Հնդկաստանում կրոնական տոնախմբության ժամանակ առնվազն 15 մարդ է զոհվել հրմշտոցից
Հնդկաստանում կրոնական խոշոր տոնախմբության ժամանակ հրմշտոցի հետևանքով առնվազն 15 մարդ է զոհվել, տասնյակ մարդիկ՝ վիրավորվել։ Միջադեպը տեղի է ունեցել Ուտար Պրադեշի նահանգում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է AFP գործակալությունը՝ վկայակոչելով տեղի բժիշկներից մեկին։
Կումբհ Մելա հինդուական տոնախմբությունն անցկացվում է Գանգես գետի ափերին։ Ըստ ամենայնի, գետի ափին քնած մարդկանց տրորել են հավատացյալները, որոնք փորձել են լողալ սուրբ համարվող գետի ջրերում։
Վեց շաբաթ տևող տոնախմբությունը հինդուական կրոնական օրացույցի ամենախոշոր իրադարձությունն է։ Հունվարի 28-ին գետում լողանալու ծիսական արարողությանն ակնկալվում էր միլիոնավոր մարդկանց մասնակցությունը։
Տեղի պաշտոնյաներից մեկը հնդկական PTI լրատվական գործակալությանը հայտնել է, որ հրմշտոցը սկսվել է բազմության կառավարման արգելապատերից մի քանիսի փլուզումից հետո։
1954 թվականին Կումբհ Մելայի ժամանակ մեկ օրում հրմշտոցից մահացել և խեղդամահ էր եղել ավելի քան 400 մարդ։

По меньшей мере 15 человек погибли в давке во время религиозного праздника в Индии
По меньшей мере 15 человек погибли и десятки получили ранения в результате давки во время крупного религиозного праздника в Индии. Инцидент произошел в штате Уттар-Прадеш. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство AFP со ссылкой на одного из местных врачей.
Индуистский фестиваль Кумбха Мела проводится на берегу реки Ганг. Судя по всему, спящих на берегу реки людей растоптали верующие, пытавшиеся искупаться в водах реки, считающейся святой.
Шестинедельный фестиваль является крупнейшим событием в индуистском религиозном календаре. Ожидалось, что миллионы людей примут участие в ритуальном омовении в реке 28 января.
Местный чиновник сообщил индийскому информационному агентству PTI, что давка началась после того, как обрушились некоторые барьеры для сдерживания толпы.