Եվրահանձնաժողովի առաջին թեկնածուները հաջողությամբ անցել են «քասթինգը». DW
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանում հաջողությամբ են անցել Եվրահանձնաժողովի նոր կազմում ընդգրկվող առաջին չորս թեկնածուների լսումները։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունից:
Նոյեմբերի 4-ին կանաչ լույս են ստացել Եվրախորհրդարանում առևտրի հարցերով եվրահանձնակատարի թեկնածու Մարոշ Շեֆչովիչը՝ Սլովակիայից, մշակույթի հարցերով եվրահանձնակատարի թեկնածու Գլեն Միկալեֆը՝ Մալթայից, գյուղատնտեսության հարցերով եվրահանձնակատարի թեկնածու Քրիստոֆ Հանզենը` Լյուքսեմբուրգից, և Հունաստանի ներկայացուցիչ Ապոստոլոս Ցիցիկոստասը, որը պետք է զբաղվի տրանսպորտի հարցերով։
58-ամյա Մարոշ Շեֆչովիչը ներկայում զբաղեցնում է Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահի պաշտոնը և պատասխանատու է Եվրամիության հաստատությունների միջև կապերի համար։ Իր նոր պաշտոնում նա, մասնավորապես, պետք է Չինաստանի հետ բանակցություններ վարի առևտրային հակամարտության կարգավորման շուրջ, ինչպես նաև ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքման շուրջ՝ Հարավային Ամերիկայի երկրների ընդհանուր շուկայի` Մերկոսուրի մասնակիցների հետ։
Տրանսպորտի հարցերով եվրահանձնակատարի թեկնածու Ցիցիկոստասը եվրապատգամավորներին հավաստիացրել է, որ արդեն առաջիկա տարում մտադրություն ունի ներկայացնել ԵՄ-ում երկաթուղային տոմսերի պատվիրման միասնական համակարգ ներդնելու՝ վաղուց հետաձգված պլանները։
Եվրահանձնաժողովում պաշտոններում նշանակվելու համար անհրաժեշտ է, որ թեկնածուներն ապահովեն ձայների երկու երրորդի աջակցությունն իրենց խորհրդարանական հանձնաժողովներում: Եթե նրանց չհաջողվի դրան հասնել, ապա լրացուցիչ լսումներ կանցկացվեն, որից հետո կանաչ լույս ստանալու համար արդեն բավական է պարզ մեծամասնության ձայնը։ Թեկնածուի համար չափազանց անհաջող լսումների դեպքում ԵՄ երկրների կառավարությունները պետք է նոր թեկնածություններ առաջադրեն:

Первые кандидаты в Еврокомиссию успешно прошли “кастинг”: DW
В Европарламенте успешно прошли слушания первых четырех кандидатов в новый состав Еврокомиссии. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Русская служба Deutsche Welle.
4 ноября зеленый свет в Европарламент получили кандидат на пост еврокомиссара по торговле Марош Шефчович от Словакии, кандидат на пост еврокомиссара по культуре Гленн Микаллеф от Мальты, кандидат на пост еврокомиссара по сельскому хозяйству Кристоф Ханзен от Люксембурга и представитель Греции Апостолос Цицикостас, который будет заниматься вопросами транспорта.
58-летний Марош Шефчович в настоящее время занимает должность вице-президента Европейской комиссии и отвечает за отношения между институтами Евросоюза. На новой должности он должен, в частности, вести переговоры по урегулированию торгового конфликта с Китаем, а также по заключению соглашения о свободной торговле с участниками общего рынка южноамериканских стран МЕРКОСУР.
Кандидат на пост еврокомиссара по транспорту Цицикостас заверил депутатов Европарламента, что уже в наступающем году он намерен представить давно отложенные планы по внедрению единой системы заказа железнодорожных билетов в ЕС.
Чтобы быть назначенными на должности в Европейской комиссии, кандидаты должны заручиться поддержкой двух третей голосов в своих парламентских комитетах. Если им не удастся этого добиться, будут проведены дополнительные слушания, после которых достаточно простого большинства голосов, чтобы получить зеленый свет. В случае крайне неудачного прослушивания кандидата правительства ЕС должны выдвинуть новых кандидатов.