ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը չծրագրված այց է կատարել Իրաք
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը չծրագրված այց է կատարել Իրաք՝ հանդիպելու վարչապետ Մուհամմեդ Շիա ալ-Սուդանիի հետ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է CNN-ը։
Նշվում է, որ այցը տեղի է ունեցել Սիրիայի կառավարության անկումից հետո ստեղծված իրավիճակի համատեքստում, որն այժմ մեծ ուշադրություն է գրավում միջազգային հանրության շրջանում։
Բլինքենը Բաղդադում ավելի քան մեկ ժամ քննարկումներ է անցկացրել Սուդանիի հետ։ Հանդիպումը կազմակերպվել է Թուրքիայի և Հորդանանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ մի շարք հանդիպումներից հետո՝ նպատակ ունենալով համաձայնեցնել մոտեցումները Սիրիայում Բաշար ալ-Ասադի ռեժիմի հանկարծակի անկումից հետո։
Պետքարտուղարը շեշտել է, որ կարևոր է ապահովել Սիրիայի ժամանակավոր կառավարության ձևավորումը, որը թույլ չի տա երկիրը դառնալ ահաբեկչության կամ ծայրահեղականության կենտրոն։
«ԻԼԻՊ ահաբեկչական խմբավորումը, անկասկած, կփորձի վերախմբավորվել»,- հայտարարել է Բլինքենը։
Պետքարտուղարը այցելության ընթացքում շեշտել է ԱՄՆ-ի հավատարմությունը Իրաքի անվտանգության, կայունության և ինքնիշխանության պահպանմանը։
Այցից հետո Բլինքենը նախատեսում է մեկնել Հորդանան, որտեղ մասնակցելու է նախարարական հանդիպման՝ նվիրված Սիրիայի պետական ինստիտուտների վերակառուցման ջանքերին՝ նպատակ ունենալով պահպանել երկրի միասնականությունը, տարածքային ամբողջականությունը և բոլոր քաղաքացիների իրավունքները։
«Մենք տարածաշրջանում ենք՝ Սիրիայում և նրա հարևանների համար ստեղծված թե՛ հնարավորությունների, թե՛ վտանգների համատեքստում։ Մեր աշխատանքը կենտրոնացած է աջակցելու սիրիացի ժողովրդին, որպեսզի այն հեռանա Ասադի դաժան ռեժիմից»,- նշել է Բլինքենը Աքաբայում։

Госсекретарь США прибыл в Ирак с необъявленным визитом
Госсекретарь США Энтони Блинкен в рамках турне по Ближнему Востоку прибыл в Ирак с необъявленным визитом, чтобы обсудить с премьер-министром Ирака Мухаммедом Шиа ас-Судани ситуацию в регионе. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщает AP со ссылкой на госдепартамент.
"Блинкен обсудит возможности и вызовы в области региональной безопасности, а также неизменную поддержку США взаимодействия со всеми сторонами в Сирии для обеспечения инклюзивного политического переходного периода", - заявил госдеп.
Кроме того, Блинкен в ходе визита "подчеркнет приверженность США американо-иракскому стратегическому партнерству, а также безопасности, стабильности и суверенитету Ирака".
Ранее 13 декабря Блинкен провел встречи с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом и главой турецкого МИД Хаканом Фиданом. Основной темой этих встреча стала нормализация ситуации в Сирии.
В частности, Блинкен заявил о том, что США видят первостепенной задачей в Сирии не допустить возрождения ИГ.
Кроме того, Блинкен сказал, что обсуждал с Эрдоганом и Фиданом необходимость убедить группировку ХАМАС согласиться на мирные предложения по сектору Газа. Он отметил, что за последние две недели он получил обнадеживающие знаки в отношении возможности достичь соглашения о перемирии.