Թրամփը պատրաստակամություն է հայտնել հանդիպել Պուտինի հետ՝ նշելով, որ Զելենսկին պատրաստ է գործարքի
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ պատրաստ է հնարավորինս շուտ հանդիպել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ՝ նշելով, որ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին պատրաստ է գործարքի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփն ասել է Սպիտակ տան Օվալաձև աշխատասենյակում լրագրողների հետ զրույցում։
«Երբ ես լսեմ, որ Պուտինը կցանկանար հանդիպել ինձ հետ, մենք հնարավորինս շուտ կհանդիպենք։ Ես անմիջապես կհանդիպեմ։ Ամեն օր, երբ մենք չենք հանդիպում, զինվորներ են զոհվում մարտի դաշտում», - ասել է Թրամփը։
ԱՄՆ նախագահը նաև հաստատել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին իրեն անձամբ ասել է, որ կցանկանար բանակցել։
«Այո, իհարկե, նա պատրաստ է բանակցել։ Նա ցանկանում է դադարեցնել (խմբ.՝ պատերազմը)։ Նա շատ զինվորներ է կորցրել, Ռուսաստանը՝ նույնպես: Ռուսաստանն ավելի շատ զինվորներ է կորցրել», - ասել է Թրամփը՝ նշելով, որ Ռուսաստանի կորցրած զինվորների թիվը կազմում է 800 000։
Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումում տեսակապով ելույթի ընթացքում ևս, ըստ The Hill պարբերականի, Թրամփը նշել է, որ ցանկանում է հանդիպել Պուտինի հետ և վերջ դնել պատերազմին։ Երբ պանելային քննարկման ժամանակ Թրամփին հարցրել են՝ արդյոք հաջորդ տարի այս ժամանակ կլինի խաղաղության համաձայնագիր Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև, նա հստակ պատասխան չի տվել։
«Պետք է Ռուսաստանին հարցնեք։ Ուկրաինան պատրաստ է գործարք կնքել», - ասել է Թրամփը։
Նա նաև հույս է հայտնել, որ Չինաստանը կարող է օգնել վերջ դնել ռուս-ուկրաինական հակամարտությանը։ ԱՄՆ նախագահի խոսքով՝ Պեկինը «մեծ ազդեցություն ունի այդ իրավիճակի վրա»։

Трамп выразил готовность встретиться с Путиным, отметив, что Зеленский готов к сделке
Президент США Дональд Трамп заявил, что готов встретиться с президентом России Владимиром Путиным как можно скорее, отметив, что президент Украины Владимир Зеленский готов к сделке. Как передает Арменпресс, об этом Трамп заявил в беседе с журналистами в Овальном кабинете Белого дома.
“Судя по тому, что я слышу, Путин хотел бы со мной встретиться. Мы встретимся, как только сможем. Я бы встретился немедленно. Каждый день, когда мы не встречаемся, солдаты гибнут на поле боя”, - сказал Трамп.
Президент США подтвердил, что президент Украины Владимир Зеленский лично сказал ему, что хотел бы провести переговоры.
Трамп сказал, что Владимир Зеленский готов к переговорам: “Он потерял много солдат, как и Россия”. Но Россия потеряла больше”, - добавил он.
Во время выступления по видеосвязи на Всемирном экономическом форуме в Давосе Трамп также, согласно изданию The Hill, заявил, что хочет встретиться с Путиным и положить конец войне. Когда Трампа спросили на панельной дискуссии, будет ли мирное соглашение между Россией и Украиной в это время в следующем году, он не дал четкого ответа, сказав, что нужно спросить Россию. “Украина готова заключить сделку”.
Он также выразил надежду, что Китай сможет помочь положить конец российско-украинскому конфликту. По словам президента США, Пекин “оказывает большое влияние на эту ситуацию”.