Կառավարությունը մշտադիտարկում է պարենային անվտանգության ռիսկերը և կառավարում իրավիճակը կանոնակարգված մոտեցմամբ. փոխվարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ներկայիս աշխարհը հայտնվել է ինստիտուցիոնալ լուծումների անարդյունավետության պայմաններում, ինչը մեծ ազդեցություն է ունենում ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ տարածաշրջանի երկրների վրա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Մարտահրավերներ և հնարավորություններ՝ 2025-ին ընդառաջ» երկպանելային քննարկմանն այս մասին ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Նա կարևորեց պարենային և էներգետիկ անվտանգության ռիսկերի կառավարումը։
«Մենք ուղղակի պարտավոր ենք հաշվի առնել պարենային անվտանգության ռիսկերը, էներգետիկ անվտանգության ռիսկերը և ըստ այդմ կառավարել և ձևավորել օրակարգեր, որոնք կրկին դժվար է ինստիտուցիոնալ դարձնել՝ փոփոխական իրավիճակի պայմաններում, որը մենք զգում ենք ամեն օր»,- նշեց նա։
Փոխվարչապետի խոսքով՝ գլոբալ փոփոխությունները ներառում են ապրանքների, աշխատուժի, կապիտալի և ծառայությունների շարժի վրա ազդող խնդիրները, ինչպես նաև պատժամիջոցների ռիսկերը, որոնք հաճախ դրսևորվում են ոչ համակարգված կերպով։
Գրիգորյանը նշեց, որ ՀՀ կառավարությունը մեկ տարվա ընթացքում մշտադիտարկման ներքո է պահում բոլոր ռիսկերը՝ մշակում իրավիճակային լուծումներ և կառավարում պաշարներն ավելի կանոնակարգված մոտեցմամբ։
«Մենք մեր գործառույթները ադապտացրել ենք այս իրավիճակին։ Մեկ տարի է, ինչ բոլոր ռիսկերը մոնիթորինգի տակ են, և մենք կայացնում ենք թե՛ իրավիճակային որոշումներ, թե՛ փորձում ենք կանոնակարգել պաշարների նկատմամբ առանձին մոտեցումը»,- ընդգծեց Գրիգորյանը։
Փոխվարչապետը նաև կարևորեց արտաքին առևտրի ասիմետրիկ իրավիճակի վրա ուշադրությունը՝ նշելով, որ այն անմիջական ազդեցություն ունի պարենային անվտանգության վրա։
«Պետք է հետևողականորեն քննարկենք և առերեսվենք արտաքին առևտրի ասիմետրիկ իրավիճակի հետ, որն անմիջական ազդեցություն ունի պարենային անվտանգության վրա։ Մենք պետք է միշտ հաշվի առնենք այս ռիսկերը և մշակենք համապատասխան լուծումներ»,- եզրափակեց Գրիգորյանը։

Правительство отслеживает риски для продовольственной безопасности и управляет ими с помощью регулируемого подхода: вице-премьер Армении
Сегодняшний мир оказался в условиях неэффективности институциональных решений, что оказывает большое влияние как на Армению, так и на страны региона.
Как сообщает Арменпресс, этого вопроса коснулся вице-премьер Армении Мгер Григорян на панельном обсуждении “Вызовы и возможности до 2025 года”.
Он подчеркнул важность управления рисками продовольственной и энергетической безопасности.
“Мы просто обязаны учитывать риски продовольственной безопасности, риски энергетической безопасности и соответственно управлять и формировать повестки дня, которые опять-таки сложно институционализировать в условиях меняющейся ситуации, которую мы ощущаем каждый день”, - сказал он.
По словам вице-премьера, глобальные изменения содержат в себе проблемы, затрагивающие движение товаров, рабочей силы, капитала и услуг, а также риски санкций, которые зачастую проявляются бессистемно.
Григорян отметил, что правительство РА в течение года держит под контролем все риски, разрабатывает ситуационные решения и управляет запасами более регламентированным подходом.
“Мы адаптировали наши функции к этой ситуации. Все риски уже год находятся под контролем, и мы принимаем как ситуационные решения, так и стараемся регулировать индивидуальный подход к резервам”, - подчеркнул Григорян.
Вице-премьер также подчеркнул необходимость проявления внимания к асимметричной ситуации во внешней торговле, отметив, что она оказывает непосредственное влияние на продовольственную безопасность.
“Мы должны последовательно обсуждать и противостоять асимметричной ситуации внешней торговли, которая оказывает прямое влияние на продовольственную безопасность. Мы всегда должны учитывать эти риски и разрабатывать соответствующие решения”, - заключил Григорян.