ԱԺ հանձնաժողովը հավանություն տվեց Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև համաձայնագրին
Հայաստանի ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հավանություն տվեց Հայաստանի կառավարության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության միջև մաքսային մարմինների փոխադարձ օգնության վերաբերյալ համաձայնագրի վավերացմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության միջև իրենց մաքսային մարմինների փոխադարձ օգնության վերաբերյալ» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը հանձնաժողովի նիստում ներկայացրեց ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը:
Գևորգյանը հիշեցրեց, որ անցյալ տարվա հունիսի 11-ին Հայաստանի կառավարությունը և ԱՄՆ-ն կնքեցին համապատասխան պայմանագիր, որով մաքսային մարմինները տեղեկատվության փոխանակման որոշակի ռեժիմ կունենան:
«Սա կարևոր ձեռքբերում է թափանցիկության խթանման և տեղեկատվության փոխանակման ոլորտում: Սրանով չի սահմանափակվում ՀՀ-ի մաքսային ծառայության և ԱՄՆ-ի մաքսային ծառայության և այլ գերատեսչությունների համագործակցությունը: Տվյալների փոխանակումից բացի ԱՄՆ կառավարության հետ նաև մեծ վերազինման նախագծեր ունենք: Այդ բոլոր գործընթացները պատշաճ կերպով առաջ են գնում»,-ասաց Գևորգյանը:
Նա հույս հայտնեց, որ այս տարի որոշակի սահմանային անցման կետերում էական բարելավումներ կլինեն՝ նաև օգտագործելով ԱՄՆ կառավարության տրամադրած աջակցությունը:

Комиссия Национального собрания одобрила ратификацию соглашения между Арменией и США
Постоянная комиссия по экономическим вопросам Национального собрания Армении одобрила ратификацию Соглашения о взаимопомощи таможенных органов, подписанного между правительством Республики Армения и правительством Соединенных Штатов Америки.
Как сообщает Арменпресс, законопроект “О ратификации Соглашения между Правительством Республики Армения и правительством Соединенных Штатов Америки о взаимопомощи таможенных органов” на заседании комиссии представил заместитель председателя Комитета государственных доходов Армении Рафаэль Геворкян.
Геворкян напомнил, что 11 июня прошлого года правительство Армении и США подписали соответствующее соглашение, в рамках которого таможенные органы будут иметь определенный режим обмена информацией.
“Это важное достижение в деле содействия прозрачности и обмену информацией. Это не единственное сотрудничество между Таможенной службой РА и Таможенной службой США и другими ведомствами. Помимо обмена данными, у нас с правительством США также есть крупные проекты по модернизации. Все эти процессы продвигаются должным образом”, - сказал Геворкян.
Он выразил надежду, что в этом году на некоторых пропускных пунктах границы произойдут существенные улучшения, в том числе и при содействии, предоставленного правительством США.