Կիպրոսը հանձնառու է խթանել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը․ Կիպրոսի նախագահի գրասենյակ
Կիպրոսի նախագահի գրասենյակն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին՝ նշելով, որ Հանրապետությունն իր հարգանքն և համերաշխությունն է հայտնում հայ ժողովրդին և հանձնառու է խթանել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասված է Կիպրոսի նախագահի գրասենյակի X-ի պաշտոնական միկրոբլոգում արված գրառման մեջ։
«Մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում 1.5 միլիոն հայերի հիշատակին, որոնք համակարգված կերպով ոչնչացվեցին ժամանակակից պատմության ամենաողբերգական էջերից մեկի ժամանակ։
Կիպրոսի Հանրապետությունն իր հարգանքը և համերաշխությունն է հայտնում հայ ժողովրդին՝ հիշեցնելով, որ պատմական հիշողության պահպանումը և ճշմարտության ճանաչումը յուրաքանչյուր հասարակության բարոյական պարտականությունն է, որը հարգում է մարդու իրավունքները և արդարադատության հիմնարար արժեքները։
Որպես անարդարություն և միջազգային իրավունքի խախտում ապրած երկիր՝ մենք վերահաստատում ենք մեր անսասան հանձնառությունը՝ խթանելու Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը։ Հիշողությունը մնում է կենդանի»,-նշված է գրառման մեջ։
Հայոց ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ X-ի իր միկրոբլոգում գրառում է արել նաև Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Կոնստանտինոս Կոմբոսը։
Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը մենք հիշում ենք զոհերին և ճանաչում  մարդկության դեմ կատարված հանցագործության չդադարող ցավը։ Պաշտպանելով ճշմարտությունն ու արդարությունը՝ մենք պահպանում ենք «այլևս երբեք» խոստումը»,- գրել է նախարարը։
Ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ Կիպրոսի ԱԳՆ-ի X-ի միկրոբլոգում արված գրառման  մեջ էլ ասված է.
«Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը մենք հարգում ենք զոհերի հիշատակը և համերաշխություն ենք հայտնում բոլորին, որոնք կրում են նրանց ժառանգությունը։ Մենք վերահաստատում ենք մեր համատեղ պարտականությունը՝ «այլևս երբեք»»։

Кипр привержен содействию международному признанию Геноцида армян. Офис президента Кипра
Офис президента Кипра прокомментировал 110-ю годовщину Геноцида армян, отметив, что Республика выражает свое уважение и солидарность с армянским народом и привержен содействию международному признанию Геноцида армян.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении на официальном микроблоге канцелярии президента Кипра Х.
«Мы отдаем дань памяти 1,5 миллионов армян, которые были систематизированно истреблены во время одной из самых трагических страниц современной истории».
Республика Кипр выражает свое уважение и солидарность армянскому народу, напоминая, что сохранение исторической памяти и признание истины является моральным долгом каждого общества, уважающего права человека и основополагающие ценности справедливости.
Как страна, столкнувшаяся с несправедливостью и нарушениями международного права, мы подтверждаем нашу непоколебимую приверженность содействию международному признанию Геноцида армян. Память жива», — говорится в посте.
Министр иностранных дел Кипра Константинос Комбос также опубликовал в своем микроблоге X публикацию по случаю годовщины Геноцида армян.
«В День памяти жертв Геноцида армян мы вспоминаем жертв и признаем непреходящую боль преступления, совершенного против человечества. «Защищая правду и справедливость, мы выполняем обещание — ״больше никогда″», — написал министр.
В сообщении в микроблоге МИД Кипра X по случаю годовщины Геноцида также говорится:
«В День памяти жертв Геноцида армян мы чтим память жертв и выражаем солидарность со всеми, кто несет их наследие». Мы подтверждаем наше общее обязательство — ״больше никогда″.