Տրվել է ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության գործառնական փուլի մեկնարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանում դեկտեմբերի 11-ին կայացել է ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության գործառնական փուլի շրջանակում բարձրաստիճան պաշտոնյաների հանդիպում՝ ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանի և Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Յոհաննես Լուխների գլխավորությամբ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկում է ծավալվել մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացում վճռորոշ նշանակություն ունեցող, այն է՝ փաստաթղթերի անվտանգության, սահմանների և միգրացիայի կառավարման, շարժունակության և ապաստանի, կոռուպցիայի և կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի, մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների շուրջ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև նախատեսված բարեփոխումների իրականացման հարցում ԵՄ-ի հետագա աջակցությանը։ Կողմերը հաստատել են, որ գործընթացը բովանդակային է և չկա այն ավարտելու մեխանիկական վերջնաժամկետ։
Բարձրաստիճան պաշտոնյաները համաձայնել են, որ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացում հաջորդ քայլերը կլինեն 2025 թվականին երկու պաշտոնական առաքելությունները, որոնց շրջանակում ԵՄ կառույցների համապատասխան փորձագետները կիրականացնեն առկա խնդիրների վերլուծություն։
Նշված առաքելությունները կնպաստեն համապատասխան հենանիշների ցանկի սահմանմանը, ինչն անհրաժեշտ է հեռանկարում ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման հասնելու համար։
ՆԳ նախարարը շեշտել է, որ ՀՀ-ն վիզաների ազատականացման գործընթացի մշակվելիք գործողությունների ծրագիրը դիտում է որպես միգրացիայի, շարժունակության և հանրային անվտանգության ոլորտների զարգացման ռազմավարական ճանապարհային քարտեզ։
Յոհաննես Լուխները շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել ինտենսիվ աշխատելու պատրաստակամությունը։
ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության հաղորդագրության համաձայն՝ հանդիպման ժամանակ տրվել է ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության գործառնական փուլի մեկնարկը։

Operational phase of Visa Liberalisation Dialogue launched at Senior Officials’ Meeting in Yerevan
YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. Today in Yerevan, Minister of Internal Affairs of the Republic of Armenia, Arpine Sargsyan, and Deputy Director-General for Migration and Home Affairs of the European Commission, Johannes Luchner launched the operational phase of the Visa Liberalisation Dialogue during a Senior Officials’ Meeting.
The Senior Officials, overseeing the visa dialogue process, held the first exchange on the reforms needed in key areas crucial for achieving visa-free travel to the EU, the EU Delegation to Armenia press service reported.
These areas include document security, border and migration management, mobility and asylum policies, combating corruption and organised crime, and upholding fundamental rights. The meeting also explored how the EU could further support these reforms.
Both sides reiterated that the process is substance-based, that there is no automatism nor deadline to conclude it. The senior officials agreed that the next steps in visa liberalisation progress will consist in two scoping visits early 2025, to enable experts from the EU institutions and Member States to conduct a gap analysis. The results of the planned scoping missions will help establish the list of relevant conditions necessary to achieve the long-term objective of visa-free travel for Armenian citizens to the EU.