ՀՀ-ԳԴՀ պաշտպանական խորհրդակցություններում համաձայնեցվել է ոլորտում համագործակցության 2025-ի ծրագիրը՝ տասնյակ միջոցառումներով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բեռլինում հոկտեմբերի 9-10-ը տեղի են ունեցել ՀՀ-ԳԴՀ երկկողմ պաշտպանական խորհրդակցությունները, որոնց մասնակցել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի գլխավորած պատվիրակությունը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից, Գերմանիայի դաշնային պաշտպանության նախարարության միջազգային անվտանգության քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչություններում տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր, ինչպես նաև երկկողմ ու բազմակողմ ձևաչափով համագործակցության զարգացման հեռանկարները։ Լևոն Այվազյանը ներկայացրել է Հայաստանի շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակն ու դրա զարգացման միտումները և այդ համատեքստում կարևորել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, ինչպես նաև ՀՀ ԶՈՒ կերպափոխման ընթացքը։
Ըստ աղբյուրի՝ կողմերը քննարկել և երկուստեք գոհունակություն են հայտնել 2024 թվականի երկկողմ պաշտպանական համագործակցության ընթացքի վերաբերյալ, ընդգծել են այն զարգացնելու զգալի ներուժը։ Քննարկումների արդյունքում համաձայնեցվել է պաշտպանության ոլորտում համագործակցության 2025 թվականի ծրագիրը, որն ընդգրկում է տասնյակ միջոցառումներ՝ փորձի փոխանակման, կրթության և վարժանքի, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ուղղություններով։

Bilateral defence consultations between Armenia and Germany held in Berlin
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. On October 9-10, bilateral defence consultations between the Republic of Armenia and the Federal Republic of Germany were held in Berlin, with the participation of the delegation led by the Head of the Department of Defence Policy and International Cooperation of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia Levon Ayvazyan.
According to a statement issued by the Defence Ministry of the Republic of Armenia, during the meetings held at the Federal Ministry of Defence of Germany, within the Departments of International Security Policy and International Cooperation, various issues concerning international and regional security were discussed, alongside the prospects for the development of bilateral and multilateral cooperation.
Levon Ayvazyan provided an overview of the political-military situation surrounding Armenia and its ongoing developments, highlighting in particular the “Crossroads of Peace” initiative developed by the Government of Armenia, as well as the transformation process of the Armenian Armed Forces.
Both parties reviewed and expressed mutual satisfaction with the progress of bilateral defence cooperation in 2024, underscoring its significant potential for further development. As a result of the discussions, the 2025 cooperation program in the field of defence was agreed upon, including a range of activities related to exchange of experience, education, and training, as well as other areas of mutual interest.