ԱՄՆ-ն Ուկրաինային է տրամադրում ևս 500 մլն դոլարի ռազմական օգնություն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է Ուկրաինային 500 մլն դոլարի լրացուցիչ ռազմական օգնություն հատկացնելու մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Պետքարտուղարութան մամուլի ծառայությունը։
«Սեպտեմբերի 26-ին (ԱՄՆ) նախագահ Բայդենի հայտարարած անվտանգության աջակցության մեծացման շրջանակներում Միացյալ Նահանգները տրամադրում է հրատապ անհրաժեշտ սպառազինության և տեխնիկայի ևս մեկ զգալի փաթեթ մեր ուկրաինացի գործընկերներին, որոնք պաշտպանվում են Ռուսաստանի շարունակվող հարձակումներից», - ասվում է Բլինքենի հայտարարության մեջ:
Ըստ պետքարտուղարի՝ 500 միլիոն դոլարի լրացուցիչ օգնությունը տրամադրվում է Պաշտպանության նախարարության պահեստներից:
Օգնության նոր փաթեթն, ըստ հաղորդագրության, ներառում է հակադրոնային զինամթերք, HIMARS համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի զինամթերք, 155 մմ և 105 մմ տրամաչափի հրետանային զինամթերք, արագընթաց հակառադարային հրթիռներ, անօդաչու թռչող սարքեր, ականակայուն մեքենաներ, մեծ շարժունակությամբ փոխադրամիջոցներ, թեթև մարտավարական փոխադրամիջոցներ, կենսաբանական, քիմիական, ճառագայթային և միջուկային զենքից պաշտպանության սարքավորումներ, Javelin և AT-4 համակարգեր, փոքր զինամթերք, նռնակներ, ուսումնական սարքավորումներ, ինչպես նաև պահեստամասեր, օժանդակ սարքավորումներ և այլն:
Ավելի վաղ Սպիտակ տան ռազմավարական հաղորդակցությունների հարցով համակարգող Ջոն Քիրբին ճեպազրույցում ասել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը դեկտեմբերի 12-ին հավանություն է տվել Ուկրաինային ռազմական օգնության նոր փաթեթի հատկացմանը։

США направит Украине дополнительную военную помощь на $500 миллионов
Госсекретарь США Энтони Блинкен объявил о выделении Украине дополнительной военной помощи в размере $500 миллионов. Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба Госдепартамента.
“В рамках увеличения помощи в области безопасности, о которой президент Байден объявил 26 сентября, Соединенные Штаты предоставляют еще один значительный пакет срочно необходимых вооружений и техники нашим украинским партнерам”, - заявил Блинкен.
По словам госсекретаря, дополнительные $500 миллионов помощи поступят из запасов Министерства обороны.
Сообщается, что новый пакет помощи включает боеприпасы для борьбы с дронами, ракетные установки HIMARS, 155-мм и 105-мм артиллерийские боеприпасы, высокоскоростные противорадиолокационные ракеты, беспилотные летательные аппараты, противоминные машины, высокомобильные машины, легкие тактические машины, биологические, оборудование химической, радиационной и ядерной защиты, системы Javelin, гранаты, учебное оборудование и многое другое.
Ранее советник Белого дома по стратегическим коммуникациям Джон Кирби сообщил на брифинге, что президент США Джо Байден 12 декабря одобрил выделение нового пакета военной помощи Украине.