Տրվել է ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության գործառնական փուլի մեկնարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանում դեկտեմբերի 11-ին կայացել է ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության գործառնական փուլի շրջանակում բարձրաստիճան պաշտոնյաների հանդիպում՝ ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանի և Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Յոհաննես Լուխների գլխավորությամբ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկում է ծավալվել մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացում վճռորոշ նշանակություն ունեցող, այն է՝ փաստաթղթերի անվտանգության, սահմանների և միգրացիայի կառավարման, շարժունակության և ապաստանի, կոռուպցիայի և կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի, մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների շուրջ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև նախատեսված բարեփոխումների իրականացման հարցում ԵՄ-ի հետագա աջակցությանը։ Կողմերը հաստատել են, որ գործընթացը բովանդակային է և չկա այն ավարտելու մեխանիկական վերջնաժամկետ։
Բարձրաստիճան պաշտոնյաները համաձայնել են, որ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացում հաջորդ քայլերը կլինեն 2025 թվականին երկու պաշտոնական առաքելությունները, որոնց շրջանակում ԵՄ կառույցների համապատասխան փորձագետները կիրականացնեն առկա խնդիրների վերլուծություն։
Նշված առաքելությունները կնպաստեն համապատասխան հենանիշների ցանկի սահմանմանը, ինչն անհրաժեշտ է հեռանկարում ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման հասնելու համար։
ՆԳ նախարարը շեշտել է, որ ՀՀ-ն վիզաների ազատականացման գործընթացի մշակվելիք գործողությունների ծրագիրը դիտում է որպես միգրացիայի, շարժունակության և հանրային անվտանգության ոլորտների զարգացման ռազմավարական ճանապարհային քարտեզ։
Յոհաննես Լուխները շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել ինտենսիվ աշխատելու պատրաստակամությունը։
ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության հաղորդագրության համաձայն՝ հանդիպման ժամանակ տրվել է ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության գործառնական փուլի մեկնարկը։

Стартовал процедурный этап диалога по визовой либерализации ЕС
В Ереване 11 декабря в рамках процедурного этапа диалога по либерализации виз Армения-ЕС состоялась встреча высокопоставленных лиц под руководством министра внутренних дел РА Арпине Саргсян и заместителя генерального директора управления миграции и внутренних дел Европейской комиссии Йоханнеса Люхнера.
Как передает Арменпресс, сообщение об этом распространило Министерство внутренних дел РА.
В ходе встречи состоялось обсуждение реформ, реализуемых в области безопасности документов, пограничного и миграционного управления, мобильности и убежища, борьбы с коррупцией и организованной преступностью, защиты основных прав человека, которые имеют решающее значение в процессе либерализация визового режима.
Была упомянута дальнейшая поддержка ЕС в реализации запланированных реформ. Стороны подтвердили, что процесс является предметным и механических сроков его завершения не существует.
Высокопоставленные должностные лица согласились, что следующими шагами в процессе либерализации визового режима станут две официальные миссии в 2025 году, в рамках которых соответствующие эксперты институтов ЕС проведут анализ существующих проблем.
Указанные миссии будут способствовать определению перечня соответствующих ориентиров, которые необходимы для достижения либерализации виз ЕС для граждан РА в будущем.
Министр внутренних дел подчеркнула, что Армения рассматривает план действий, который будет разработан для процесса либерализации визового режима, как стратегическую дорожную карту развития сфер миграции, мобильности и общественной безопасности.
Йоханнес Люхнер поблагодарил за прием и подчеркнул готовность интенсивно работать.
Согласно сообщению Службы миграции и гражданства МВД РА, в ходе встречи был дан старт процедурному этапу диалога по либерализации виз ЕС для граждан РА.