ՀՀ ՆԳ նախարարը և Կատարի ՆԳՆ պետնախարարը քննարկել են համագործակցության զարգացման հնարավոր ուղիները
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանը Կատարի Պետություն այցի շրջանակում հանդիպել է Ներքին գործերի նախարարության պետնախարար Շեյխ Աբդուլազիզ բին Ֆայսալ բին Մուհամմադ Ալ Թանիի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։
Վահե Ղազարյանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ բարձր է գնահատում Կատարի Պետության հետ բարեկամական հարաբերությունները, որոնք առավել բարելավվել են 2022 թվականին Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Կատարի Պետություն այցից հետո։
Վահե Ղազարյանը Շեյխ Աբդուլազիզ բին Ֆայսալ բին Մուհամմադ Ալ Թանիին է ներկայացրել ՆԳ նախարարությունում ընթացող բարեփոխումները: Նա, մասնավորապես, կարևորել է Ոստիկանության չորս հենասյունային ուղղությունների կայացման գործում Կատարի Պետության աջակցությունը թե՛ նյութատեխնիկական, թե՛ կադրերի վերապատրաստման առումով:
ՀՀ ՆԳ նախարարն ընդգծել է աղետների ռիսկի կառավարման ոլորտում Կառավարության մոտեցումը՝ ներկայացնելով Աղետների ռիսկի կառավարման 2023-2030 թթ․ ռազմավարությունը և 2023-2026 թթ․ գործողությունների ծրագիրը, ինչպես նաև Փրկարար ծառայությունում իրականացվող աշխատանքները:
Աղետներին արդյունավետ և օպերատիվ արձագանքող ծառայություն ունենալու հարցում Վահե Ղազարյանը կարևորել է նաև միջազգային գործընկերների հետ սերտ համագործակցությունը։
Կատարի Պետության ՆԳՆ պետնախարարը համագործակցության պատրաստակամություն է հայտնել՝ նաև նշելով, որ կուսումնասիրվեն քննարկվող հարցերը: Քննարկվել են բարեկամ երկրների միջև համագործակցության զարգացման հնարավոր ուղիներն ու դրանց շարունակականությունը։

Министр внутренних дел Армении и госминистр внутренних дел Катара обсудили возможные пути развития сотрудничества
Министр внутренних дел Республики Армения Ваге Казарян в рамках своего визита в Государство Катар встретился с государственным министром внутренних дел Катара шейхом Абдулазизом бин Фейсалом бин Мухаммадом Аль Тани.
Как сообщает Арменпресс, в ходе встречи был обсужден ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.
Ваге Казарян, поблагодарив за теплый прием, отметил, что высоко ценит дружественные отношения с Государством Катар, которые улучшились после визита премьер-министра Никола Пашиняна в Государство Катар в 2022 году.
Ваге Казарян представил шейху Абдулазизу бин Фейсалу бин Мухаммаду Аль Тани проводимые реформы в МВД. В частности, он подчеркнул поддержку Государства Катар в становлении четырех основных направлений полиции как в плане материально-технического обеспечения, так и в плане переподготовки кадров.
Министр внутренних дел РА подчеркнул подход правительства в сфере управления рисками стихийных бедствий, представив Стратегию управления рисками бедствий на 2023-2030 годы и План действий на 2023-2026 годы, а также работы, проводимые в Спасательной службе.
Ваге Казарян также подчеркнул тесное сотрудничество с международными партнерами в плане создания эффективной и оперативной службы реагирования на стихийные бедствия.
Государственный министр внутренних дел Катара выразил готовность к сотрудничеству, также заявив, что все обсуждаемые вопросы будут изучены. Обсуждались возможные пути развития сотрудничества между дружественными странами и его продолжение.