ՀՀ վարչապետը ներկա է գտնվել «Արյան բանկ» կենտրոնի բացման արարողությանը
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել «Յոլյան» արյունաբանության և ուռուցքաբանության կենտրոնի վերակառուցված «Արյան բանկ» կենտրոնի բացման արարողությանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Նիկոլ ՓԱշինյանն Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի ուղեկցությամբ շրջել է կենտրոնով՝ ծանոթացել ստեղծված պայմաններին, մատուցվող ծառայությունների կազմակերպմանը,  զարգացման ծրագրերին:
Կենտրոնը Հայաստանում եզակի մասնագիտացված բժշկական հաստատություն է։ Այն իր մեջ է ներառում ՀՀ-ի գլխավոր արյան բանկը, ինչը ռեֆերենս դեր է կատարում արյան այլ բանկերի համար։
Նշվել է, որ «Արյան բանկ»-ի վերակառուցումը, ընդլայնումը և վերազինումը նպատակ ունի բարելավելու հանրապետությունում բնակվող և արյան փոխներարկման կարիք ունեցող անձանց անհրաժեշտ բժշկական օգնության և սպասարկման պայմանները։  Այն հնարավորություն է տալիս ընդունել ավելի մեծ քանակով դոնորների։
Նշվել է նաև, որ 2023 թ. կենտրոնին միացել են մարզային արյան կայանները և ստեղծվել է միասնական արյան ծառայություն, որի նպատակն է ստեղծել ընդհանուր արյան բաղադրամասերի որակ և հեշտացնել արյան բաղադրամասերի շարժը կայանների միջև։
Ըստ պատասխանատուների՝ այժմ արյան դոնորների շարժը կառավարվում է էլեկտրոնային «Արմեդ» համակարգի միջոցով:  Արյան բաղադրամասերի շարժի կառավարման և հսկման համակարգի ներդրումը նախատեսված է այս տարվա ընթացքում:
Նախատեսվում է նաև արյան բաղադրամասերի ռեզերվների ստեղծում բոլոր այն բուժհաստատություններում, որտեղ իրականացվում են արյան փոխներարկումներ։
Այս նախաձեռնության արդյունքում հիվանդների հարազատները կազատվեն արյան տեղափոխման հետ կապված անհանգստություններից, ինչն էապես կբարելավի գործընթացի կազմակերպվածությունն ու օպերատիվությունը։
«Արյան բանկ»  կենտրոնը ստեղծվել է ՀՀ Կառավարության և «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի համագործակցությամբ:

Prime Minister attends the opening ceremony of ''Blood Bank" center
Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan attended the opening ceremony of the reconstructed “Blood Bank” center at the Yolyan Hematology and Oncology Center.
According to the Prime Minister’s office, Pashinyan, accompanied by Minister of Health Anahit Avanesyan, toured the center to familiarize himself with its facilities, the organization of provided services, and ongoing development programs.
The center is a unique, specialized medical institution in Armenia and houses the country’s main blood bank, which serves as a reference hub for other blood banks.
It was noted that the reconstruction, expansion, and re-equipment of the Blood Bank aim to enhance medical care and service conditions for individuals across the republic who require blood transfusions.
In 2023, regional blood stations were integrated into the center, establishing a unified blood service. The goal of this initiative is to standardize the quality of blood components and facilitate their movement between stations.
According to officials, the movement of blood donors is now managed through the electronic "Armed" system.
Additionally, reserves of blood components are set to be established in all medical institutions where blood transfusions are performed.
This initiative is expected to relieve patients' relatives of concerns related to blood transfer, significantly improving the organization and efficiency of the process.
The "Blood Bank" center was established through a partnership between the Government of the Republic of Armenia and the "Jinishyan" Memorial Foundation.