Կիպրոսը հանձնառու է խթանել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը․ Կիպրոսի նախագահի գրասենյակ
Կիպրոսի նախագահի գրասենյակն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին՝ նշելով, որ Հանրապետությունն իր հարգանքն և համերաշխությունն է հայտնում հայ ժողովրդին և հանձնառու է խթանել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասված է Կիպրոսի նախագահի գրասենյակի X-ի պաշտոնական միկրոբլոգում արված գրառման մեջ։
«Մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում 1.5 միլիոն հայերի հիշատակին, որոնք համակարգված կերպով ոչնչացվեցին ժամանակակից պատմության ամենաողբերգական էջերից մեկի ժամանակ։
Կիպրոսի Հանրապետությունն իր հարգանքը և համերաշխությունն է հայտնում հայ ժողովրդին՝ հիշեցնելով, որ պատմական հիշողության պահպանումը և ճշմարտության ճանաչումը յուրաքանչյուր հասարակության բարոյական պարտականությունն է, որը հարգում է մարդու իրավունքները և արդարադատության հիմնարար արժեքները։
Որպես անարդարություն և միջազգային իրավունքի խախտում ապրած երկիր՝ մենք վերահաստատում ենք մեր անսասան հանձնառությունը՝ խթանելու Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը։ Հիշողությունը մնում է կենդանի»,-նշված է գրառման մեջ։
Հայոց ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ X-ի իր միկրոբլոգում գրառում է արել նաև Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Կոնստանտինոս Կոմբոսը։
Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը մենք հիշում ենք զոհերին և ճանաչում  մարդկության դեմ կատարված հանցագործության չդադարող ցավը։ Պաշտպանելով ճշմարտությունն ու արդարությունը՝ մենք պահպանում ենք «այլևս երբեք» խոստումը»,- գրել է նախարարը։
Ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ Կիպրոսի ԱԳՆ-ի X-ի միկրոբլոգում արված գրառման  մեջ էլ ասված է.
«Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը մենք հարգում ենք զոհերի հիշատակը և համերաշխություն ենք հայտնում բոլորին, որոնք կրում են նրանց ժառանգությունը։ Մենք վերահաստատում ենք մեր համատեղ պարտականությունը՝ «այլևս երբեք»»։

Cyprus committed to promoting international recognition of the Armenian Genocide
The Presidential Office of Cyprus has addressed the 110th anniversary of the Armenian Genocide, noting that the Republic expresses its respect and solidarity with the Armenian people and remains committed to promoting the international recognition of the Armenian Genocide.
"We pay tribute to the memory of 1.5 million Armenians who were systematically exterminated during one of the most tragic chapters of modern history.
The Republic of Cyprus expresses its respect and solidarity with the Armenian people, recalling that the preservation of historical memory and the recognition of the truth are the moral duties of every society that respects human rights and the fundamental values of justice," the Presidential Office of Cyprus stated on X.
"As a country that has experienced injustice and violations of international law, we reaffirm our unwavering commitment to promoting the international recognition of the Armenian Genocide. The memory remains alive," the post reads.
Cypriot Foreign Minister Constantinos Kombos also made a post on X on the occasion of the anniversary of the Armenian Genocide.
“On Armenian Genocide Remembrance Day, we remember the victims and acknowledge the enduring pain of a crime against humanity.
In defending truth and justice, we uphold the promise: Never Again.’’
The Cyprus Foreign Ministry's post on X on the occasion of the anniversary of the Genocide reads:
On Armenian Genocide Remembrance Day, we honour the memory of the victims and stand in solidarity with all those who carry their legacy.We reaffirm our collective duty: Never Again.