Freedom House-ը ողջունել է Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթղթի ստորագրումը
Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունը ողջունել է Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթղթի ստորագրումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է կառույցի X-ի միկրոբլոգում արված գրառման մեջ։
«Մենք ողջունում ենք ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական գործընկերության հանձնաժողովի կանոնադրության ստորագրումը՝ որպես Հայաստանի շարունակական առաջընթացի և ժողովրդավարական զարգացման նվիրվածության վկայություն»,-նշված է կառույցի գրառման մեջ։
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը նաև կոչ է արել Հայաստանի կառավարությանն առաջ տանել խոստացած բարեփոխումները։
«Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի կառավարությանը առաջ տանել այն բարեփոխումները, որոնք նա խոստացել է ձեռնարկել՝ ներառյալ հակախտրականության մասին օրենքի ընդունումը»,-ասված է գրառման մեջ։
Հայաստանն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները հունվարի 14–ին Վաշինգտոնում ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթ՝ Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը ստորագրեցին: Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ստորագրման արարողությանը նշել էր, որ Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը ձևավորում է ամուր հիմք և երկու երկրների համագործակցությանը դարձնում ավելի հավակնոտ։ Այն ընդգրկում է բազմաթիվ ոլորտներ, այդ թվում՝ տնտեսական և էներգետիկ կապերի ամրապնդում, հաղորդակցություններ, պաշտպանության և անվտանգության համագործակցության խորացում, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդում, արդարադատության և օրենքի գերակայության խթանում, նորարարությունների և բարձր տեխնոլոգիաների զարգացում, ինչպես նաև մարդկանց միջև շփումների ընդլայնում:

Freedom House, the international human rights organization, has welcomed the signing of the US-Armenia Strategic Partnership Commission Charter.
“We welcome the signing of the US-Armenia Strategic Partnership Commission Charter as a testament to Armenia’s continued progress and commitment to democratic development,”  the organization said in a post on X.
“We urge the Armenian government to advance the reforms it has pledged to undertake, including the adoption of an anti-discrimination law,” it added.
On January 14, the signing of the Strategic Partnership Charter between the Republic of Armenia and the United States of America took place at the U.S. Department of State in Washington.
During the signing ceremony, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan noted that the Armenia-U.S. Strategic Partnership Charter provides a solid foundation and makes cooperation more ambitious. It covers various areas, including strengthening economic and energy ties, improving communications, deepening defense and security cooperation, enhancing democratic institutions, promoting justice and the rule of law, developing innovations and high technologies, and expanding people-to-people contacts.