Թրամփը հույս է հայտնել, որ ՌԴ-ի կողմից ամերիկացի ուսուցչի ազատ արձակումը կնպաստի Ուկրաինայում պատերազմի դադարեցմանը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանն ընդունել է ամերիկացի ուսուցիչ Մարկ Ֆոգելին, որին Ռուսաստանն ազատ է արձակել 3,5 տարվա բանտարկությունից հետո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, որ Ֆոգելի ազատ արձակումը կարող է «մեծ ու կարևոր դեր խաղալ» Ուկրաինայում պատերազմը դադարեցնելու գործում։ Թրամփը և Ֆոգելը շնորհակալություն են հայտնել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին նման քայլի համար։
ԱՄՆ նախագահը Ֆոգելի ազատ արձակման պայմաններն անվանել է «շատ արդար»։ Լրագրողների հարցին, թե Վաշինգտոնն ինչ է տվել Մոսկվային Ֆոգելի ազատման դիմաց, Թրամփը պատասխանել է «Ոչ շատ բան»։
Թրամփը նաև հայտնել է, որ փետրվարի 12-ին ևս մեկ մարդ ազատ կարձակվի, սակայն չի նշել նրա անունը։
«Ռուսաստանը շատ լավ վերաբերմունք ցուցաբերեց մեր նկատմամբ։ Հուսով եմ՝ սա հարաբերությունների սկիզբն է, որի շնորհիվ մենք կկարողանանք վերջ տալ այդ (խմբ.՝ ռուս-ուկրաինական) պատերազմին», - ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Ֆոգելին իր անձնական ինքնաթիռով Մոսկվայից Վաշինգտոն է տարել ԱՄՆ նախագահի Մերձավոր Արևելքի հարցերով հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը:
Անգլո-ամերիկյան դպրոցի նախկին ուսուցիչ և Մոսկվայում ԱՄՆ դեսպանատան նախկին աշխատակից 63-ամյա Մարկ Ֆոգելը, որը Ռուսաստանում կալանավորվել է 2021 թ. օգոստոսին, խիստ ռեժիմի գաղութում 14 տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել թմրանյութերի մաքսանենգության համար։

Трамп выразил надежду, что освобождение Россией американского учителя будет способствовать окончанию войны на Украине
Президент США Дональд Трамп приветствовал в Белом доме американского учителя Марка Фогеля, освобожденного Россией после 3,5 лет заключения. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Reuters.
Президент США заявил, что освобождение Фогеля может «сыграть большую и важную роль» в прекращении войны на Украине. Трамп и Фогель поблагодарили президента России Владимира Путина за такой шаг.
Президент США назвал условия освобождения Фогеля «очень справедливыми». На вопрос журналистов, что Вашингтон дал Москве в обмен на освобождение Фогеля, Трамп ответил: «Не так много».
Трамп также сообщил, что 12 февраля выйдет на свободу еще один человек, но не назвал его имя.
«Россия продемонстрировала очень хорошее отношение к нам. Надеюсь, это начало отношений, благодаря которым мы сможем положить конец той (российско-украинской- ред.) войне», - сказал президент США.
Специальный посланник президента США по делам Ближнего Востока Стив Уиткофф доставил Фогеля из Москвы в Вашингтон на своем частном самолете.
63-летний Марк Фогель, бывший преподаватель англо-американской школы и бывший сотрудник посольства США в Москве, был задержан в России в августе 2021 года и приговорен к 14 годам лишения свободы за контрабанду наркотиков с отбыванием наказания в колонии строгого режима.