Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններում կարևոր է խուսափել սուր հռետորաբանությունից և ուժի կիրառման սպառնալիքներից. ԵՄ խոսնակ
Կարևոր է, որպեսզի Հայաստանն ու Ադրբեջանը բարի կամքով բանակցեն չլուծված բոլոր հարցերի շուրջ՝ խուսափելով սուր հռետորաբանությունից և ուժի կիրառման սպառնալիքներից։ Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և  անվտանգության հարցերով գլխավոր խոսնակ Անիտա Հիպերը։
ԵՄ գլխավոր խոսնակը վերահաստատել է ԵՄ պատրաստակամությունը՝ աջակցել կողմերին տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու համար։ Անիտա Հիպերը շեշտել է՝ կողմերին խրախուսում են շարունակել իրենց երկխոսությունը և գտնել փոխադարձ ընդունելի լուծումներ, որոնք կբավարարեն նրանց համապատասխան մտահոգությունները։
-Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարությունները ոչ միայն սպառնալիք են ներկայացնում Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին ԵՄ մոնիթորինգային առաքելությանը, այլև մարտահրավեր են նետում Եվրոպական միության հիմնարար սկզբունքներին և անվտանգությանն առհասարակ։ Ինչպե՞ս է ԵՄ-ն պատրաստվում արձագանքել այսպիսի սադրանքներին և ինչպիսի՞ քայլեր են ձեռնարկվելու տարածաշրջանային կայունությունն ապահովելու և ԵՄ-ի հիմնարար արժեքները պաշտպանելու համար։
-ԵՄ-ն մշտապես կոչ է անում կողմերին զերծ մնալ այնպիսի քայլերից, որոնք կարող են վնաս հասցնել խաղաղության գործընթացին։ Մասնավորապես, մենք մեծապես կարևորում ենք խուսափումը սուր հռետորաբանությունից և կողմերին խրախուսում ենք աշխատել փոխադարձ ընդունելի լուծումների ուղղությամբ՝ տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների համար կայուն և խաղաղ ապագայի ստեղծման նպատակով։
ԵՄ-ն շարունակում է իր ակտիվ ներգրավվածությունը երկու կողմերի հետ, ներառյալ՝ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ խորհրդակցությունները, ինչպես նաև նախորդ տարվա դրական զարգացումները երկկողմ համագործակցության ոլորտում։ Մենք խրախուսում ենք կողմերին շարունակել իրենց երկխոսությունը և գտնել փոխադարձ ընդունելի լուծումներ, որոնք կբավարարեն նրանց համապատասխան մտահոգությունները։ Այս ուղերձը վերջերս կրկնվել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Գրոնոյի կողմից՝ Բաքու և Երևան այցերի ընթացքում, որտեղ նա հանդիպել է երկու երկրների ղեկավարության հետ։ Նույն ուղերձը վերահաստատվել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Կոստայի կողմից՝ 2025թ․ հունվարի 9-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ժամանակ։
-Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիան Հայաստանի դեմ և Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ բնակչության տեղահանությունը լուրջ մտահոգություններ են առաջացնում մարդու իրավունքների և տարածքային ամբողջականության առումով։ Ի՞նչ գործնական քայլեր է ԵՄ-ն պատրաստվում ձեռնարկել Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու և այս խախտումներին արձագանքելու ուղղությամբ։
-ԵՄ-ն վերջին տարիներին աջակցում է երկու կողմերին կարգավորման գործընթացում՝ ներառյալ տեղահանված բնակչության հետ կապված խնդիրների լուծման հարցում։ Մենք կրկին կոչ ենք անում կողմերին բարի կամքով բանակցել չլուծված բոլոր հարցերի շուրջ և երկու կողմերի հետ էլ շարունակելու ենք մեր երկխոսությունը այս հարցերի վերաբերյալ։
-Ալիևի հայտարարությունները խարխլում են ԵՄ-ի վստահելիությունը որպես միջնորդ Հարավային Կովկասում և սպառնում են Հայաստանի ընտրած ժողովրդավարական ուղուն։ Ինչպե՞ս է ԵՄ-ն պատրաստվում պահպանել իր դերը որպես արդար և արդյունավետ միջնորդ, և արդյոք կլինե՞ն շոշափելի հետևանքներ Ադրբեջանի գործողությունների և հռետորաբանության համար։
ԵՄ-ն կրկին ընդգծում է, որ կարևոր է, որպեսզի կողմերը բարի կամքով բանակցեն չլուծված բոլոր հարցերի շուրջ՝ խուսափելով սուր հռետորաբանությունից և ուժի կիրառման սպառնալիքներից։
Մենք ողջունում ենք բոլոր ջանքերը՝ ուղղված Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության հաստատմանը։ Բացի միջազգային այլ ջանքերից, «Բրյուսելի գործընթացը» 2021-2023 թվականներին հնարավորություն տվեց երկու կողմերի առաջնորդներին ակտիվորեն ներգրավվել քննարկումներում հիմնական հարցերի շուրջ։ Սա ապահովեց կառուցվածքային շրջանակ և անհրաժեշտ տարածք՝ կարգավորման գործընթացը առաջ տանելու համար, ինչը գնահատվել է երկու կողմերի կողմից։
ԵՄ-ն մեծապես ողջունում է դրական առաջընթացը, որը տեղի ունեցավ հետագայում երկկողմ հարաբերությունների ուղղությամբ և հույս ունի, որ 2025 թվականը կբերի ավելի դրական արդյունքներ՝ ի շահ տարածաշրջանի ամբողջ բնակչության։ ԵՄ-ն պատրաստակամ է լրացուցիչ աջակցություն ցուցաբերել երկու կողմերին էլ։

EU reiterates importance of avoiding harsh rhetoric and threats to use force in Armenia-Azerbaijan talks
The EU reiterates the importance of Armenia and Azerbaijan negotiating on all outstanding matters in good faith, while avoiding harsh rhetoric and threats to use force, the lead spokesperson of the EU for Foreign Affairs and Security Policy Anitta Hipper told Armenpress Brussels correspondent.
In an interview, Hipper said that the EU has been encouraging the sides to work on mutually acceptable solutions towards a stable and peaceful future for all populations in the region.
The spokesperson reiterated EU’s readiness to support the sides to achieve sustainable peace.
• President Ilham Aliyev's recent statements have not only threatened the EU monitoring mission along the Armenia-Azerbaijan border but also challenge the broader principles and security of the European Union. How does the EU plan to respond to such provocations, and what measures will be taken to ensure regional stability and uphold the EU's fundamental values?
The EU has consistently been calling on the sides to refrain from engaging in steps that could undermine the peace process. In particular, we have been raising the importance of avoiding harsh rhetoric and have been encouraging the sides to work on mutually acceptable solutions towards a stable and peaceful future for all populations in the region.
The EU continues its strong engagement with both sides, including its consultations on the normalisation process and last year's positive developments on their bilateral track. We very much encourage the sides to continue their exchanges and look for mutually acceptable solutions that would address their respective concerns. This message was most recently passed this week by EU Special Representative Grono during her visits to Baku and Yerevan, where she met with both leaderships. It was also reiterated by European Council President Costa in his telephone conversation with President Aliyev on Thursday, 09 January.
• Azerbaijan's continued aggression against Armenia, coupled with the displacement of the indigenous population of Nagorno-Karabakh, raises serious human rights and territorial integrity concerns. What practical actions is the EU prepared to implement to exert pressure on Azerbaijan and address these violations?
The EU has been supporting both sides in the normalisation process over the past few years, including on issues relating to displaced populations. We reiterate our call on both sides to negotiate on all outstanding matters in good faith and will remain in dialogue on these matters with both parties.
• Aliyev's remarks undermine the EU's credibility as a mediator in the South Caucasus and threaten the path of democracy chosen by Armenia. How does the EU intend to preserve its role as a fair and effective mediator, and will there be tangible consequences for Azerbaijan's actions and rhetoric?
The EU reiterates the importance of both sides negotiating on all outstanding matters in good faith, while avoiding harsh rhetoric and threats to use force.
We welcome all efforts towards achieving sustainable peace between Armenia and Azerbaijan. In addition to other international efforts, what is known as the "Brussels process" allowed the leaders of both sides to intensively engage in 2021-2023 on core issues. This provided a structured framework and the space needed to advance the normalisation process, which was appreciated by both sides.
The EU very much welcomes the progress achieved subsequently on the bilateral track and hopes 2025 will bring more positive outcomes, for the benefit of all populations in the region. The EU remains ready to provide additional support to the two sides.