Վրաստանի վարչապետը շնորհավորել է երկրի բնակչությանը Դավիթ Շինարարի հիշատակի օրվա առթիվ
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն շնորհավորել է երկրի բնակիչներին սուրբ թագավոր Դավիթ IV Աղմաշենեբելիի (Շինարար) հիշատակի օրվա կապակցությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Sputnik գործակալության վրացական հարթակը՝ նշելով, որ Վրաստանում այդ տոնը կոչվում է «Դավիթոբա»։
«Ուզում եմ շնորհավորել բոլորին այս օրվա՝ Դավիթոբայի կապակցությամբ: Դավիթ Աղմաշենեբելին Վրաստանի պայծառության, միավորման և վերականգնման խորհրդանիշն է: Ցանկանում եմ բոլորին մաղթել մեր հայրենիքի պայծառություն, միավորում և վերականգնում»,-գրել է Կոբախիձեն սոցցանցում։
Դավիթը թագավոր է Բագրատիոնների տոհմից՝ Գեորգի II-ի որդին, միջնադարյան Վրաստանի ամենանշանավոր պետական ​​գործիչներից մեկը։
Նա գահակալել է 1089-1125 թվականներին։ Իր 36-ամյա գահակալության ընթացքում նա Վրաստանը դուրս է բերել լիակատար ավերված վիճակից, միավորել երկիրը, վերակազմավորել կառավարական կառույցները, ստեղծել կանոնավոր բանակ՝ երկիրը դարձնելով անկախ ու հզոր։
Սուրբ Դավիթի օրոք Վրաստանում կառուցվել են տասնյակ եկեղեցիներ ու վանքեր, ստեղծվվել են նոր քաղաքներ, ընդարձակվել՝ հները։ Իր գործունեության համար թագավորը ստացել է «Շինարար» մականունը։
Վրաց ուղղափառ եկեղեցին 13-րդ դարի վերջին Դավիթ Շինարարին սրբադասել է որպես բարեպաշտ թագավոր՝ բացառություն անելով միայն նահատակներին և սրբերին սրբադասելու կանոնից։

Премьер-министр Грузии поздравил жителей страны с Днем памяти Давида Строителя
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе поздравил жителей страны с— днем поминовения Святого благоверного царя Давида IV Агмашенебели (Строителя).
Как передает Арменпресс, об этом сообщает  грузинская платформа агентства Sputnik, отмечая, что в Грузии этот праздник называется «Давитоба».
"Хочу всех поздравить с сегодняшним днем, с Давитоба. Давид Агмашенебели является символом сияния, объединения и восстановления Грузии. Хочу всем пожелать воссияния, объединения и восстановления нашей родины", – написал Кобахидзе в соцсети.
Грузинский царь из династии Багратиони, сын Георгия II – один из самых выдающихся государственных деятелей средневековой Грузии.
Давид Агмашенебели взошел на престол в возрасте 16 лет в 1089 году. За время своего 36-летнего царствования он вывел Грузию из состояния полной разрухи, объединил страну, реорганизовал структуры управления государством, создал регулярную армию, сделал страну независимой и сильной.
В царствование святого Давида в Грузии были воздвигнуты десятки храмов и монастырей, создавались новые и расширялись старые города. За его деятельность царя прозвали Строителем.
Грузинская православная церковь причислила Давида Строителя к лику святых как благоверного царя в конце XIII века, сделав исключение из правила канонизировать только мучеников и преподобных.