Պեկինը հերքել է կորոնավիրուսի ծագման մասին ԱՄՆ Կոնգրեսի զեկույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չինաստանի արտգործնախարարությունը հերքել է ԱՄՆ Կոնգրեսի զեկույցը չինական լաբորատորիայից կորոնավիրուսի արտահոսքի մասին և հայտարարել, որ Վաշինգտոնը պետք է համաշխարհային հանրությանը պատմի ամբողջ աշխարհում գործող ամերիկյան կենսաբանական լաբորատորիաների մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Չինաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Լին Ցզյանին։
«Միացյալ Նահանգները պետք է արագ արձագանքի միջազգային հանրության ողջամիտ մտահոգություններին, ակտիվորեն կիսի տվյալներ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հետ երկրում ենթադրյալ հիվանդությունների դեպքերի մասին, բացահայտ խոսի Ֆորտ Դետրիկի և ամբողջ աշխարհում իր կենսաբանական լաբորատորիաների մասին», - ասել է Լին Ցզյանը:
Չինաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը նաև կոչ է արել Միացյալ Նահանգներին չքաղաքականացնել կորոնավիրուսի ծագման հարցը և այլևս այլ երկրներին չարատավորել։ Լին Ցզյանը հիշեցրել է, որ Ուհան այցելելուց հետո ԱՀԿ-ի փորձագետները «չափազանց անհավանական» են որակել կորոնավիրուսի լաբորատոր ծագման տեսությունը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը դաշնային և նահանգային մակարդակներում կորոնավիրուսի համավարակին արձագանքելու միջոցառումների մասին զեկույց էր ներկայացրել, որում նշվում էր, որ կորոնավիրուսն, «ամենայն հավանականությամբ, առաջացել է Չինաստանի Ուհանի լաբորատորիայում»։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության և Չինաստանի համատեղ զեկույցում, որը հրապարակվել է 2021 թվականի մարտին Ուհանում միջազգային առաքելությունից հետո, նշվում է, որ COVID-19-ի առաջացման ամենահավանական սցենարը հիվանդության փոխանցումն է չղջիկներից մեկ այլ կենդանու, որը հետագայում վարակել է մարդկանց։ Այնուամենայնիվ, փորձագետները վերջնական եզրակացության չեն եկել այն հարցի շուրջ, թե կոնկրետ ինչպես է վիրուսը հասել Ուհանի ծովամթերքի շուկա:

Пекин опроверг доклад Конгресса США о происхождении коронавируса
МИД Китая опроверг сообщение Конгресса США об утечке коронавируса из китайской лаборатории и заявил, что Вашингтон должен рассказать мировому сообществу об американских биологических лабораториях, действующих по всему миру. Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС со ссылкой на официального представителя МИД Китая Линь Цзяня.
"США должны оперативно реагировать на разумные опасения международного сообщества, активно обмениваться со Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ) данными о ранних предполагаемых случаях заболеваний в стране, открыто рассказать о Форт-Детрике и своих биологических лабораториях по всему миру", - сказал Линь Цзянь.
Он также призвал США не политизировать вопрос о возникновении коронавируса и прекратить очернять другие страны. Линь Цзянь напомнил, что теория о лабораторной утечке коронавируса была охарактеризована экспертами ВОЗ после посещения Уханя как "крайне маловероятная".
Ранее в Палате представителей Конгресса США представили доклад о мерах реагирования на пандемию коронавируса на федеральном и государственном уровнях. В докладе утверждается, что коронавирус "вероятно, возник из-за несчастного случая в лаборатории или при проведении исследований" в китайском Ухане.
В совместном отчете Всемирной организации здравоохранения и Китая, опубликованном в марте 2021 года по итогам международной миссии в Ухане, отмечалось, что наиболее вероятный сценарий появления COVID-19 - передача заболевания от летучих мышей к другому животному, которое позже заразило людей. Однако специалисты не пришли к окончательному выводу о том, как именно вирус попал на уханьский рынок морепродуктов