ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների իշխանությունները հայտարարել են ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփի դեմ Իրանի կողմից պատվիրված մահափորձը կանխելու մասին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ մեղադրանքներ են առաջադրել Իրանից Ֆարհադ Շաքերիին, Բրուքլինից Կարլայլ Ռիվերային և Նյու Յորքից Ջոնաթան Լոուդհոլթին՝ Նյու Յորքում իրանական ծագմամբ ԱՄՆ քաղաքացու սպանության փորձին նրանց ենթադրյալ մասնակցության համար։ Շաքերին մեղադրվում է նաև ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփի դեմ մահափորձ կազմակերպելու մեջ։
Նշվում է, որ Ռիվերան և Լոուդհոլթը ձերբակալվել են, իսկ Շաքերին ազատության մեջ է, քանի որ, ենթադրաբար, նա գտնվում է Իրանում։
ԱՄՆ գլխավոր դատախազ Մերիք Գարլենդը հայտարարել է, որ արդարադատության դեպարտամենտը մեղադրանք է առաջադրել իրանական գործակալին, որը հանցավոր խումբ ղեկավարելու հանձնարարություն է ստացել ՝ Իրանի պլաններին աջակցելու և նրա թիրախներին սպանելու համար, այդ թվում՝ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփին։
«Մենք նաև մեղադրանք ենք առաջադրել ու ձերբակալել ենք երկու անձի, որոնք, որպես այս խմբի մաս, հավաքագրվել են, որպեսզի ԱՄՆ-ի տարածքում սպանեն ամերիկացի լրագրողի, որը խիստ քննադատել է Իրանի ռեժիմին»,- ասել է Գարլենդը։
Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի տնօրեն Քրիստոֆեր Ռեյը հայտարարել է, որ առաջադրված մեղադրանքները բացահայտում են ԱՄՆ քաղաքացիներին, այդ թվում՝ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփին, Իրանի ռեժիմին քննադատող կառավարության այլ ներկայացուցիչներին և այլախոհներին հետապնդելու՝ Իրանի ռեժիմի փորձերը։ «Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հանցավոր համաձայնության մեջ է մտել հանցագործների և մարդասպանների հետ, որպեսզի ԱՄՆ-ի տարածքում հետապնդի և գնդակահարի ամերիկացիներին, ինչը պարզապես անընդունելի է։ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի համառ աշխատանքի շնորհիվ մահաբեր սխեմաները խաթարվել են»,- ասել է ՀԴԲ-ի ղեկավարը։

США обвинили Иран в организации покушения на Дональда Трампа
Власти Соединенных Штатов Америки заявили, что предотвратили заказанную Ираном попытку убийства избранного президента США Дональда Трампа.
Как передает Арменпресс, согласно заявлению, опубликованному Министерством юстиции США, Фархаду Шакери из Ирана, Карлайлу Ривере из Бруклина и Джонатану Лоадхолту из Нью-Йорка предъявлены обвинения в предполагаемой причастности к покушению на убийство гражданина США иранского происхождения в Нью-Йорке. Шакери также обвиняют в организации покушения на избранного президента США Дональда Трампа.
Сообщается, что Ривера и Лоадхолт арестованы, а Шакери находится на свободе, поскольку предположительно находится в Иране.
Генеральный прокурор США Меррик Гарланд объявил, что Министерство юстиции предъявило обвинение иранскому агенту, которому было поручено возглавить преступную группировку с целью поддержки планов Ирана и уничтожения его целей, включая избранного президента Дональда Трампа.
"Мы также предъявили обвинения и арестовали двух человек, которые в составе этой группы были завербованы для убийства американского журналиста на территории США, который резко критиковал иранский режим", - сказал Гарланд.
Директор ФБР Кристофер Рэй заявил, что обвинительные заключения раскрывают попытки иранского режима атаковать граждан США, включая избранного президента Дональда Трампа, других правительственных чиновников, критикующих иранский режим, и инакомыслящих.
«Иранский Корпус стражей исламской революции вступил в сговор с преступниками и убийцами с целью выслеживать и расстреливать американцев на территории США, что просто неприемлемо. Благодаря настойчивой работе Федерального бюро расследований смертоносные схемы были сорваны», - заявил глава ФБР.