Ֆոն դեր Լայենն ինքնաթիռում փրկել է ուղևորներից մեկին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը փրկել է ինքնաթիռում գտնվող ուղևորներից մեկին, երբ վերադառնում էր Բրյուսել Ռիո դե Ժանեյրոյում կայացած Մեծ քսանյակի գագաթնաժողովից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է POLITICO-ն։
Ֆոն դեր Լայենը, որը մասնագիտությամբ բժիշկ է, նոյեմբերի 20-ին շվեյցարական ավիաընկերության ինքնաթիռում Ցյուրիխից Բրյուսել թռիչքի ժամանակ միջամտել է, երբ ուղևորներից մեկի ինքնազգացողությունը վատացել է։ Անձնակազմի անդամները հարցրել են մյուս ուղևորներին, թե նրանցից ով կարող է առաջին օգնություն ցուցաբերել։
Եվրահանձնաժողովի խոսնակ Արիանա Պոդեստան հաստատել է տեղի ունեցածը։
«Ինչպես լինում է նման դեպքերում, ինքնաթիռի անձնակազմը հարցրել է՝ արդյոք ուղևորներից որևէ մեկը բժշկական կրթություն ունի։ Նախագահը օգնեց կարիքի մեջ գտնվող ուղևորին, մինչև մենք վայրէջք կատարեցինք, և այդ ժամանակ  գործի անցավ բուժանձնակազմը», - ասել է Պոդեստան։
Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հանրային առողջության բնագավառում դոկտորական աստիճան ունի, որը ստացել է Հանովերի բժշկական դպրոցում։

Урсула фон дер Ляйен спасла пассажира самолета
Глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен во время возвращения в Брюссель с саммита G20 в Рио-де-Жанейро на борту самолета спасла одного из пассажиров. Как передает Арменпресс, об этом сообщает POLITICO.
Урсула фон дер Ляйен, врач по профессии, 20 ноября, находясь на борту самолета авиакомпании Swiss Airlines, выполнявшей рейс из Цюриха в Брюссель, откликнулась, когда члены экипажа поинтересовались, кто может оказать первую медицинскую помощь, так как ухудшилось самочувствие одного из пассажиров.
Член Еврокомиссии Ариана Подеста подтвердила этот инцидент.
“Она оказывала первую помощь до тех пор, пока самолет благополучно приземлился в Брюсселе. Там за дело взялись медики”, - рассказала Ариана Подеста.
Урсула фон дер Ляйен имеет степень доктора общественного здравоохранения Ганноверской медицинской школы.