ՀՀ և Իրանի ԱԳ նախարարները վերահաստատել են է տարածաշրջանի կապուղիների ապաշրջափակման սկզբունքը՝ հիմնված ինքնիշխանության և իրավազորության հարգման վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլում հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի հետ: Հանդիպումը կայացել է «3+3» խորհրդակցական հարթակի նախարարական հանդիպման շրջանակներում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարները քննարկել են երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացմանն ուղղված օրակարգային հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը և Սեյեդ Աբբաս Արաղչին մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ: Հարավային Կովկասում կայունության ապահովման տեսլականի շրջանակներում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի կնքման կարևորությանը։
Ըստ աղբյուրի՝ վերահաստատվել է տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային կապուղիների ապաշրջափակման հարցում սկզբունքային մոտեցումը՝ հիմնված ինքնիշխանության և իրավազորության հարգման վրա։

Главы МИД Армении и Ирана обсудили вопросы региональной безопасности
В Стамбуле 18 октября состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Ирана Сейедом Аббасом Аракчи. Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, встреча состоялась на полях министерской встречи консультативной платформы «3+3».
Министры иностранных дел Армении и Ирана обсудили вопросы, стоящие на повестке дальнейшего развития двустороннего сотрудничества.
Арарат Мирзоян и Сейед Аббас Аракчи обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности. В рамках видения обеспечения стабильности на Южном Кавказе был затронут процесс урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, в том числе важность заключения мирного договора.
Был подтвержден принципиальный подход к разблокированию региональных экономических и транспортных коммуникаций на основе уважения суверенитета и национальной юрисдикции.