Թեհրանը չի շտապում հարաբերություններ հաստատել Սիրիայի նոր իշխանությունների հետ․ Իրանի ԱԳՆ
Իրանն առաջին հերթին շահագրգռված է Սիրիայում ներառական կառավարության ստեղծմամբ և չի շտապում հարաբերություններ հաստատել Դամասկոսի նոր իշխանությունների հետ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այս մասին հայտարարել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին։
«Իրանն առաջին հերթին հանդես է գալիս Սիրիայի տարածքային ամբողջականության պահպանման, օտար օկուպանտների, հատկապես սիոնիստական ռեժիմի արտաքսման օգտին: Մենք նաև շահագրգռված ենք, որ Սիրիայում ժողովրդի շահերին համապատասխան կառավարություն ստեղծվի», - ասել է Արաղչին Իրանի խորհրդարանի լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Իրանի ԱԳ նախարարը նաև հավելել է, որ Թեհրանը Սիրիայի նոր իշխանությունների հետ անպայման հարաբերություններ կհաստատի, սակայն առայժմ ամեն ինչ քննարկման փուլում է։

Тегеран не спешит налаживать отношения с новыми властями Сирии: МИД Ирана
Иран в первую очередь заинтересован в создании инклюзивного правительства в Сирии и не торопится налаживать отношения с новыми властями в Дамаске. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил министр иностранных дел Исламской Республики Иран Аббас Аракчи.
“Иран в первую очередь выступает за сохранение территориальной целостности Сирии, за изгнание иностранных оккупантов, в особенности сионистского режима. Также мы заинтересованы в создании в Сирии правительства, отвечающего интересам народа”, - заявил Арагчи в интервью иранскому парламентскому информационному агентству.
Глава МИД Ирана также добавил, что Тегеран обязательно наладит отношения с новыми властями Сирии, но пока все находится на стадии обсуждения.