Մյունխենում ավտոմեքենան մխրճվել է մարդկանց բազմության մեջ. կա շուրջ 20 վիրավոր
Մյունխենում շուրջ 20 մարդ է վիրավորվել, երբ մեքենան մխրճվել է բազմության մեջ։ Միջադեպը տեղի է ունեցել Մյունխենի անվտանգության համաժողովից առաջ։ Չի բացառվում ահաբեկչության վարկածը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Reuters գործակալությունը, վկայակոչելով ոստիկանությանը, նշում է, որ իրավապահները ձերբակալել են վարորդին և եզրակացրել, որ նա հետագա սպառնալիք չի ներկայացնում։ Ձերբակալվածը 26-ամյա աֆղանստանցի է։
«Առնվազն 20 մարդ վիրավորվել է, նրանցից մի քանիսը՝ շատ լուրջ», - ասել է Մյունխենի ոստիկանության խոսնակը։
The Mirror պարբերականը հաղորդում է, որ միջադեպի հետևանքով վիրավորվել է 27 մարդ։
Ամենայն հավանականությամբ, տուժել են Գերմանիայի արհմիություններից մեկի ցույցին մասնակցող մարդիկ։
The Bild պարբերականը գրել է, որ ոստիկանությունը դեռ պետք է որոշի՝ արդյոք Mini Cooper-ի վարորդը միտումնավոր է մեքենան վարել բազմության մեջ, թե շփոթել է գազի և արգելակի ոտնակները։ Սակայն ավելի ուշ Բավարիայի վարչապետը հայտարարել է, որ միջադեպը, հնարավոր է, ահաբեկչություն է։
Մյունխենի անվտանգության համաժողովը մեկնարկելու է փետրվարի 14-ին։ Դրան մասնակցելու համար փետրվարի 13-ին այնտեղ են ժամանելու ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։ Համաժողովին կմասնակցի նաև ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։

В Мюнхене автомобиль врезался в толпу людей: около 20 человек ранены
Около 20 человек получили ранения в результате столкновения автомобиля с толпой в Мюнхене. Инцидент произошел накануне Мюнхенской конференции по безопасности. Не исключена версия теракта
Как передает Арменпресс, агентство Reuters со ссылкой на полицию сообщает, что правоохранители задержали водителя и пришли к выводу, что он не представляет дальнейшей угрозы. Задержанный - 26-летний афганец.
«По меньшей мере 20 человек получили ранения, некоторые из них очень серьезные», - сообщил представитель полиции Мюнхена.
The Mirror сообщает, что в результате инцидента пострадали 27 человек.
По всей вероятности, пострадали люди, участвовавшие в демонстрации одного из немецких профсоюзов.
Журнал Bild написал, что полиции еще предстоит определить, намеренно ли водитель Mini Cooper въехал в толпу или перепутал педали газа и тормоза. Однако позже премьер-министр Баварии заявил, что произошедшее, возможно, было террористическим актом.
Мюнхенская конференция по безопасности начнется 14 февраля. Для участия в ней 13 февраля туда прибудут вице-президент США Джей Ди Вэнс и президент Украины Владимир Зеленский. В конференции примет участие также министр обороны Армении Сурен Папикян.