Մեր ներդրած ներուժից է կախված, թե ՀՀ քաղաքացիները ինչպիսի ծառայություն կարող են ստանալ ոստիկանությունից և փրկարար ծառայությունից. Արփինե Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել ՆԳՆ կրթահամալիրի և Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների հետ:
Արփինե Սարգսյանն իր խոսքում կարևորել է միասնական կառավարում ունեցող ուսումնական հաստատության գաղափարը՝ նշելով, որ կրթական միջավայրի բարելավումը և ոլորտային բարեփոխումները նախարարության և պետության համար ռազմավարական գերակա ուղղություններից են, քանի որ այն հանրության անվտանգության ապահովման կազմակերպման նոր մոտեցում և հնարավորություն է։
Նա նաև նշել է, որ ՆԳ նախարարության կողմից կրթական բարեփոխումների նպատակը միջազգային չափանիշներին համապատասխան, մրցունակ մասնագետներ պատրաստելն է թե՛ ոստիկանական, թե՛ փրկարարական ոլորտում։
Ներկայացվել է կրթական համակարգի ինստիտուցիոնալ փոփոխությունների հայեցակարգը, որն ուղղված է կրթության որակի լավարկմանը և կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը։
Ընդգծելով, որ ցանկացած համակողմանի փոփոխության հիմքում մարդկային ներուժն է որպես շարժիչ ուժ՝ ՆԳ նախարարը շեշտել է, որ հենց նախարարության ներդրած ներուժից է կախված, թե վաղը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները ինչպիսի ծառայություն կարող են ստանալ ոստիկանությունից և փրկարար ծառայությունից:
Արփինե Սարգսյանի խոսքով՝ միասնական կրթահամալիրը պետք է նաև գիտահետազոտական լաբ հանդիսանա, որը միտված կլինի յուրաքանչյուր իրավախախտման կանխարգելմանը, որովհետև, ի վերջո, գիտական աղբյուրներից կտրվելն ու միայն առկա վիճակագրության հիման վրա լուծումներ նախատեսելը լիարժեք չէ:
Մասնակիցները ներկայացրել են ուսումնական միջավայրի, նյութատեխնիկական բազայի զարգացման, կրթական գործընթացի թափանցիկության վերաբերյալ առաջարկներ:
Հանդիպումներին առցանց ձևաչափով մասնակցել են նաև Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության գրասենյակի ներկայացուցիչներ, ոլորտի պատասխանատուներ:

Какие услуги смогут получить граждане РА от полиции и спасательной службы — зависит от заложенного нами потенциала. Арпине Саргсян
Министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян встретилась с профессорско-преподавательским составом и студентами образовательного комплекса МВД и Государственной академии кризисного управления.
Как передает Арменпресс,  сообщение об этом распространило МВД РА.
В своем выступлении Арпине Саргсян подчеркнула идею образовательного учреждения с единым управлением, отметив, что улучшение образовательной среды и отраслевые реформы входят в число стратегических приоритетных направлений министерства и государства, поскольку это новый подход и возможность по организации общественной безопасности.
Она также отметила, что целью образовательной реформы МВД является подготовка конкурентоспособных специалистов в соответствии с международными стандартами как в полицейской, так и в спасательной сфере.
Была представлена ​​концепция институциональных изменений системы образования, направленных на повышение качества образования и повышение эффективности управления.
Подчеркнув, что основой любых комплексных изменений является человеческий потенциал – как движущая сила, министр внутренних дел подчеркнула, что вид услуг, которые граждане Республики Армения могут получить от полиции и спасательной службы, зависит от потенциала, заложенного министерством.
По мнению Арпине Саргсян, единый образовательный комплекс должен быть также научно-исследовательской лабораторией, целью которой будет предотвращение любого правонарушения, ведь отсечение научных источников и предоставление решений, основанных только на существующей статистике - недостаточно.
Участники представили предложения по образовательной среде, развитию материально-технической базы и прозрачности образовательного процесса.
Во встречах в онлайн-формате также приняли участие представители отдела по борьбе с наркотиками и правоохранительному сотрудничеству посольства США в Армении, официальные лица сферы.