ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Euromoney միջազգային առաջատար ֆինանսական պարբերականն Ամերիաբանկին շնորհել է «Անշարժ գույքի ձեռքբերման լավագույն բանկը Հայաստանում» մրցանակ: Ամերիաբանկն առաջինն է Հայաստանում արժանացել այս մրցանակին:
Մրցանակը շնորհվել է առևտրային նշանակության անշարժ գույքի ոլորտում գրանցած գերազանց արդյունքների համար` գնահատելով Բանկի ոչ միայն ֆինանսական հաջողությունները և հաճախորդների սպասարկման բարձր որակը, այլև առաջադեմ տեխնոլոգիական լուծումների և կայուն զարգացման ոլորտում իրականացվող նախաձեռնությունների միջոցով ոլորտը զարգացնելու հանձնառությունը:
Ըստ Euromoney-ի, Ամերիաբանկը 2023թ. հունիսից մինչև 2024թ. հունիսն ընկած ժամանակահատվածում զգալի աճ է գրանցել Հայաստանում անշարժ գույքի ձեռքբերման առումով։ Բանկի հիփոթեքային վարկերի պորտֆելն աճել է 25.3%-ով և կազմել 233.2 մլրդ ՀՀ դրամ (600 մլն ԱՄՆ դոլար), իսկ հիփոթեքային վարկերի շուկայում բանկի մասնաբաժինը կազմել է 21.3% (30.06.2024 դրությամբ)։
Պարբերականը նշում է, որ բանկի գրանցած հաջողությունը սերտորեն կապված է իր էկոհամակարգի`MyHome-ի գործունեության հետ, որն օգտատերերին առաջարկում է անշարժ գույք գնելու ամբողջական օնլայն լուծում՝ տան ընտրությունից մինչև հիփոթեքային վարկավորման հաստատում։ Հաճախորդները միայն պետք է այցելեն նոտարական գրասենյակ՝ պայմանագրի վավերացման համար։
Դիտարկվող ժամանակահատվածում հարթակի միջոցով տրամադրվել է ավելի քան 18 մլրդ ՀՀ դրամի վարկ, որը կազմում է Ամերիաբանկի կողմից առաջնային շուկայում անշարժ գույքի ձեռքբերման նպատակով տրամադրված հիփոթեքային վարկերի պորտֆելի 50%-ը, ինչը 38.3%-ով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից:
Euromoney-ն ընդգծում է, որ հարթակը զգալիորեն ընդլայնվել է. MyHome-ում ներկայացված կառուցապատողների թիվը հարթակի գործարկման պահին գրանցված 25-ից 2024թ. կեսերին հասել է 68-ի, ընդ որում մարզերում գործունեություն ծավալող կառուցապատողների թիվն աճել է 172%-ով: Առաջարկվող անշարժ գույքերի թիվն աճել է 226%-ով. 2024թ. հունիսին հարթակում արդեն ներկայացված էր 3,100 բնակարան 115 շենքում: Հավելենք, որ հարթակի նոր գործառույթը թույլ է տալիս ընտրել և ձեռք բերել անշարժ գույք նաև երկրորդային շուկայից, ինչի շնորհիվ առաջարկվող բնակարանների թիվը նույն ժամանակահատվածում ավելացել է 950-ով:
Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի տնօրեն Արման Բարսեղյանը, խոսելով մրցանակաբաշխության արդյունքների մասին, նշել է. «Ամերիաբանկը շարունակաբար մշակում է նորարարական լուծումներ, որոնք բարելավում են մեր հաճախորդների և գործընկերների՝ թվային պրոդուկտների օգտագործման փորձառությունը: MyHome.am հարթակի հաջողությունն արտացոլում է համապարփակ էկոհամակարգ ստեղծելու մեր հանձնառությունը, ինչը պարզեցնում է բնակելի անշարժ գույք գնելու գործընթացը և խթանում անշարժ գույքի շուկայի աճը Հայաստանում: Այս մրցանակը մեծ պատիվ է մեզ համար, և մենք շնորհակալ ենք մրցանակաբաշխության ժյուրիին մեր աշխատանքն ու ջանքերը գնահատելու համար»:
Ամերիաբանկի հիփոթեքային վարկավորման պրոդուկտային թիմը վերջերս Պրահայում կայացած «Synchome 2024» համաժողովում ներկայացրել է բանկի վերջին ձեռքբերումներն այս ոլորտում։ Միջոցառմանը մասնակցել է բանկային, ֆինթեք, այլընտրանքային հիփոթեքային և այլ առանցքային ոլորտների շուրջ 70 ներկայացուցիչ ավելի քան 15 երկրից: Մասնակիցները քննարկել են հիփոթեքային վարկերի էկոհամակարգերում գրանցած տեխնոլոգիական ձեռքբերումներն ու առկա նորարարական լուծումները:
Ամերիաբանկը Հայաստանի հիփոթեքային շուկայի բացարձակ առաջատարն է. 2024թ. սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ բանկի մասնաբաժինը հիփոթեքային վարկերի շուկայում կազմել է 22%, իսկ վարկային պորտֆելը գերազանցել է 285 մլրդ ՀՀ դրամը։
Ամերիաբանկը, որպես դինամիկ զարգացող ֆինթեք միջավայր, առաջարկում է կյանքի որակը բարելավող ամբողջական լուծումներ:

Ameriabank Named Armenia’s Best Bank for Real Estate by Euromoney
YEREVAN, NOVEMBER 29, ARMENPRESS. Ameriabank has been recognized as Armenia’s best bank for real estate by an international financial publication Euromoney, becoming the first-ever recipient of this award in Armenia. The Real Estate Awards honor excellence in the commercial real estate sector, acknowledging not only financial success and client service, but also a commitment to improving the sector through technological advances and sustainability initiatives.
According to Euromoney, Ameriabank achieved notable growth in its real estate business in Armenia during the review period from June 2023 to June 2024. The bank’s gross mortgage loan portfolio grew by 25.3% to AMD 233.2 billion (US$600 million), capturing a 21.3% share of the Armenian mortgage market as of June 2024.
The publication highlights that this success is closely tied to the growth of MyHome.am, the digital mortgage platform, which allows users to search for properties and secure mortgage loans entirely online. A first in Armenia’s banking sector, the platform facilitates everything from property search to contract signing. Over AMD 18 billion in loans were issued on the portal over the review period, amounting to 50% of Ameriabank’s mortgage loan portfolio in the primary market, up from 38.3% a year earlier.
Euromoney stresses that the platform also expanded significantly, with the number of developers onboard rising from 25 at its launch to 68 by mid-2024, including a 172% increase in developers from regions. Property listings grew by 226%, featuring 3,100 apartments in 115 buildings by June 2024. Additionally, the platform’s new secondary market feature boosted apartment listings by 950 during the review period.
Ameriabank’s Retail Banking Director, Arman Barseghyan, commented on the Awards results: “At Ameriabank, we are committed to develop innovative solutions that enhance the digital experience for our customers and partners. The success of the MyHome.am platform is a testament to our commitment to building a comprehensive ecosystem that streamlines the home-buying process and fosters the growth of Armenia’s real estate market. We are deeply honored by this recognition and sincerely thank the Awards Jury for acknowledging our efforts and achievements to date”․
To add, Ameriabank’s mortgage team recently presented the bank’s latest accomplishments at the Synchome 2024 workshop in Prague. The event brought together around 70 international delegates from banking, fintech, alternative mortgage, and other key industry sectors from more than 15 countries. Participants discussed technological advancements and innovative solutions in home loan ecosystems.
Ameriabank is the absolute leader in the mortgage market of Armenia, with a 22% market share and a loan portfolio exceeding AMD 285 billion as of September 30, 2024.
Ameriabank is a leading financial and technology company in Armenia, a major contributor to the Armenian economy. In line with its Digital Transformation Strategy, the bank continually introduces and enhances innovative products, services and platforms designed to meet the evolving financial and non-financial needs of its customers. Ameriabank, as a dynamically growing fintech space, offers seamless solutions to improve the quality of life.