եվրամիությունն ի սկզբանե պատժամիջոցներ կիրառեց Ռուսաստանի դեմ, ինչը լուրջ հարվածներ հասցրեց նաև եվրոպական տնտեսությանը, առաջին հերթին՝ Գերմանիային, որովհետև գերմանական տնտեսությունը հենվում էր ռուսական էժան էներգակիրների վրա, որպեսզի արտադրեր մրցունակ ապրանքներ և վաճառեր արտաքին շուկաներում։ Գերմանիայի պարագայում արտահանումն աճի հիմնական նախապայմանն է»,-ասաց Պողոսյանը։
Նա հավելեց, որ վերջին տարիներին Միացյալ Նահանգների ճնշմամբ ԵՄ-ն սկսեց նաև ավելի վատ հարաբերություններ ունենալ Չինաստանի հետ՝ կիրառելով որոշակի պատժամիջոցներ, հանդես գալով սուր հայտարարություններով, խոսելով մարդու իրավունքների խախտումների, և նույնիսկ ույգուրների, այսպես կոչված, ցեղասպանության մասին։ Այդ ամենն արվում էր տրանսատլանտյան միասնությունն ապահովելու, աշխարհում ժողովրդավարության և ազատության համար մղվող պայքարին աջակցելու լոզունգների ներքո։ Այդ ամենի արդյունքում ԱՄՆ-ն վերջին տարիներին արձանագրեց տնտեսական զգալի աճ, մինչդեռ ԵՄ-ում գրանցվեց տնտեսական լուրջ անկում։
«Այդ ամենը եվրոպացիներն անում էին ամերիկյան կողմի հորդորով և ճնշմամբ։ ԱՄՆ-ում տեղի ունեցան նախագահական ընտրություններ, ընտրվեց Դոնալդ Թրամփը, և պարզվեց, որ նրա համար տրանսատլանտյան միասնությունն այնքան էլ կարևոր չէ։ Նրա համար առաջին հերթին նշանակություն ունի ԱՄՆ-ի հետագա հզորացումը, այդ թվում՝ տնտեսապես, Եվրամիության հաշվին։ Չմոռանանք՝ Թրամփը հստակ հայտարարեց, որ ԵՄ-ն ստեղծվել է Միացյալ Նահանգներին հարվածելու համար, որ եվրոպացիներն ապրել են ԱՄՆ-ի հաշվին, ուստի այդ ամեն ինչի վերջը պետք է գա։ Վաշինգտոնը փորձում է զուգահեռաբար հարաբերությունները կարգավորել ՌԴ-ի հետ։ Նման պայմաններում ԵՄ-ն փորձում է հասկանալ իր հետագա անելիքը։ Առանց այդ էլ Եվրոպան արդեն կրել է հարվածներ և հիմա էլ պարզվում է, որ լուրջ խնդիրներ կան ԱՄՆ-ի հետ»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Պողոսյանի կարծիքով՝ Թրամփի վարչակազմը ցանկանում է դադարեցնել պատերազմն Ուկրաինայում և Ռուսաստանի հետ քիչ թե շատ նորմալ հարաբերությունների հիման վրա ավելի ու ավելի կենտրոնանալ Չինաստանի նկատմամբ վարվող իր քաղաքականության վրա, իսկ Եվրոպան կանգնել է նոր իրողություններով պայմանավորված փաստերի առջև։ Եթե ԱՄՆ-ում կա նոր նախագահ, ով հայտարարում է, թե պատասխանատու չէ իր նախորդի կատարած քայլերի համար, ապա Եվրոպայում մեծամասամբ նույն քաղաքական գործիչներն են, ովքեր չեն փոխել քաղաքական գիծը։ Ըստ այդմ՝ ՌԴ-ի հետ կամուրջներն այրված են, հարաբերությունների վերականգնման մասին այս փուլում խոսակցություններ չկան, ուստի ԵՄ-ն հայտնվել է անելանելի, փակուղային վիճակում։
Պողոսյանը հետաքրքիր հանգամանք է համարում այն, որ եվրոպական վերնախավը հավաքվել էր Մեծ Բրիտանիայում, որը տևական ժամանակ է, ինչ դուրս է եկել Եվրամիության կազմից։ Այդուհանդերձ լոնդոնյան գագաթնաժողովում որոշումներ չկայացվեցին, մարդիկ հասկանում են, որ ԵՄ-ի համար լավ ելքեր չեն նախանշվում, որ այն արդեն հայտնվել է Ուկրաինայի վիճակում։
«Մի բան հստակ է, որ առանց ԱՄՆ-ի՝ Եվրոպան ուղղակի ի վիճակի չէ երկարատև պատերազմ մղել Ռուսաստանի դեմ։ Այն, ինչ տեսանելի էր Ուկրաինայում, ավելի ու ավելի էր նմանվում պրոքսի պատերազմի, որտեղ մի կողմում Արևմուտքն էր իր ասիական դաշնակիցներով, իսկ մյուս կողմում Ռուսաստանն էր։ Եթե հավասարումից հանենք ԱՄՆ-ին, ապա գործընթացը չի հաջողի։ Այդ դեպքում պատերազմը կարող է շարունակվել վեց ամիս կամ առավելագույնը մեկ տարի, բայց ոչ հարատև»,- պարզաբանեց փորձագետը։
Խոսելով Թրամփ-Զելենսկի հանդիպման մասին՝ Պողոսյանը նշեց, որ ԱՄՆ-ի նոր վարչակազմի դիրքորոշումը միանգամայն հստակ է․ եթե Ուկրաինան ցանկանում է, որ Միացյալ Նահանգները շարունակի իրեն աջակցել, ապա պետք է սպասարկի կոնկրետ շահեր։ Նախկինում Վաշինգտոնի նպատակը ՌԴ-ի թուլացումն էր ռուս-ուկրաինական հակամարտության միջոցով՝ թեկուզ ուկրաինացիների զոհողությունների գնով, մինչդեռ այս պահին ՌԴ-ի թուլացումը ամերիկյան նոր վարչակազմը չի համարում գերակա շահ, ուստի Թրամփը փորձում է գտնել այլընտրանքային տնտեսական շահ՝ ուկրաինական կողմին առաջարկելով ստորագրել ընդերքի հանածոներն ԱՄՆ-ին տրամադրելու համաձայնագիրը։ Բայց Զելենսկին փաստացի մերժեց այդ առաջարկը՝ պնդելով, որ բացի տնտեսական շահից, պետք է լինեն նաև ամերիկյան կողմից տրամադրված անվտանգային երաշխիքներ։ Արդյունքում նյարդերը տեղի տվեցին, և Զելենսկին Սպիտակ տնից հեռացավ՝ առանց որևէ փաստաթուղթ ստորագրելու։
«Եթե այդ համաձայնագիրն էլ չկա, ուստի անտրամաբանական է ԱՄՆ-ի հետագա ներգրավվածությունը ռուս-ուկրաինական հակամարտությունում։ Չեմ բացառում, որ մոտ օրերս կկայացվեն որոշումներ, որոնք էականորեն կնվազեցնեն ամերիկյան կողմի մասնակցությունը վերոհիշյալ կոնֆլիկտում, այսինքն՝ Ուկրաինան ՌԴ-ի դեմ շարունակելու է պայքարել միայն ԵՄ-ի աջակցությամբ, որը ոչ մի տեղ տանող ճանապարհ է։ Կամ եվրոպացիները պետք է համոզեն Զելենսկուն ընդունել Թրամփի առաջարկը, կամ նրա անդրդվելիության պարագայում պետք է Ուկրաինայում ի հայտ գա նոր ղեկավար, ով կհամաձայնի նոր պայմաններին։ Հակառակ դեպքում, հակամարտությունից ԱՄՆ-ի դուրս գալու դեպքում ուկրաինական կողմը կկրի ավելի մեծ կորուստներ»,- ասաց Պողոսյանը։
Իսկ ինչ վերաբերում է ռուսական կողմի հանդիպումներին, փորձագետն ընդգծեց, որ Մոսկվան իր հերթին հասկանում է, որ Միացյալ Նահանգներն այլևս դադարել է ՌԴ-ի թուլացումը դիտարկել որպես գերնպատակ, ընդ որում՝ ոչ միայն Ուկրաինայում, այլև Հարավային Կովկասում։
«Վերջին տարիներին ԱՄՆ-ն ակտիվորեն ներգրավված էր հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, եռանդուն ջանքեր էր գործադրում, որպեսզի կողմերի միջև կնքվեր խաղաղության պայմանագիր և այդ ամենով հանդերձ՝ թուլանար Ռուսաստանի ազդեցությունը տարածաշրջանում։ 2025 թվականի հունվարի 20-ից հետո պատկերը փոխվել է։ Հարավային Կովկասն այլևս նախկին հետաքրքրությունը չունի Վաշինգտոնի համար։ Ստեղծված իրավիճակում Ռուսաստանը փորձում է տարածաշրջանը վերածել փակ բաժնետիրական ընկերության, որտեղ բաժնետոմսերի առնվազն 45 տոկոսը պատկանում է իրեն, 35 տոկոսը՝ Թուրքիային, 20 տոկոսը՝ Իրանին»,- մանրամասնեց մեր զրուցակիցը։
Այդ երեք պետությունները, նրա դիտարկմամբ, պետք է միասնաբար փորձեն Հարավային Կովկասում առկա տարբեր հակամարտությունները հանգուցալուծել։ ՌԴ-ն արդեն իսկ իր գործընկերների հետ պատրաստվում է այն իրավիճակին, որում կհայտնվենք բոլորս, կամ գուցե արդեն հայտնվում ենք՝ նկատի ունենալով ամերիկյան կողմի ներգրավվածության նվազումն ու Ռուսաստանի դերի բարձրացումը։
«Մոսկվան կառաջարկի «3+3» ձևաչափի կամ գուցե այլ հարթակի միջոցով կարգավորել տարածաշրջանային խնդիրները։ Հենց այս համատեքստում պետք է դիտարկել ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի վերջին այցերը Թեհրան և Անկարա»,- եզրափակեց փորձագետը։

США перестали рассматривать ослабление России в качестве сверхцели: анализ эксперта
Эксперт Бениамин Погосян считает, что недавние встречи американской и российской элит определили не только новые ориентиры, но и дали сигналы о возможных изменениях в зонах геополитического влияния.
В интервью агентству Арменпресс старший эксперт аналитического центра “АПРИ Армения” Бениамин Погосян в подробностях коснулся встреч Трамп-Макрон, Трамп-Зеленский, Лавров-Пезешкян, Лавров-Эрдоган и вызванных ими международных развитиях.
“В настоящее время США и Европа переживают довольно сложный этап отношений, что также продемонстрировала встреча Трампа и Макрона. Первоначально Евросоюз ввел санкции против России, что нанесло серьезный удар и по европейской экономике, в первую очередь по Германии, поскольку германская экономика опиралась на дешевые российские энергоносители для производства конкурентоспособной продукции и ее продажи на внешних рынках. В случае Германии экспорт является главной предпосылкой роста”, - сказал Погосян.
Он добавил, что в последние годы под давлением США ЕС начал ухудшать отношения и с Китаем, применяя определенные санкции, делая резкие заявления, говоря о нарушениях прав человека и даже о так называемом геноциде уйгуров. Все это делалось под лозунгами обеспечения трансатлантического единства и поддержки борьбы за демократию и свободу в мире. В результате всего этого в США в последние годы зафиксирован значительный экономический рост, в то время как в ЕС наблюдается серьезный экономический спад.
“Европейцы делали все это по настоянию и под давлением Америки. В США прошли президентские выборы, избран Дональд Трамп, и оказалось, что трансатлантическое единство для него не так уж и важно. Для него, прежде всего, важно дальнейшее усиление США, в том числе экономическое, за счет Евросоюза. Не будем забывать: Трамп четко заявил, что ЕС был создан для нападения на США, что европейцы жили за счет США, поэтому всему этому нужно положить конец. Параллельно Вашингтон пытается нормализовать отношения с Россией. В таких обстоятельствах ЕС пытается понять, что же делать дальше. Европа и без того уже понесла удары, а теперь выясняется, что есть серьезные проблемы с США”, - отметил наш собеседник.
По словам Бениамина Погосяна, администрация Трампа хочет прекратить войну на Украине и на основе более или менее нормальных отношений с Россией все больше и больше сосредотачиваться на своей политике в отношении Китая, в то время как Европа столкнулась с фактами, обусловленными новыми реалиями. Если в США новый президент заявляет, что не несет ответственности за шаги своего предшественника, то в Европе это в основном те же политики, которые не изменили свою политическую линию. Соответственно, мосты с Россией сожжены, о восстановлении отношений на данном этапе речи не идет, поэтому ЕС оказался в безвыходной, тупиковой ситуации.
Погосян считает интересным обстоятельством тот факт, что европейская элита собралась в Великобритании, которая давно вышла из Евросоюза. Однако на саммите в Лондоне никаких решений принято не было, люди понимают, что для ЕС не ожидается ничего хорошего, что он уже оказался в ситуации Украины.
“Ясно одно: без США Европа просто не способна вести длительную войну против России. То, что было видно на Украине, все больше и больше напоминало войну по доверенности, в которой Запад со своими азиатскими союзниками был на одной стороне, а Россия - на другой. Если мы исключим США из уравнения, процесс не увенчается успехом. В таком случае война может продолжаться полгода, максимум год, но не вечно”, - пояснил эксперт.
Говоря о встрече Трампа и Зеленского, Погосян отметил, что позиция новой администрации США абсолютно ясна: если Украина хочет, чтобы Соединенные Штаты продолжали поддерживать ее, она должна обслуживать конкретные интересы. Если раньше целью Вашингтона было ослабление России посредством российско-украинского конфликта, даже ценой украинских жертв, то сейчас новая американская администрация не считает ослабление России своим первостепенным интересом, поэтому Трамп пытается найти альтернативный экономический интерес, предлагая украинской стороне подписать соглашение о поставках в США минеральных ресурсов. Однако Зеленский фактически отверг это предложение, настаивая на том, что в дополнение к экономическим выгодам должны быть также предоставлены гарантии безопасности со стороны США. В результате нервы не выдержали, и Зеленский покинул Белый дом, не подписав никаких документов.
“Если нет этого соглашения, то дальнейшее вовлечение США в российско-украинский конфликт нелогично. Я не исключаю, что в ближайшие дни будут приняты решения, которые существенно сократят участие американской стороны в вышеупомянутом конфликте, а это значит, что Украина продолжит воевать с Россией только при поддержке ЕС, что ни к чему не приведет. Либо европейцы должны убедить Зеленского принять предложение Трампа, либо в случае его непреклонности в Украине должен появиться новый лидер, который согласится на новые условия. В противном случае, если США выйдут из конфликта, украинская сторона понесет большие потери”, - заявил Погосян.
Что касается встреч с российской стороной, эксперт подчеркнул, что Москва, со своей стороны, понимает, что США перестали рассматривать ослабление России как сверхзадачу не только на Украине, но и на Южном Кавказе.
“В последние годы США активно участвовали в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений, прилагали энергичные усилия для заключения мирного договора между сторонами и, вместе с тем, и ослабления влияния России в регионе. После 20 января 2020 года картина изменилась. Южный Кавказ уже не представляет для Вашингтона того интереса, как раньше. В сложившейся ситуации Россия пытается превратить регион в закрытое акционерное общество, где не менее 45 процентов акций принадлежит ей, 35 процентов - Турции и 20 процентов – Ирану”, - уточнил наш собеседник.
По его мнению, эти три государства должны вместе попытаться разрешить различные конфликты на Южном Кавказе. Россия уже вместе со своими партнерами готовится к ситуации, в которой мы все окажемся, или, может быть, уже оказались, имея в виду снижение вовлеченности американской стороны и повышение роли России.
“Москва предложит решить региональные проблемы в формате “3+3” или, возможно, с помощью другой платформы. Именно в этом контексте следует рассматривать недавние визиты министра иностранных дел России Сергея Лаврова в Тегеран и Анкару”, - заключил эксперт.