Բայդենը օգնականների հետ քննարկել է Իրանի միջուկային օբյեկտներին հարված հասցնելու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը քննարկել է Իրանի միջուկային օբյեկտներին հարվածներ հասցնելու՝ իր օգնականների ներկայացրած պլանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդել է Axios պորտալը՝ վկայակոչելով աղբյուրների:
«Ազգային անվտանգության հարցերով նախագահի խորհրդական Ջեյք Սալիվանը մի քանի շաբաթ առաջ նախագահ Բայդենին ներկայացրել է Իրանի միջուկային օբյեկտների վրա ԱՄՆ-ի հնարավոր հարձակման տարբերակները, եթե իրանցիները միջուկային զենքի ստեղծմանն անցնեն մինչև հունվարի 20-ը»,-ասված է հրապարակման մեջ։
Նշվում է, որ նախագահն ու իր թիմը քննարկել են մի քանի տարբերակներ ու սցենարներ, սակայն հանդիպման ժամանակ Բայդենը որոշում չի ընդունել հնարավոր հարվածի մասին։
Մեկ այլ աղբյուր հայտնել է, որ ներկայում Սպիտակ տանն ակտիվ քննարկումներ չեն ընթանում Իրանի միջուկային օբյեկտների դեմ հնարավոր ռազմական գործողությունների շուրջ:

YEREVAN, JANUARY 3, ARMENPRESS. White House national security adviser Jake Sullivan presented U.S. President Joe Biden with options for a potential U.S. attack on Iran's nuclear facilities if the Iranians move towards a nuclear weapon before Jan. 20, in a meeting several weeks ago that remained secret until now, three sources with knowledge of the issue told Axios.
Biden and his national security team discussed various options and scenarios during the meeting, which took place roughly one month ago, but the president did not make any final decision, Axios reported citing its sources.
A U.S. official with knowledge of the issue said the White House meeting was not prompted by new intelligence or intended to end in a yes or no decision from Biden. Instead, it was part of a discussion on "prudent scenario planning" of how the U.S. should respond if Iran were to take steps like enriching Uranium to 90% purity before Jan. 20, the official told Axios.