Մարդը բարձրագույն արժեք է. ՀՀ ՄԻՊ-ը ուղերձ է հղել Մարդու իրավունքների միջազգային օրվա կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդը բարձրագույն արժեք է, իսկ նրա արժանապատվությունը` իրավունքների և ազատությունների անքակտելի հիմքը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին շեշտել է Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը՝ Մարդու իրավունքների օրվա առթիվ իր ուղերձում։
«Այսօր` դեկտեմբերի 10-ին, ամբողջ աշխարհը նշում է Մարդու իրավունքների միջազգային օրը՝ հիմքում ունենալով 1948 թվականին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունված Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը: Այս օրը հնարավորություն է տալիս ևս մեկ անգամ ընդգծելու, որ մարդը բարձրագույն արժեք է, իսկ նրա արժանապատվությունը` իրավունքների և ազատությունների անքակտելի հիմքը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանությունը պահանջում է ամենօրյա ջանքեր և հանձնառություն: Դա է համերաշխ, հանդուրժող և իրավունքների հանդեպ հարգանքով լի հասարակություն ձևավորելու գրավականը։
Այդ առումով պետությունն ունի առանցքային դեր. այն պարտավոր է ապահովել մարդու իրավունքների պաշտպանությունը երաշխավորող կառուցակարգեր և հետևողականորեն զարգացնել դրանք՝ հիմնվելով իրավունքի գերակայության և մարդակենտրոն արժեքների վրա։ Կարևոր է նաև բոլորիս ջանքերի համատեղումը՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության բնագավառում առկա խնդիրները հաղթահարելու նպատակով։
Մարդու իրավունքների պաշտպանության ու խթանման պատշաճ համակարգի տեսանկյունից կարևոր դերակատարում ունի նաև մարդու իրավունքների կրթությունը։ Պետք է լրջագույն քայլեր ձեռնարկվեն նշված ոլորտում կրթությունը կատարելագործելու ուղղությամբ>,- ասված է ուղերձում։
ՀՀ ՄԻՊ-ը կարևորել է ոչ միայն մարդկանց համար աշխատանքը, այլ նաև մարդկանց հետ աշխատանքը՝ հույս ունենալով, որ իր և ՄԻՊ աշխատակազմի ամենօրյա գործունեությունը նպաստում է հասարակության յուրաքանչյուր անդամի իրավունքների պաշտպանությանն ու արժանապատիվ կյանքի իրավունքի երաշխավորմանը։
«Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ այս կարևոր օրվա կապակցությամբ՝ մաղթելով, որ կարողանանք համատեղ ուժերով ձևավորել իրավունքի գերակայության վրա կառուցված հասարական միջավայր»,- եզրափակել է Անահիտ Մանասյանը։

‘Human being is the highest value,’ Ombudsperson’s Human Rights Day statement
YEREVAN, DECEMBER 10, ARMENPRESS. The human being is the highest value, and his or her dignity is the inseparable foundation of rights and freedoms, Ombudsperson Anahit Manasyan said in her statement on the occasion of the Human Rights Day.
Below is the full statement released by Manasyan’s office.
“Dear compatriots, beloved colleagues, I congratulate all of us on the occasion of the Human Rights Day.
“Today, December 10, the world celebrates the International Human Rights Day, which is based on the Universal Declaration of Human Rights adopted by the United Nations General Assembly in 1948. This day provides an opportunity to once again emphasize that the human being is the highest value, and his/her dignity is the inseparable foundation of rights and freedoms.
“The protection of human rights requires daily efforts and commitment. It is the cornerstone for building a harmonious, tolerant society that respects rights.
“In this regard, the state has a key role to play: it is obligated to ensure mechanisms that guarantee the protection of human rights and to consistently develop them based on the principles of the rule of law and human-centered values. It is equally important to combine our collective efforts to overcome the challenges present in the field of human rights protection.
“From the perspective of establishing a proper system for the protection and promotion of human rights, human rights education also plays a crucial role. Serious steps must be taken to improve education in this field.
“As the Human Rights Defender, I emphasize not only working for people but also working with people. I hope that my daily activities, along with those of my staff, contribute to the protection of the rights of every member of society and to guaranteeing their right to a dignified life.
“Once again, I congratulate you on this important day, wishing that we may work together to shape a societal environment built on the rule of law.”