Զելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել Վրաստանի իշխանությունների դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հրամանագիր է ստորագրել Վրաստանի իշխանությունների դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու մասին՝ արձագանքելով այդ երկրում տեղի ունեցող իրադարձություններին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հրամանագիրը ստորագրելու մասին Զելենսկին հայտնել է իր Telegram ալիքում։
Պատժամիջոցների ցանկում ներառված են Վրաստանի նախկին վարչապետներ, պատգամավորներ, քաղաքական գործիչներ։
«Ես հենց նոր ստորագրեցի հրամանագիր, որով ուժի մեջ է մտնում Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի որոշումը՝ Վրաստանում գործող կառավարության այն հատվածի դեմ, որը Վրաստանը հանձնում է (խմբ.՝ ՌԴ նախագահ) Պուտինին», - գրել է Ուկրաինայի նախագահը՝ գրառմանը կից տեսանյութ հրապարակելով։
Ըստ Զելենսկիի՝ կարևոր է, որ գործընկերներն այժմ նույնպես խոսեն իրենց դիրքորոշման մասին և անկեղծորեն ասեն, թե ինչ է կատարվում։
«Ուկրաինան պատժամիջոցներ է կիրառել Իվանիշվիլիի և նրա հանցակիցների՝ 19 հոգու նկատմամբ։ Սա հենց նրանք են, ովքեր վաճառում են Վրաստանի և նրա ժողովրդի շահերը։ Եվ մենք կոչ ենք անում Եվրոպային, Ամերիկային, աշխարհում բոլորին գործել նույն կերպ՝ սկզբունքորեն», - նշել է Ուկրաինայի նախագահը։
Պատժամիջոցներ են սահմանվել Վրաստանի գործող վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի, նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի, Թբիլիսիի քաղաքապետ Կախա Կալաձեի, պատգամավոր Գրիգոլ Լիլուաշվիլիի, Վերաքննիչ դատարանի նախագահ Միխեիլ Չինչալաձեի, ներքին գործերի և անվտանգության ծառայության նախարար Վախթանգ Գոմելաուրիի, «Վրացական երազանք» կուսակցության գործադիր քարտուղար Մամուկա Մդինարաձեի և այլ գործիչների նկատմամբ։
Ըստ Վրաստանի հանրային հեռարձակող ընկերության՝ ցուցակում ընդգրկված անձանց ֆինանսական ակտիվներն Ուկրաինայում տասը տարով կսառեցվեն, նրանց կարգելվի Ուկրաինայում բիզնես վարել, կսահմանափակվի մուտքն Ուկրաինա, կչեղարկվեն վիզաները, բացի այդ, նրանց կարգելվի գույք և հողատարածք գնել Ուկրաինայում:
Վրաստանում արդեն մեկ շաբաթ է՝ ցույցեր են տեղի ունենում ԵՄ-ի հետ անդամակցության բանակցությունները մինչև 2028 թվականը կասեցնելու՝ երկրի իշխանությունների որոշման դեմ։ Ցույցերն ուղեկցվում են ոստիկանության հետ բախումներով։

Зеленский ввел санкции против представителей власти Грузии
Президент Украины Владимир Зеленский подписал указ о введении санкций против властей Грузии, реагируя на события, происходящие в этой стране. Как сообщает Арменпресс, Зеленский сообщил о подписании указа в своем Telegram-канале.
В списке санкций оказаались бывшие премьер-министры, депутаты и политики Грузии.
“Только что подписал указ, который придает силу решению СНБО о санкциях. Это санкции против той части власти сейчас в Грузии, которая сдает Грузию Путину. Именно против этого сейчас в Грузии - протесты”, - написал президент Украины и опубликовал видеоматериал.
По мнению Зеленского, важно, чтобы и партнеры вусказались бы о своей позиции и честно говорили о том, что происходит.
"Украина применила санкции против Иванишвили и его сообщников - 19 человек. Именно те, кто продает интересы Грузии и людей. И мы призываем Европу, Америку, всех в мире действовать так же - действовать принципиально”, - написал президент Украины.
Санкции введены в отношении действующего премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе, бывшего премьер-министра Бидзины Иванишвили, мэра Тбилиси Кахи Каладзе, депутата Григола Лилуашвили, председателя Апелляционного суда Михаила Чинчаладзе, министра внутренних дел и службы безопасности Вахтанга Гомелаури, исполнительного секретаря партии “Грузинская мечта” Мамуки Мдинарадзе и других лиц.
По сообщению Общественного телевещания Грузии, финансовые активы лиц, включенных в список, будут заморожены в Украине на десять лет, им будет запрещено заниматься бизнесом в Украине, будет ограничен въезд в Украину, им будут отменены визы, также им будет запрещено покупать недвижимость и землю в Украине.
В Грузии уже неделю проходят демонстрации против решения властей страны приостановить переговоры о членстве в ЕС до 2028 года. Демонстрации сопровождаются столкновениями с полицией.