Հանրապետության բնակֆոնդի թարմացմանն ուղղված ռենովացիայի հայեցակարգի մշակումն ավարտական փուլում է
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մշակման ավարտական փուլում է գտնվում բնակարանային ֆոնդի ռենովացիայի հայեցակարգը, որը թույլ կտա թարմացնել հանրապետության բնակարանային ֆոնդը` ստեղծելով անվտանգ քաղաքաշինական միջավայր, նաև ապահովել շինարարության ոլորտի շարունակական ակտիվություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հունվարի 13-ի ասուլիսին ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Եղիազար Վարդանյանը նշեց, որ Հայաստանում առկա է 19 հազար բազմաբնակարան շենք, որոնց 60 տոկոսը կառուցվել է մինչև 1980 թվականը, խորհրդային նորմերով։
«Ակնհայտ է, որ դրանք եթե անգամ վթարային չեն, ապա հնամաշ են և այսօրվա չափանիշներին չեն համապատասխանում։Մենք շատ հաճախ դիմումներ ենք ստանում, երբ քաղաքացիները ցանկանում են այսօրվա պահանջներին համապատասխան հատակագծային լուծումներ, օրինակ՝ ապահովվել երկու սանհանգույց բնակարանում, սակայն ուղղակի հնարավոր չի լինում իրականացնել»,-պարզաբանեց Վարդանյանը։
Նրա խոսքով՝ 19 հազար բազմաբնակարաններից 23 տոկոսը պանելային շենքեր են, որոնք Սպիտակի երկրաշարժի ժամանակ վնասվածության մեծ աստիճան են ունեցել։
Ըստ Վարդանյանի՝ ռենովացիայի հայեցակարգը մշակվում է այս հանգամանքները հաշվի առնելով, որն իրենից ներկայացնում է տեխնիկական, քաղաքաշինական, իրավական ու ֆինանսական համակարգ, ինչը կառուցված է այնպես, որպեսզի ձեռնտու լինի և պետությանը, և քաղաքացուն, և կառուցապատողին, իսկ ամենակարևորը նվազագույն պետական ներդրում կատարվի։

Концепция реновации жилищного фонда Армении находится на завершающей стадии разработки
Концепция реновации жилищного фонда, которая позволит обновить жилищный фонд Армении, создать безопасную градостроительную среду, обеспечить бесперебойную работу строительной отрасли находится на завершающей стадии разработки.
Как сообщает Арменпресс, на пресс-конференции 13 января председатель Комитета по градостроительству Егиазар Варданян отметил, что в Армении насчитывается 19 тысяч многоквартирных домов, 60 процентов из которых были построены до 1980 года, по советским стандартам.
«Очевидно, что даже если они не находятся в аварийном состоянии, то устарели и не соответствуют сегодняшним стандартам. К нам очень часто поступают обращения, когда граждане хотят планировочные решения, отвечающие сегодняшним требованиям, например, иметь два санузла в квартире, однако реализовать их просто невозможно», — пояснил Варданян.
По его словам, 23 процента из 19 тысяч многоквартирных домов — панельные, которые получили высокую степень повреждений во время Спитакского землетрясения.
По словам Варданяна, с учетом этих обстоятельств разрабатывается концепция реновации, которая представляет собой техническую, градостроительную, юридическую и финансовую систему, структурированную таким образом, чтобы приносить пользу государству, гражданину и застройщикам, а главное, требует минимальные государственные инвестиции.