Ֆոն դեր Լայենը վստահեցրել է, որ Եվրահանձնաժողովը կաջակցի Ուկրաինային ԵՄ-ին անդամակցելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ ԵՀ-ի նոր կազմն աշխատելու է Ուկրաինայի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու ուղղությամբ։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից:
«Մենք ցանկանում ենք, որ Ուկրաինան դառնա մեր Եվրոպական միության մի մասը: Մենք կաջակցենք Ուկրաինային այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ է», - ասել է ֆոն դեր Լայենը՝ նոյեմբերի 27-ին Ստրասբուրգում կայացած Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում ԵՀ-ի անդամության թեկնածուներին ներկայացնելով վերջնական հաստատման համար։
Ֆոն դեր Լայենը խոստացել է, որ Եվրահանձնաժողովը կօգնի Ուկրաինային, Մոլդովային և Արևմտյան Բալկանների երկրներին պատրաստվել ԵՄ-ին անդամակցությանը և կանցկացնի անհրաժեշտ բարեփոխումներ։
«Եվրոպայի հանձնառությունն այս երկրներին էլ ավելի ուժեղ կլինի…. Եվ մենք այդ երկրներին կաջակցենք գործընթացի յուրաքանչյուր փուլում՝ հիմնված արժանիքների վրա, մինչև նրանք պատրաստ լինեն միանալու մեր միությանը», - հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահը:
Դրա հետ մեկտեղ ֆոն դեր Լայենը հիշեցրել է, որ նոր կազմի Եվրահանձնաժողովում Եվրամիության ընդլայնման համար պատասխանատվությունն ստանձնելու է սլովենուհի Մարտա Կոսը։

Урсула фон дер Ляйен заверила, что Еврокомиссия поддержит Украину в вопросе вступления в ЕС
Председатель Европейской комиссии (ЕК) Урсула фон дер Ляйен заявила, что новый состав ЕК будет работать над вступлением Украины в Евросоюз. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на агентство “Интерфакс”.
“Мы хотим, чтобы Украина стала частью нашего Европейского союза. Мы будем поддерживать Украину столь долго, сколько понадобится”, - заявила фон дер Ляйен, представляя кандидатов на членство в ЕС для окончательного утверждения на пленарной сессии Европарламента в Страсбурге 27 ноября.
Фон дер Ляйен обещала, что Еврокомиссия поможет Украине, Молдавии и странам Западных Балкан подготовиться к членству в ЕС и провести необходимые реформы.
“Приверженность Европы этим странам будет всё сильнее. (...) И мы будем поддерживать эти страны на каждом этапе их процесса, основанного на заслугах, пока они не будут готовы присоединиться к нашему союзу”, - подчеркнула председатель Еврокомиссии.
Фон дер Ляйен добавила, что в новой Еврокомиссии за расширение Евросоюза будет отвечать словенка Марта Кос.