ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը հարգանքի տուրք է մատուցել Սումգայիթում զոհ գնացած հայերի հիշատակին
Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանությունը «Ֆեյսբուք»-ի էջում գրառում է կատարել, որտեղ նշվում է՝ միանում են հայերին` հարգանքի տուրք մատուցելով 1988 թ․ Սումգայիթում զոհ գնացածների հիշատակին:
«Այսօր մենք միանում ենք հայերին` սգալով և տուրք մատուցելով 1988թ․ Սումգայիթում զոհ գնացածների հիշատակին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է դեսպանության գրառման մեջ:
1988թ. փետրվարի 27-ին Խորհրդային Ադրբեջանի ղեկավարության նախաձեռնությամբ և բացարձակ թողտվության պայմաններում մեկնարկեցին Սումգայիթի հայ բնակչության ջարդերը, որոնք ուղեկցվեցին բռնությունների, դաժանությունների, բռնի անհետացումների, ունեզրկման, մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարումների դեպքերով:
Սպանվեցին հարյուրավոր հայեր, այդ թվում՝ կանայք, երեխաներ և ծերեր, իսկ հազարավոր հայեր բռնի տեղահանվեցին:

Посольство США в Армении почтило память жертв армянских погромов в азербайджанском Сумгаите в феврале 1988 года
Посольство Соединенных Штатов Америки в Армении разместило на своей странице в Facebook сообщение, в котором говорится, что они присоединяются к армянам в почтении памяти жертв армянских погромов в азербайджанском Сумгаите в феврале 1988 года.
«Сегодня мы присоединяемся к армянам, скорбящим и отдающим дань памяти жертв событий 1988 года в Сумгаите», - отмечает посольство, сообщает Арменпресс.
27 февраля 1988 года по инициативе руководства Советского Азербайджана и в условиях абсолютного попустительства в азербайджанском городе Сумгаит начались массовые убийства армянского населения, которые сопровождались насилием, жестокостью, насильственными исчезновениями, грабедом и массовыми нарушениями прав человека.
Сотни армян были убиты, в том числе женщины, дети и старики, а тысячи армян были насильственно перемещены.