Հալեպահայերի առաջին խմբի ժամանումը Հայաստան սպասվում է դեկտեմբերի 14-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հալեպում դեռևս մնում է 10-12 հազար հայ, որոնց տարհանումը հնարավոր կլինի կազմակերպել պատեհ հնարավորության առաջացման դեպքում։ Սիրիահայերի առաջին խմբի ժամանումը Հայաստան սպասվում է դեկտեմբերի 14-ին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանի «Մեդիա կենտրոն»-ում կայացած՝ «Իրավիճակը Հալեպում. հայ համայնքի ճակատագիրը. անվտանգության մտահոգություններ և մարդասիրական կարիքներ» թեմայով քննարկման ընթացքում նման տեղեկություններ հրապարակեց ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հայրենադարձների ինտեգրման վարչության պետ Հովհաննես Ալեքսանյանը։
Ամփոփելով նոյեմբերի 30-ին Սիրիայի հակակառավարական ուժերի վերահսկողության ներքո անցնելուց հետո Հալեպում ներկայում տիրող իրավիճակը՝ բանախոսը հայտնեց, որ սրացմանը հաջորդած 1-2 օրերին որոշ հայ ընտանիքներ կարողացել են երկրորդական ճանապարհներով դուրս գալ քաղաքից։ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը կապ է պահպանում այդ ընտանիքների հետ, որոնց մի մասը հաստատվել է մայրաքաղաք Դամասկոսում, մյուսները՝ Լաթաքիայում և Քեսաբում։
«Մեր տվյալներով՝ այս պահին Հալեպում կան շուրջ 10-12 հազար հայեր, որոնք հիմնականում տեղաբաշխված են երեք շրջաններում՝ Նոր Գյուղ, Ազիզիե և Սուլեյմանիե։ Հայեր կան նաև այլ թաղամասերում»,- նշեց Ալեքսանյանը։
Նրա հաղորդմամբ՝ որոշակի ընդմիջումից հետո դեկտեմբերի 3-ին Հալեպի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում տեղի է ունեցել հայ համայնքի ներկայացուցիչների առաջին խոշոր հանրային հանդիպումը։ Բերիո թեմը՝ Կիլիկիո հայոց կաթողիկոսության ֆինանսական միջնորդությամբ միջոցներ է հատկացնում քաղաքի կարիքավոր ընտանիքներին։ Մյուս հաստատությունները նույնպես աստիճանաբար ծավալում են բարեգործական աշխատանքներ։ Հալեպում հացի և ջրի պաշարների սղությամբ պայմանավորված՝ գրանցվել է գների որոշակի թանկացում։
Հովհաննես Ալեքսանյանը նշեց նաև, որ ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հայրենադարձների ինտեգրման վարչությունը կապ է պահպանում տեղի համայնքային հաստատությունների և Սիրիայում ՀՀ դեսպանատան հետ։ Վերջինս և ՀՀ ԱԳՆ-ն թեժ գիծ են գործարկել հայրենակիցների համար։ Բոլոր կառույցները հետևում են իրադարձությունների զարգացմանը՝ պատրաստ լինելով ցանկացած պահի օգնության հասնել հալեպահայերին։
«Այս պահին հնարավոր չէ տարհանում կազմակերպել և օժանդակություն հասցնել։ Եթե հնարավորություն լինի և պայմանները ներեն, կարելի է դա դիտարկել, բայց այս պահին այդպիսի հնարավորություն չկա։ Հալեպի օդանավակայանը և արդյունաբերական գոտին հիմա վերահսկում են իսլամիստական խմբավորումները։ Մեծ թվով մարդկանց անվտանգ տարհանելու երաշխիք չկա»,- հայտնեց Հովհաննես Ալեքսանյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ դեկտեմբերի 14-ին նախատեսված է Դամասկոս-Երևան չվերթ և վտանգից մազապուրծ եղած սիրիահայերի առաջին խումբը կհասնի Հայաստան։
«Պատրաստ ենք ցանկացած ժամի ընդունել մեր հայրենակիցներին և զբաղվել նրանց խնդիրներով։ Նախորդ տարիներից պահպանել ենք սիրիահայերի առողջապահական անվճար պետական աջակցության ծրագիրը, որի շրջանակում պատրաստ ենք դիտարկել մեր հայրենակիցների կարիքները։ Նաև կոչ ենք անում մեր գործընկեր կազմակերպություններին իրականացնել համատեղ ծրագրեր»,- ընդգծեց վարչության պետը։
Սիրիայի մեծությամբ երկրորդ և ամենահայաշատ քաղաքը իսլամիստ ապստամբների վերահսկողության ներքո է անցել նոյեմբերի 30-ին։ Սիրիայում Հայաստանի դեսպանությունը նշել է, որ անվտանգ տարհանման հնարավորությունն այս պահին բացակայում է։ ՀՀ ԱԳ նախարարությունը ուշադրությամբ հետևում է զարգացումներին և հնարավորության դեպքում կդիտարկվեն բոլոր տարբերակները։

Ожидается, что первая группа армян Алеппо прибудет в Армению 14 декабря
В Алеппо еще остаются 10-12 тысяч армян, эвакуацию которых можно будет организовать при возможности. Прибытие первой группы сирийских армян в Армению ожидается 14 декабря.
Как сообщает Арменпресс, с таким сообщением выступил начальник отдела интеграции репатриантов главного комиссара по делам диаспоры РА Ованнес Алексанян в ходе обсужденияй в "Медиа-центре" в Ереване на тему "Ситуация в Алеппо: судьба армянской общины, проблемы безопасности и гуманитарные потребности".
Обобщая текущую ситуацию в Алеппо после того, как 30 ноября город перешел под контроль антиправительственных сил Сирии, докладчик сообщил, что в течение 1-2 дней после эскалации некоторые армянские семьи смогли покинуть город по второстепенным дорогам. Управление главного комиссара по делам диаспоры поддерживает контакты с этими семьями, часть из которых обосновалась в столице -Дамаске, другие – в Латакии и Кесабе.
"По нашим данным, на данный момент в Алеппо проживает около 10-12 тысяч армян, которые в основном находятся в трех регионах: Нор Гюх, Азизие и Сулеймание. Армяне есть и в других районах", - отметил Алексанян.
По его словам, после некоторого перерыва 3 декабря в церкви Пресвятой Богородицы в Алеппо состоялась первая большая общественная встреча представителей армянской общины. Епархия Берио выделяет средства нуждающимся семьям города при финансовом посредничестве Киликийского Католикосата Арммянской Апостольской церкви.
Другие учреждения также постепенно разворачивают благотворительную деятельность. Из-за нехватки хлеба и воды в Алеппо зафиксирован определенный рост цен.
Ованнес Алексанян также отметил, что отдел интеграции репатриантов аппарата главного комиссара по делам диаспоры поддерживает контакты с местными общественными учреждениями и посольством РА в Сирии. Посольство и МИД РА открыли горячую линию для соотечественников. Все структуры следят за развитием событий, готовые помочь армянам Алеппо в любой момент.
"На данный момент организовать эвакуацию и оказать помощь нет возможности. Если есть возможность и условия благоприятствующие, можно рассмотреть, но на данный момент такой возможности нет. Аэропорт и промышленная зона Алеппо сейчас контролируются исламистскими группировками. Нет никакой гарантии безопасной эвакуации большого количества людей", - сказал Ованнес Алексанян.
Он сообщил, что на 14 декабря запланирован рейс Дамаск-Ереван и первая группа сирийских армян, еле спасшихся от опасности, прибудет в Армению.
"Мы готовы в любое время принять наших соотечественников и заняться их проблемами. С предыдущих лет мы поддерживаем программу бесплатной государственной поддержки здоровья сирийских армян, в рамках которой готовы учитывать потребности наших соотечественников. Мы также призываем наши партнерские организации к реализации совместных программ", - подчеркнул Алексанян.
Второй по величине и численности населения город Сирии 30 ноября перешел под контроль исламистских повстанцев. В посольстве Армении в Сирии отметили, что на данный момент возможности безопасной эвакуации нет. Министерство иностранных дел Республики Армения внимательно следит за развитием событий и по возможности будут рассмотрены все варианты.