Հնդկաստանի ԱԳ նախարարի կարծիքով աշխարհը գերհոգնած է ռուս-ուկրաինական հակամարտությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարը կարծում է, որ աշխարհը գերհոգնած է ուկրաինական հակամարտությունից և սպասում է դրա լուծմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հնդկաստանի ԱԳ նախարարը նման տեսակետ է հայտնել Hindustan Times թերթի կազմակերպած «Առաջնորդության գագաթնաժողով»-ի պանելային քննարկման ընթացքում։
«Կարծում եմ, որ աշխարհն ինչ-որ առումով գերհոգնած է։ Այսինքն, այս հակամարտությունը հսկայական գին է պահանջում և՛ երկու հիմնական խաղացողներից, և՛ բոլորից: Սա այն ժամանակն է, երբ կա որոշակի լուծման գլոբալ պահանջ» - ասել է նա՝ մատնանշելով Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ու Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հեռախոսազրույցը, որը առաջինն է եղել 2022 թվականի դեկտեմբերից ի վեր։
Հնդկաստանի ԱԳ նախարարը նաև հավելել է, որ այդ հակամարտության լուծման հարցում Դելին չունի կարգավորման որևէ պլան, սակայն ձգտում է ուղիներ գտնել Մոսկվայի և Կիևի շփման համար։
«Մենք չենք կարծում, թե դա մեր գործն է: Մեր գործն այն է, որ փորձենք ճանապարհ գտնել այս երկու երկրները հասցնելու այնպիսի կետի, որ նրանք կարողանան շփվել միմյանց հետ: Մյուսները չեն կարող լուծել խնդիրը, քանի դեռ կողմերը հենց իրենք չեն ցանկանում լուծել»,- ասել է նա։

По мнению главы МИД Индии, мир устал от российско-украинского конфликта
МИД Индии Субраманьям Джайшанкар считает, что  мир очень устал от конфликта на Украине и ждет его разрешения.
Как передает Арменпресс, об этом он заявил, выступая на "Саммите лидеров", организованном газетой Hindustan Times.
«Я думаю, что мир в некотором смысле истощен. Я имею в виду, что этот конфликт требует огромную цену — как от двух главных действующих лиц, так и от всех остальных. Это время, когда существует глобальный спрос на какое-то решение», - сказал он, отметив, что накануне канцлер Германии Олаф Шольц впервые после декабря 2022 года - начала конфликта, провел телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным.
Глава  МИД Индии отметил, что  в урегулировании этого конфликта    Нью-Дели не предлагал никакого мирного плана, но стремится найти пути сообщения между Москвой и Киевом.
"Мы не думаем, что это наше дело. Наше дело - попытаться найти способ привести эти две страны к точке, где они смогут взаимодействовать. Другие не могут решить проблему, если они не хотят ее решать", - отметил он.