Պենտագոնը հաստատել է Ռուսաստանում Հյուսիսային Կորեայի զորքերի առկայությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը հայտարարել է, որ կան ապացույցներ այն մասին, որ Հյուսիսային Կորեայի զորքերը Ռուսաստանում են, մնում է պարզել, թե նրանք այնտեղ ինչ են անում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը։
«Ապացույցներ կան, որ Ռուսաստանում Կորեայի Ժողովրդադեմոկրատական Հանրապետության զորքեր կան։ Թե ինչ են նրանք այնտեղ անում, դեռ պետք է պարզենք։ Սա մի բան է, որը մենք պետք է հասկանանք»,- հայտարարել է Օսթինը։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, հենվելով հետախուզական տվյալների վրա, հայտարարել էր, որ Հյուսիսային Կորեայի զորքերի երկու ստորաբաժանում՝ ենթադրաբար 12 հազարանոց անձնակազմով, պատրաստվում են Ուկրաինայի դեմ պատերազմին մասնակցելուն։ Ռուսաստանում Հյուսիսային Կորեայի զորքերի գտնվելու մասին ահազանգել էր նաև Հարավային Կորեան։

Пентагон подтвердил присутствие северокорейских войск в России
Глава Минобороны США Ллойд Остин заявил, что есть доказательства присутствия северокорейских войск в России, остается выяснить, что они там делают.
«Есть данные о том, что в России находятся войска КНДР. Нам еще предстоит выяснить, что они там делают. Это то, что нам нужно понять», - сказал Остин.
Ранее президент Украины Владимир Зеленский на основании разведданных заявил, что два подразделения северокорейских войск предположительно численностью 12 тысяч человек готовятся к участию в войне против Украины. Южная Корея также предупредила о присутствии северокорейских войск в России.