Բաքվում շարունակվում է Արայիկ Հարությունյանի և ԼՂ-ի նախկին պաշտոնյաների նկատմամբ շինծու դատավարության հերթական նիստը
Բաքվի ռազմական դատարանում հունվարի 27-ին ընթանում է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության նկատմամբ ապօրինի և շինծու դատավարության հերթական նիստը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես ավելի վաղ հայտնում էին ադրբեջանական լրատվամիջոցները, հունվարի 27-ին մեկնարկել է նաև ԼՂ-ի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ դատավարության հերթական նիստը՝ ԼՂ-ի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանի և մյուս պաշտոնյաների դատավարություններից առանձին:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 25-ին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ Երևանը հետախուզական տվյալներ ունի, որ Ադրբեջանը Բաքվում պահվող հայ գերիների նկատմամբ հոգեներգործուն արգելված միջոցներ է կիրառում, որպեսզի տարածաշրջանային էսկալացիաները հրահրելուն ուղղված խոսույթներ, ցուցմունքներ կորզի։
Թե Ռուբեն Վարդանյանի, թե մյուս շինծու մեղադրյալների գործով դատական նիստն անցկացվել է հունվարի 17-ին։ Մյուս մեղադրյալների գործով ևս մեկ նիստ կայացել էր հունվարի 21-ին։

The illegal and fabricated trial against the former military-political leadership of Nagorno-Karabakh continued at the Baku Military Court on January 27.
According to Azerbaijani media, the second session of the trial against former Nagorno-Karabakh State Minister Ruben Vardanyan also started on January 27, separately from the trials of former Nagorno-Karabakh President Arayik Harutyunyan and other officials.
During an interview aired on Public Television on January 25, Prime Minister Nikol Pashinyan announced that Armenia has intelligence data indicating that the Azerbaijani authorities are using banned psychoactive methods against Armenian prisoners to extort narratives or testimonies aimed at inciting regional escalation.