Իրանը դեմ է ցանկացած ճանապարհի, որը իր մեջ կներառի միջանցքի տրամաբանություն. Սոբհանի
Իրանը դեմ չէ Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, սակայն դա պետք է արվի երկրների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքները հարգելու հիման վրա։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ փետրվարի 6-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարել է Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին։
«Հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ մենք բազմաթիվ անգամներ ներկայացրել ենք մեր դիրքորոշումը։ Մենք դեմ չենք ճանապարհների ապաշրջափակմանը միայն այն դեպքում, եթե դա իրականացվում է երկրների ազգային և տարածքային ինքնիշխանության ներքո։
Մենք կողմ ենք Հայաստանի տարածքում ճանապարհների ապաշրջափակմանը, սակայն այն պետք է իրականացվի ազգային ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը հարգելու հիման վրա։ Ցանկացած ճանապարհ, որը իր մեջ կներառի միջանցքի տրամաբանություն, մենք դրան դեմ ենք»,- հայտարարել է դեսպանը։
Հայաստանի տարածքով այսպես կոչված միջանցք ստանալու վերաբերյալ պարբերաբար հայտարարում են Ադրբեջանի իշխանությունները՝ հղում անելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության վրա։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս հայտարարել է, որ Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ Հայաստանը միջանցք տրամադրելու որևէ պարտավորություն չի ստանձնել։ ՀՀ իշխանությունները հայտարարում են, որ պատրաստ են տարածաշրջանի հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը՝ երկրների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքի հիման վրա։

Иран выступает против любой дороги в рамках коридорной логики - Собхани
Иран не против разблокировки коммуникаций на Южном Кавказе, но это должно быть сделано на основе уважения принципов суверенитета и территориальной целостности стран.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил посол Ирана в Армении Мехди Собхани на состоявшейся 6 февраля пресс-конференции.
«Мы неоднократно излагали свою позицию по разблокировке коммуникаций. Мы не против разблокирования дорог только в том случае, если это будет осуществляться в рамках национального и территориального суверенитета стран.
Мы за разблокирование дорог на территории Армении, но это должно быть реализовано на основе уважения национального суверенитета и территориальной целостности. Мы против любой дороги в рамках коридорной логики», - заявил посол.
Власти Азербайджана регулярно заявляют о своих притязаниях на дорогу по территории Армении, ссылаясь на заявление от 9 ноября 2020 года. Премьер-министр Армении Никол Пашинян неоднократно заявлял, что трехсторонним заявлением от 9 ноября Армения не взяла на себя никаких обязательств по предоставлению «коридора».
Власти Армении заявляют, что готовы разблокировать коммуникации в регионе на основе уважения суверенитета и территориальной целостности стран.