ՀՀ և Իրանի ԱԳ նախարարները վերահաստատել են է տարածաշրջանի կապուղիների ապաշրջափակման սկզբունքը՝ հիմնված ինքնիշխանության և իրավազորության հարգման վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլում հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի հետ: Հանդիպումը կայացել է «3+3» խորհրդակցական հարթակի նախարարական հանդիպման շրջանակներում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարները քննարկել են երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացմանն ուղղված օրակարգային հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը և Սեյեդ Աբբաս Արաղչին մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ: Հարավային Կովկասում կայունության ապահովման տեսլականի շրջանակներում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի կնքման կարևորությանը։
Ըստ աղբյուրի՝ վերահաստատվել է տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային կապուղիների ապաշրջափակման հարցում սկզբունքային մոտեցումը՝ հիմնված ինքնիշխանության և իրավազորության հարգման վրա։

Armenian and Iranian Foreign Ministers meet in Istanbul
YEREVAN, OCTOBER 18, ARMENPRESS. On October 18, in Istanbul, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with Minister of Foreign Affairs of Iran Seyed Abbas Araghchi. The meeting took place within the framework of the Ministerial session of the "3+3" regional consultative platform, the Foreign Ministry of the Republic of Armenia has said in a readout.
The Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Iran discussed issues on the agenda aimed at further development of bilateral cooperation.
Ararat Mirzoyan and Seyed Abbas Araghchi exchanged views on regional security issues. Within the framework of the vision of ensuring stability in the South Caucasus, the interlocutors touched upon the normalization process of Armenia-Azerbaijan relations, including the importance of signing a peace treaty.
The principled approach on unblocking regional economic and transport communications, with respect for sovereignty and jurisdiction, was reaffirmed.