Եվրոպական վեց երկրներ մեղադրել են Ռուսաստանին «անվտանգության ճարտարապետության վրա հարձակվելու» մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Լեհաստանի, Իսպանիայի և Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարները Ռուսաստանին մեղադրել են եվրոպական անվտանգության ճարտարապետության վրա համակարգված հարձակումներ իրականացնելու մեջ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ այդ մասին ասված է Վարշավայում կայացած հանդիպման արդյունքներով արտգործնախարարների համատեղ հայտարարության մեջ։
«ՆԱՏՕ-ի և ԵՄ-ի երկրների դեմ Մոսկվայի հիբրիդային գործունեության էսկալացիան նույնպես աննախադեպ է իր բազմազանությամբ և մասշտաբներով՝ ստեղծելով անվտանգության զգալի ռիսկեր»,- ասված է փաստաթղթում։
Նախարարները Ռուսաստանին մեղադրել են նաև ռևիզիոնիզմի, Իրանի և Հյուսիսային Կորեայի հետ կապեր հաստատելու և ուկրաինական հակամարտության վերաբերյալ կառուցողական բանակցություններ վարելուց հրաժարվելու մեջ։
Փաստաթղթից բխում է նաև, որ եվրոպական երկրները պետք է էլ ավելի մեծ դեր ունենան սեփական անվտանգության ապահովման գործում՝ գործելով անդրատլանտյան և գլոբալ գործընկերների հետ միասին։

Шесть стран Европы обвинили Россию в "атаках на архитектуру безопасности"
Министры иностранных дел Франции, Германии, Италии, Польши, Испании и Великобритании обвинили Россию в якобы систематических атаках на архитектуру европейской безопасности. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом говорится в совместном заявлении глав МИД по итогам встречи в Варшаве.
"Эскалация гибридной деятельности Москвы против стран НАТО и ЕС также беспрецедентна по своему разнообразию и масштабам, создавая значительные риски для безопасности", — говорится в документе.
Министры также обвинили Россию в ревизионизме, налаживании связей с Ираном и КНДР и нежелании вести конструктивные переговоры по конфликту на Украине.
Также из документа следует, что европейские страны должны играть еще большую роль в обеспечении своей собственной безопасности, действуя вместе с трансатлантическими и глобальными партнерами.