Բուլղարիայի ՍԴ-ն գործ է հարուցել խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների վիճարկման վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուլղարիայի Սահմանադրական դատարանը գործ է հարուցել հոկտեմբերի 27-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին, այս մասին նշված է Բուլղարիայի ՍԴ կայքում տարածված հաղորդագրության մեջ:
«2024 թվականի նոյեմբերի 11-ին 50-րդ գումարման Ազգային ժողովի 58 պատգամավորների պահանջով Սահմանադրական դատարանը բացեց թիվ 34/2024 գործը՝ վիճարկելու 51-րդ գումարման Ազգային ժողովի ընտրությունների արդյունքները»,- ասվում է երկրի ՍԴ կայքում տարածված հաղորդագրության մեջ:
Սահմանադրական դատարան ներկայացված բողոքում ասվում է, որ, ըստ տիրող հասարակական կարծիքի, հոկտեմբերի 27-ին արտահերթ ընտրությունների անցկացումը ուղեկցվել է բազմաթիվ ու բազմաբնույթ խախտումներով, որոնցից շատերը կրել են նաև քրեական բնույթ։
Նախկինում Սահմանադրական դատարանը գործ էր հարուցել 52 ընտրատեղամասերում քվեարկության արդյունքները մասնակի չեղարկելու վերաբերյալ։

Конституционный суд в Болгарии возбудил дело об оспаривании итогов выборов
Конституционный суд (КС) Болгарии возбудил дело об оспаривании результатов выборов 51-го Народного собрания (парламента) страны.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, досрочные выборы в Народное собрание состоялись в Болгарии 27 октября. О намерении добиваться полной или частичной отмены результатов голосования заявляли различные политические силы. На прошлой неделе партия "Величие" обратилась в КС с просьбой аннулировать результаты выборов. Партия, которой не хватило 21 голоса для попадания в парламент, объявила, что ее поддержали 58 депутатов Народного собрания предыдущего созыва.
"Конституционный суд 11 ноября 2024 года по запросу 58 депутатов Народного собрания 50-го созыва возбудил дело № 34/2024 об оспаривании результатов выборов в Народное собрание 51-го созыва", - говорится в заявлении на сайте суда.
В жалобе в КС утверждалось, что, согласно преобладающему общественному мнению, проведение досрочных выборов 27 октября сопровождалось многочисленными и разнообразными нарушениями, многие из которых также носят характер преступлений.