Ֆրանսիայում շուրջ 3 տասնյակ քաղաքական գործիչներ երկրի կառավարությանը կոչ են անում բոյկոտել Բաքվում կայանալիք COP-29 գագաթնաժողովը
Ֆրանսիայում շուրջ 3 տասնյակ քաղաքական գործիչներ երկրի կառավարությանը կոչ են անում բոյկոտել Բաքվում կայանալիք COP-29  գագաթնաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շուրջ երեք տասնյակ ֆրանսիացի գործիչներ հավաքական ուղերձ են հրապարակել՝ Ֆրանսիայի կառավարությանը կոչ անելով բոյկոտել Բաքվում կայանալիք COP-29 համաժողովը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գործիչների ուղերձը հրապարակել է Le Figaro պարբերականը։
«Ֆրանսիայի Հանրապետության հարգելի ընտրված ներկայացուցիչներ, մենք՝ այս խնդրագիրը ստորագրողներս, կոչ ենք անում կառավարությանը վճռական և խորհրդանշական գործողություններ ձեռնարկել՝ բոյկոտելու COP29-ը, որը տեղի կունենա Բաքվում նոյեմբերի 11-ից։ Խորհրդարանական բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչների կողմից արդեն դատապարտված այս համաժողովի անցկացումը չպետք է նպաստի Ադրբեջանի ավտոկրատ և կոռումպացված ռեժիմի օրինականացմանը կամ խրախուսի նրա ծավալապաշտական ​​ու ապակայունացնող հավակնությունները։
Միջազգային այս կարևոր իրադարձության մոտենալով՝ Ադրբեջանի իշխանությունները միայն ուժեղացնում են ռեպրեսիաները ներքին ընդդիմության նկատմամբ և նոր սպառնալիքներ հնչեցնում Հայաստանի դեմ։ Այդ մասին են վկայում Human Rights Watch-ի և Freedom Now-ի զեկույցները, որոնք հոկտեմբերի 8-ին հրապարակել են հայտարարություններ ադրբեջանական վարչակարգի՝ «քաղաքացիական հասարակությանը ոչնչացնելու» փորձերի մասին։
Պակաս ցուցիչ չէ Իլհամ Ալիևի դիրքորոշումն, ով, խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի համաձայնագրի բոլոր կետերը, 2023 թվականի սեպտեմբերին էթնիկ զտումներ է իրականացրել Ղարաբաղում, անընդհատ բարձրացնում է խաղադրույքները խաղաղ բանակցություններում», - նշել են ուղերձի հեղինակները՝ հավելելով, որ COP29-ի անցկացումը, հակառակ սպասելիքների, միայն ամրացնելու է Ադրբեջանի իշխանություններին։
Ուղերձում նրանք հարց են հնչեցնում, թե կարելի՞ է արդյոք խոսել բնապահպանական խնդիրների մասին՝ անտեսելով տասնյակ քաղբանտարկյալների, այդ թվում՝ հայ բարերար Ռուբեն Վարդանյանի և ևս 22 հայ պատանդների ազատ արձակման կոչերը, որոնք խոշտանգումների են ենթարկվում համաժողովի անցկացման վայրից մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա։
«Այս կոչը ստորագրողները կարծում են, որ ո՛չ», - ընդգծվում է ուղերձում։
Նրանք իրենց վրդովմունքն են արտահայտում Ֆրանսիայի կառավարության որոշման կապակցությամբ, որի համաձայն՝ համաժողովին Ֆրանսիան ներկայացնելու է բնապահպանության նախարար Անյես Պանիե-Ռունաշեին, հատկապես հաշվի առնելով, որ Ֆրանսիան արձանագրել է Ադրբեջանում իր քաղաքացիների անհիմն ձերբակալության երկու դեպք, և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունն արդեն իսկ սեպտեմբերի 4-ին նախազգուշացրել է իր քաղաքացիներին հրաժարվել Ադրբեջան մեկնելուց։
Գործիչները Ֆրանսիայի կառավարությանը կոչ են անում հստակ ուղերձ հղել Ալիևի ռեժիմին՝ բոյկոտելով COP29-ը և ղեկավարելով հայ պատանդների անհապաղ և անվերապահ ազատման միջազգային արշավը, ապահովելով Լեռնային Ղարաբաղից 120,000 փախստականների անվտանգ վերադարձի իրավունքը և պաշտպանելով Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, որի տարածքների մի մասը մինչ օրս օկուպացված են Ադրբեջանի կողմից։
Կոչը ստորագրել են՝ Անն Իդալգոն՝ Փարիզի քաղաքապետ (Սոցիալիստական կուսակցություն), Այդա Հադիզադեն՝ Վալ դ’Ուազից ընտրված պատգամավոր (Սոցիալիստական կուսակցություն), Շառլ դը Կուրսոնը՝ Մառնից ընտրված պատգամավոր (Ցենտրիստներ՝ նոր կենտրոն), Քրիստին Պիրես Բոնը՝ Պույ-դը-Դոմից ընտրված պատգամավոր (Սոցիալիստական կուսակցություն), Կլոդ Կերնը՝ Բա-Ռենի սենատոր (Դեմոկրատների և Անկախների միություն), Էլիզա Մարտենը՝ Իզերից ընտրված պատգամավոր (Չհանձնվող Ֆրանսիա), Էմանուել Գրեգուարը՝ Փարիզի 7-րդ ընտրատարածքի պատգամավոր (Սոցիալիստական կուսակցություն), Ֆրանսուա-Գզավյե Բելամին՝ Եվրախորհրդարանի պատգամավոր (Հանրապետականներ), Իզաբել Սանտյագոն՝ Վալ-դը-Մարնից ընտրված պատգամավոր (Սոցիալիստական կուսակցություն), Լորան Պանիֆուսը՝ Արիեժից ընտրված պատգամավոր, Լորան Վոքիեն՝ Օտ-Լուարից ընտրված պատգամավոր (Հանրապետականներ) և այլ գործիչներ։

Около 30 политиков во Франции призывают правительство страны бойкотировать саммит COP-29 в Баку
Около трех десятков французских деятелей опубликовали коллективное послание, в котором призвали французское правительство бойкотировать конференцию COP-29, которая пройдет в Баку.
Как сообщает Арменпресс, послание деятелей опубликовало издание Le Figaro.
«Уважаемые избранные представители Французской Республики, мы, подписавшие эту петицию, призываем правительство предпринять решительные и символические действия по бойкоту COP29, которая пройдет в Баку с 11 ноября. Проведение этой конференции, уже осужденной представителями всех парламентских фракций, не должно способствовать легализации автократического и коррумпированного режима Азербайджана или или поощрять его экспансионистские и дестабилизирующие амбиции.
По мере приближения этого важного международного события власти Азербайджана лишь усиливают репрессии против внутренней оппозиции и выступают с новыми угрозами в адрес Армении. Об этом свидетельствуют отчеты Human Rights Watch и Freedom Now, опубликовавших 8 октября заявления о попытках азербайджанского режима «разрушить гражданское общество».
Не менее показательна и позиция Ильхама Алиева, который, нарушив все пункты соглашения о прекращении огня от 9 ноября 2020 года, осуществил этническую чистку в Карабахе в сентябре 2023 года, постоянно повышая ставки в мирных переговорах", - отметили авторы послания, добавив, что проведение COP29, вопреки ожиданиям, лишь укрепит власти Азербайджана.
В послании они задаются вопросом, можно ли говорить об экологических проблемах, игнорируя призывы освободить десятки политзаключенных, в том числе армянского филантропа Рубена Варданяна и еще 22 армянских заложников, которых пытают в нескольких сотнях метров от места проведения конференции.
"Подписавшие это обращение считают, что нет", - подчеркивается в послании.
Авторы обращения выражают возмущение решением французского правительства, согласно которому Франция будет представлять на конференции министра охраны окружающей среды Аньес Панье-Рюнаше, особенно с учетом того, что Франция зафиксировала два случая необоснованного ареста своих граждан в Азербайджане, а МИД Франции уже 4 сентября предупредил своих граждан не ездить в Азербайджан.
Деятели призывают французское правительство послать четкий сигнал режиму Алиева, бойкотируя COP29 и возглавив международную кампанию за немедленное и безоговорочное освобождение армянских заложников, гарантируя право на безопасное возвращение 120 000 беженцев из Нагорного Карабаха и защищая территориальную целостность Армении, часть которой до сих пор оккупирована Азербайджаном.
Призыв подписали: Анн Идальго, мэр Парижа (Социалистическая партия), Аида Хадизаде, депутат, избранная от Валь д'Уаз (Социалистическая партия), Шарль д’Курсон, депутат, избранный от Марны (Центристы: новый центр), Кристин Пирес Бон, член парламента, избранная от Пюи-д’Дома (Социалистическая партия), Клод Керн, сенатор от Ба-Рен (Союз демократов и независимых), Элиза Мартен, член парламента от Изера (Не сдающаяся Франция), Эммануэль Грегуар, член парламента от 7-го округа Парижа (Социалистическая партия), Франсуа-Ксавье Беллами, член Европейского парламента (республиканцы), Изабель Сантьяго, член парламента от Валь-де-Марн (Социалистическая партия) Лоран Панифус, член парламента от Арьежа, Лоран Вокье, депутат от Верхней Луары (республиканцы), и другие деятели.