Freedom House-ը ողջունել է Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթղթի ստորագրումը
Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունը ողջունել է Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթղթի ստորագրումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է կառույցի X-ի միկրոբլոգում արված գրառման մեջ։
«Մենք ողջունում ենք ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական գործընկերության հանձնաժողովի կանոնադրության ստորագրումը՝ որպես Հայաստանի շարունակական առաջընթացի և ժողովրդավարական զարգացման նվիրվածության վկայություն»,-նշված է կառույցի գրառման մեջ։
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը նաև կոչ է արել Հայաստանի կառավարությանն առաջ տանել խոստացած բարեփոխումները։
«Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի կառավարությանը առաջ տանել այն բարեփոխումները, որոնք նա խոստացել է ձեռնարկել՝ ներառյալ հակախտրականության մասին օրենքի ընդունումը»,-ասված է գրառման մեջ։
Հայաստանն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները հունվարի 14–ին Վաշինգտոնում ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթ՝ Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը ստորագրեցին: Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ստորագրման արարողությանը նշել էր, որ Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը ձևավորում է ամուր հիմք և երկու երկրների համագործակցությանը դարձնում ավելի հավակնոտ։ Այն ընդգրկում է բազմաթիվ ոլորտներ, այդ թվում՝ տնտեսական և էներգետիկ կապերի ամրապնդում, հաղորդակցություններ, պաշտպանության և անվտանգության համագործակցության խորացում, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդում, արդարադատության և օրենքի գերակայության խթանում, նորարարությունների և բարձր տեխնոլոգիաների զարգացում, ինչպես նաև մարդկանց միջև շփումների ընդլայնում:

Freedom House приветствовала подписание документа о стратегическом партнерстве между Арменией и США
Правозащитная организация Freedom House приветствовала подписание документа о стратегическом партнерстве между Арменией и США. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в сообщении организации в социальной сети X.
«Мы приветствуем подписание Хартии о стратегическом партнерстве США и Армении как свидетельство постоянного прогресса Армении и ее приверженности демократическому развитию», — говорится в заявлении организации.
Правозащитная организация также призвала правительство Армении продолжить обещанные реформы.
«Мы призываем правительство Армении продолжить реализацию обещанных реформ, включая принятие закона о борьбе с дискриминацией», — говорится в сообщении.
Армения и Соединенные Штаты Америки подписали 14 января в Вашингтоне документ о стратегическом партнерстве — Хартию о стратегическом партнерстве Армения-США.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на церемонии подписания отметил, что Хартия о стратегическом партнерстве Армения-США создает надежную основу и придает больше амбициозности нашему сотрудничеству. Она охватывает широкий спектр областей, включая укрепление экономических и энергетических связей, развитие взаимосвязанности, углубление оборонного и военного сотрудничества, укрепление демократических институтов, продвижение правосудия и верховенства закона, развитие инноваций и высоких технологий, а также расширение контактов между людьми.