ՀՀ ԱՍՀ նախարարությունը սոցիալական բնակֆոնդի ու դրա կառավարման զարգացման նպատակով կհամագործակցի CRS-ի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում սոցիալական բնակարանային ապահովման քաղաքականության բարելավման և զարգացման նպատակով ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ու Կաթոլիկ օգնության ծառայության-Միացյալ Նահանգների կաթոլիկ եպիսկոպոսների համաժողովի միջև (CRS - UNITED STATES CONFERENCE OF CATHOLIC BISHOPS)-ի միջև ստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փաստաթղթի շրջանակում կողմերը պարտավորվել են համատեղել ջանքերը՝ Հայաստանում սոցիալական բնակարանային ֆոնդի և դրա կառավարման շարունակական զարգացման նպատակով։
Համագործակցության շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել պիլոտային ծրագիր, որը հնարավորություն կստեղծի Հայաստանում կիրառել Բոսնիա և Հերցեգովինայի Հանրապետության դրական փորձը՝ տեղայնացնելով սոցիալական բնակարանային ապահովման հաջողված կայուն և ինքնաբավ մոդելը։
«Մենք ծառայությունների հսկայական բաժին արտապատվիրակում ենք հասարակական կազմակերպությունների գործընկերներին։ Համագործակցության մեր ակտիվությունն էլ ավելի է մեծացել հետպատերազմյան ժամանակահատվածում և 2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության բռնի տեղահանումից հետո, որովհետև, առհասարակ, ճգնաժամային իրավիճակներում կառավարություններն ավելի արդյունավետ են սկսում աշխատել, եթե մի կողմից կա մասնավոր ոլորտի, մյուս կողմից՝ միջազգային գործընկերների աջակցությունը, հատկապես, երբ փորձում ենք ներդնել լավագույն փորձը։ Այս առումով կարևորում եմ Բոսնիա Հերցեգովինայի փորձը, հատկապես՝ Կաթոլիկ օգնության ծառայության հետ համագործակցելու մեր այս պայմանավորվածությունը»,- ողջույնի խոսքում ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը՝ հույս հայտնելով, որ հուշագրով սկիզբ կդրվի սոցիալական պաշտպանության ոլորտում առավել ընդգրկուն համագործակցության։
CRS-ի՝ բալկանյան ներկայացուցչության ղեկավար Սանելա Իմամովիչի խոսքով՝ ծրագրի գաղափարը ծնվեց 2023 թվականին, երբ Լեռնային Ղարաբաղից փախստականները գալիս էին Հայաստան, ուստի ցանկություն առաջացավ Բոսնիա Հերցեգովինայում սոցիալական բնակարանային ֆոնդի ստեղծման ոլորտում իրենց ունեցած փորձը կիսել նաև ՀՀ կառավարության հետ։
Ըստ նրա՝ ստորագրված հուշագիրը ևս մեկ անգամ փաստեց սոցիալական բնակարանային ֆոնդի ստեղծման և պահպանման ուղղությամբ ՀՀ կառավարությանն աջակցելու իրենց հանձնառությունը։
«Հայաստանի կառավարությանն աջակցելու ենք նաև գոյություն ունեցող օրենսդրության վերանայման ճանապարհին եվրոպական ստանդարտը վերարտադրելու միջոցով, լավարկելու ենք օրենսդրությունը, բարելավելու ենք կարողությունն այդ աշխատանքներն իրականացնելու համար, համագործակցելու ենք համայնքների, ՀԿ-ների հետ, որպեսզի կառավարությունը կարողություն ձևավորի՝ ավելի մեծ միջոցներ ներգրավելու սոցիալական այս նախաձեռնության ուղղությամբ»,-մանրամասնեց CRS-ի՝ բալկանյան ներկայացուցչության ղեկավարը։

Armenia to cooperate with CRS in social housing stock development
YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. The Armenian Ministry of Labor and Social Affairs and the Catholic Relief Services (CRS) – United States Conference of Catholic Bishops have signed a memorandum of understanding with the purpose of improving and developing the social housing policy in Armenia.
The sides will unite efforts for the continuous development of the social housing stock and its management.
A pilot program envisaged in the memorandum will apply the positive experience of Bosnia and Herzegovina by localizing the successful self-sustainable model of ensuring social housing.
“We have been outsourcing a huge part of services to our partners in NGOs. The cooperation has further intensified in the post-war period and after the 2023 forced displacement of the population of Nagorno-Karabakh, because generally in crisis situations governments work more effectively when on one hand there’s support from the private sector and on the other hand international partners, especially while trying to introduce the best experience. In this regard we attach importance to the experience of Bosnia and Herzegovina, especially this agreement of ours on cooperation with the Catholic Relief Services,” Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan said, expressing hope that the memorandum will launch a more comprehensive cooperation in social protection sector.
CRS Country Representative for the Balkans and Outreach Countries Sanela Imamovic said the inception of the idea happened in 2023 when the Nagorno-Karabakh refugees were arriving to Armenia, and the CRS wanted to share their experience in social housing stock of Bosnia and Herzegovina.
The signing of the memorandum once again underscored the CRS commitment to support the Armenian government in the direction of creating and maintaining social housing stock, Imamovic said.
“We will support the Armenian government also through reproducing the European standard on the path of revising the existing legislation, we will improve the legislation and the capacity to implement this work, we will cooperate with communities, NGOs, in order for the government to develop capacity to involve greater resources in the direction of this social initiative,” she said.