ՀՀ ԱԳՆ-ն ցավակցություն է հայտնել Նոր Օռլեանում ողբերգական միջադեպի զոհերի հարազատներին ու ԱՄՆ կառավարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ցավակցություն է հայտնել Նոր Օռլեանում Ամանորին տեղի ունեցած ողբերգական միջադեպի զոհերի հարազատներին և ԱՄՆ կառավարությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ արտգործնախարարությունը ցավակցական գրառումը  տարածել է  X-ի միկրոբլոգում։
«Մենք խորը ցավով տեղեկացանք Նոր Օռլեանում ողբերգական իրադարձությունների մասին։ Դատապարտում ենք բռնության այսպիսի անիմաստ գործողությունները և մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում զոհերի հարազատներին և ԱՄՆ կառավարությանը»,-ասված է ՀՀ ԱԳՆ գրառման մեջ։
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ Նոր Օռլեան քաղաքում ամենագնացը մխրճվել է Ամանորը տոնող մարդկանց խմբի մեջ, ինչի հետևանքով կա 10 զոհ և 30 վիրավոր:
Դեպքը տեղի է ունեցել քաղաքի ֆրանսիական թաղամասում գտնվող պատմական Բուրբոն փողոցում, որը հայտնի զբոսաշրջային հատված է՝ բազմաթիվ բարերով և ռեստորաններով: Ուստի Ամանորի գիշերը փողոցը մարդաշատ է եղել:

МИД Армении выразил соболезнования родственникам жертв трагического инцидента в Новом Орлеане и правительству США
Министерство иностранных дел Республики Армения выразило соболезнования родственникам жертв трагического инцидента в Новом Орлеане и правительству США.
Как сообщает Арменпресс, МИД РА разместил соболезнование в микроблоге Х.
«Мы были глубоко опечалены, узнав о трагических событиях в Новом Орлеане. Мы осуждаем такие бессмысленные акты насилия и выражаем глубочайшие соболезнования родственникам погибших и правительству США", - говорится в заявлении МИД РА.
We are heartbroken to learn about the tragic events in #NewOrleans. We condemn such senseless acts of violence & extend our deepest condolences to the victims, their loved ones & 🇺🇸 Government. @StateDept
— MFA of Armenia🇦🇲 (@MFAofArmenia) January 2, 2025
Ранее стало известно, что в Новом Орлеане, США, внедорожник врезался в группу людей, праздновавших Новый год, в результате чего 10 человек погибли и 30 получили ранения.
Инцидент произошел на исторической улице Бурбон во Французском квартале города, популярном туристическом районе со множеством баров и ресторанов, поэтому в канун Нового года улица была многолюдной.