Դերասանուհի Մարինե Պետրոսյանը «Գոյ» թատրոնի մուտքի դիմաց կխաղա «Պատրանք և իրականություն» մոնոներկայացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դերասանուհի Մարինե Պետրոսյանը «Գոյ» թատրոնի մուտքի մոտ կխաղա  «Պատրանք և իրականություն» մոնոներկայացումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ թատերասերներն այն կարող են դիտել նոյեմբերի 24-ին։
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ ՀՀ կառավարության որոշմամբ՝ նախատեսվում է «Գոյ» թատրոնի վարչական հատվածը կրճատել, իսկ թատրոնի ստեղծագործական կազմը «Գոյ» թատերախումբ անունով կշարունակի գործունեություն ծավալել Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի տանիքի ներքո: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, որը նախագծի հեղինակն է, վստահեցրել էր, որ այդ պարագայում «Գոյ»-ը կարող է ընդլայնել իր հնարավորությունները:
2024 թվականի հունվարի 30-ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրը «Գոյ» թատրոնը վերակազմակերպել է՝ միավորելով այն Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի հետ:
«Գոյ» թատրոնի ստեղծագործական կազմը դեմ է միավորմանը: Նրանք միավորման վերաբերյալ կառավարության որոշումը վիճարկում են դատարանում։
Դատական նիստը տեղի կունենա նոյեմբերի 25-ին ժամը 15:00-ին Վարչական դատարանում։
«Գոյ»-ի ստեղծագործական կազմի անդամները նոյեմբերի 7-ից նստացույց են իրականացնում թատրոնի դռան առաջ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությանից պահանջելով միջանկյալ հրատապ լուծում գտնել և «Գոյ» թատրոնին հնարավորություն տալ վերսկսել իր աշխատանքը մինչև դատարանի և իրավապահ մարմինների կողմից հարցի վերջնական լուծումը։

Актриса Марине Петросян представит моноспектакль "Иллюзия и реальность" перед входом в театр "Гой"
Актриса Марине Петросян представит моноспектакль "Иллюзия и реальность"  перед входом в театр "Гой".
Как передает Арменпресс, театралы смогут посмотреть моноспектакль 24 ноября.
Ранее сообщалось, что решением правительства РА планируется сократить административную часть театра "Гой", а творческий состав театра продолжит работать под названием театральной группы "Гой" в Национальном академическом театре имени Габриэля Сундукяна. В Министерстве образования, науки, культуры и спорта РА, являющемся автором проекта, заверили, что в этом случае "Гой" сможет расширить свои возможности.
30 января 2024 года по решению правительства Республики Армения Государственный реестр юридических лиц Министерства юстиции Республики Армения реорганизовал театр "Гой", объединив его с Национальным академическим театром им. Габриэла Сундукяна.
Творческий коллектив театра «Гой» против объединения. Они оспаривают решение правительства об объединении в суде.
Судебное заседание состоится 25 ноября в 15:00 в Административном суде.
Члены творческого коллектива "Гой" с 7 ноября проводят сидячую забастовку перед дверями театра, требуя от Министерства образования и культуры РА найти безотлагательное решение животрепещущего вопроса и дать театру «Гой» возможность возобновить свою работу до окончательного решения судом и правоохранительными органами.