Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններում կարևոր է խուսափել սուր հռետորաբանությունից և ուժի կիրառման սպառնալիքներից. ԵՄ խոսնակ
Կարևոր է, որպեսզի Հայաստանն ու Ադրբեջանը բարի կամքով բանակցեն չլուծված բոլոր հարցերի շուրջ՝ խուսափելով սուր հռետորաբանությունից և ուժի կիրառման սպառնալիքներից։ Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և  անվտանգության հարցերով գլխավոր խոսնակ Անիտա Հիպերը։
ԵՄ գլխավոր խոսնակը վերահաստատել է ԵՄ պատրաստակամությունը՝ աջակցել կողմերին տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու համար։ Անիտա Հիպերը շեշտել է՝ կողմերին խրախուսում են շարունակել իրենց երկխոսությունը և գտնել փոխադարձ ընդունելի լուծումներ, որոնք կբավարարեն նրանց համապատասխան մտահոգությունները։
-Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարությունները ոչ միայն սպառնալիք են ներկայացնում Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին ԵՄ մոնիթորինգային առաքելությանը, այլև մարտահրավեր են նետում Եվրոպական միության հիմնարար սկզբունքներին և անվտանգությանն առհասարակ։ Ինչպե՞ս է ԵՄ-ն պատրաստվում արձագանքել այսպիսի սադրանքներին և ինչպիսի՞ քայլեր են ձեռնարկվելու տարածաշրջանային կայունությունն ապահովելու և ԵՄ-ի հիմնարար արժեքները պաշտպանելու համար։
-ԵՄ-ն մշտապես կոչ է անում կողմերին զերծ մնալ այնպիսի քայլերից, որոնք կարող են վնաս հասցնել խաղաղության գործընթացին։ Մասնավորապես, մենք մեծապես կարևորում ենք խուսափումը սուր հռետորաբանությունից և կողմերին խրախուսում ենք աշխատել փոխադարձ ընդունելի լուծումների ուղղությամբ՝ տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների համար կայուն և խաղաղ ապագայի ստեղծման նպատակով։
ԵՄ-ն շարունակում է իր ակտիվ ներգրավվածությունը երկու կողմերի հետ, ներառյալ՝ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ խորհրդակցությունները, ինչպես նաև նախորդ տարվա դրական զարգացումները երկկողմ համագործակցության ոլորտում։ Մենք խրախուսում ենք կողմերին շարունակել իրենց երկխոսությունը և գտնել փոխադարձ ընդունելի լուծումներ, որոնք կբավարարեն նրանց համապատասխան մտահոգությունները։ Այս ուղերձը վերջերս կրկնվել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Գրոնոյի կողմից՝ Բաքու և Երևան այցերի ընթացքում, որտեղ նա հանդիպել է երկու երկրների ղեկավարության հետ։ Նույն ուղերձը վերահաստատվել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Կոստայի կողմից՝ 2025թ․ հունվարի 9-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ժամանակ։
-Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիան Հայաստանի դեմ և Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ բնակչության տեղահանությունը լուրջ մտահոգություններ են առաջացնում մարդու իրավունքների և տարածքային ամբողջականության առումով։ Ի՞նչ գործնական քայլեր է ԵՄ-ն պատրաստվում ձեռնարկել Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու և այս խախտումներին արձագանքելու ուղղությամբ։
-ԵՄ-ն վերջին տարիներին աջակցում է երկու կողմերին կարգավորման գործընթացում՝ ներառյալ տեղահանված բնակչության հետ կապված խնդիրների լուծման հարցում։ Մենք կրկին կոչ ենք անում կողմերին բարի կամքով բանակցել չլուծված բոլոր հարցերի շուրջ և երկու կողմերի հետ էլ շարունակելու ենք մեր երկխոսությունը այս հարցերի վերաբերյալ։
-Ալիևի հայտարարությունները խարխլում են ԵՄ-ի վստահելիությունը որպես միջնորդ Հարավային Կովկասում և սպառնում են Հայաստանի ընտրած ժողովրդավարական ուղուն։ Ինչպե՞ս է ԵՄ-ն պատրաստվում պահպանել իր դերը որպես արդար և արդյունավետ միջնորդ, և արդյոք կլինե՞ն շոշափելի հետևանքներ Ադրբեջանի գործողությունների և հռետորաբանության համար։
ԵՄ-ն կրկին ընդգծում է, որ կարևոր է, որպեսզի կողմերը բարի կամքով բանակցեն չլուծված բոլոր հարցերի շուրջ՝ խուսափելով սուր հռետորաբանությունից և ուժի կիրառման սպառնալիքներից։
Մենք ողջունում ենք բոլոր ջանքերը՝ ուղղված Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության հաստատմանը։ Բացի միջազգային այլ ջանքերից, «Բրյուսելի գործընթացը» 2021-2023 թվականներին հնարավորություն տվեց երկու կողմերի առաջնորդներին ակտիվորեն ներգրավվել քննարկումներում հիմնական հարցերի շուրջ։ Սա ապահովեց կառուցվածքային շրջանակ և անհրաժեշտ տարածք՝ կարգավորման գործընթացը առաջ տանելու համար, ինչը գնահատվել է երկու կողմերի կողմից։
ԵՄ-ն մեծապես ողջունում է դրական առաջընթացը, որը տեղի ունեցավ հետագայում երկկողմ հարաբերությունների ուղղությամբ և հույս ունի, որ 2025 թվականը կբերի ավելի դրական արդյունքներ՝ ի շահ տարածաշրջանի ամբողջ բնակչության։ ԵՄ-ն պատրաստակամ է լրացուցիչ աջակցություն ցուցաբերել երկու կողմերին էլ։

В переговорах Армения-Азербайджан важно избегать резкой риторики и угроз применения силы - спикер ЕС по внешним связям и вопросам безопасности
Важно, чтобы Армения и Азербайджан добросовестно вели переговоры по всем нерешенным вопросам, избегая резкой риторики и угроз применения силы. Об этом в беседе с корреспондентом Арменпресс в Брюсселе заявила главный представитель Евросоюза по внешним связям и вопросам безопасности Анита Хиппер.
Она подтвердила готовность ЕС поддержать стороны для достижения устойчивого мира в регионе. Анита Хиппер подчеркнула, что сторонам рекомендуется продолжать диалог и находить взаимоприемлемые решения, которые удовлетворят их соответствующие озабоченности.
- Недавние заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева не только представляют угрозу миссии наблюдателей ЕС на армяно-азербайджанской границе, но и бросают вызов основополагающим принципам и безопасности Евросоюза в целом. Как ЕС собирается реагировать на подобные провокации и какие шаги будут предприняты для обеспечения региональной стабильности и защиты фундаментальных ценностей ЕС?
- ЕС постоянно призывает стороны воздерживаться от шагов, которые могут нанести вред мирному процессу. В частности, мы придаем большое значение избеганию резкой риторики и призываем стороны работать над поиском взаимоприемлемых решений для создания стабильного и мирного будущего для всех народов региона.
ЕС продолжает активное взаимодействие с обеими сторонами, включая консультации по процессу урегулирования, а также по позитивным событиям прошлого года в сфере двустороннего сотрудничества. Мы призываем стороны продолжать диалог и находить взаимоприемлемые решения, которые позволят решить их соответствующие проблемы.
Это послание недавно повторила спецпредставитель ЕС Гроно во время своих визитов в Баку и Ереван, где она встретилась с руководством обеих стран. То же самое послание было подтверждено президентом Европейского совета Костой в 2025 году 9 января во время телефонного разговора с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
- Продолжающаяся агрессия Азербайджана против Армении и депортация коренного населения Нагорного Карабаха вызывают серьезные опасения с точки зрения прав человека и территориальной целостности. Какие практические шаги собирается предпринять ЕС, чтобы оказать давление на Азербайджан и отреагировать на эти нарушения?
- В последние годы ЕС поддерживал обе стороны в процессе урегулирования, в том числе в решении проблем, связанных с перемещенным населением. Мы вновь призываем стороны добросовестно вести переговоры по всем нерешенным вопросам и продолжим наш диалог с обеими сторонами по этим вопросам.
- Заявления Алиева подрывают обязательства ЕС как посредника на Южном Кавказе и ставят под угрозу демократический путь, выбранный Арменией. Как ЕС собирается сохранять свою роль справедливого и эффективного посредника, и будут ли ощутимые последствия для действий и риторики Азербайджана?
ЕС вновь подчеркивает важность ведения сторонами по доброй воле диалога по всем нерешенным вопросам, избегая резкой риторики и угроз применения силы.
Мы приветствуем все усилия, направленные на установление прочного мира между Арменией и Азербайджаном. Помимо других международных усилий, «Брюссельский процесс» в 2021-2023 годах позволил лидерам обеих сторон активно участвовать в дискуссиях по ключевым вопросам. Это обеспечило структурную основу и необходимое пространство для продвижения процесса урегулирования, что было оценено обеими сторонами.
ЕС высоко оценивает позитивный прогресс, достигнутый в дальнейших двусторонних отношениях, и надеется, что 2025 год принесет больше положительных результатов на благо всего населения региона. ЕС готов оказать дополнительную поддержку обеим сторонам.