Բեյրութում իսրայելական հարվածներից 22 մարդ է զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լիբանանի մայրաքաղաքին գիշերը Իսրայելի հասցրած հարվածներից 22 մարդ է զոհվել, 117 մարդ՝ վիրավորվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը։
Իր հերթին CNN-ը, վկայակոչելով «Հեզբոլլահ»-ի աղբյուրին, նշում է, որ շարժման բարձրաստիճան ներկայացուցիչ Վաֆիկ Սաֆան ողջ է մնացել։ Ըստ «Հեզբոլլահ»-ի աղբյուրի և իսրայելական լրատվամիջոցների՝ Սաֆան եղել է Բեյրութի ուղղությամբ իսրայելական հարվածների թիրախը։ Նա շարժման քաղաքական թևի պաշտոնյաներից է և ղեկավարում է շարժման կապի բաժանմունքը, կառավարում խմբավորման ներքին և միջազգային հարցերը։
Իսրայելը պաշտոնապես չի անդրադարձել այս հարձակմանը։
Իսրայելի պաշտպանության բանակը Telegram-ի իր ալիքում հայտնել է, որ հոկտեմբերի 10-ի ժամը 23:00-ի դրությամբ, 24 ժամվա ընթացքում «Հեզբոլլահ»-ը շուրջ 190 արկ է արձակել Իսրայելի վրա։
Իսրայելը սեպտեմբերի 23-ից ավիահարվածներ է հասցնում Լիբանանին, իսկ հոկտեմբերի 1-ին հայտարարել է այնտեղ ցամաքային գործողություն սկսելու մասին։ Իսրայելը հայտարարել է, որ թիրախավորում է «Հեզբոլլահ»-ի ենթակառուցվածքները և նպատակ ունի անվտանգ պայմաններ ստեղծել Իսրայելի հյուսիսային շրջաններից տեղահանված տասնյակ հազարավոր բնակիչների վերադարձի համար։
Ըստ Լիբանանի առողջապահության նախարարության՝ 2023 թ. հոկտեմբերից իսրայելական հարվածներից Լիբանանում զոհերի թիվը գերազանցել է 2100-ը, վիրավորների թիվը՝ 10 100-ը։ Իսկ սեպտեմբերի 23-ից Լիբանանում զոհվել է ավելի քան 1320 մարդ, վիրավորվել՝ շուրջ 3700-ը։ Վերջին շաբաթներին ավելի քան 1,2 միլիոն մարդ տեղահանվել է։

В результате ночных ударов Израиля в Бейруте погибли 22 человека
В результате ночных ударов Израиля по столице Ливана погибли 22 человека, 117 получили ранения. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Министерство здравоохранения Ливана.
CNN, ссылаясь на источник из “Хезболлы”, сообщает, что целью израильских ударов по Бейруту был высокопоставленный член движения Вафик Сафа, и он выжил. Вафик Сафа является одним из должностных лиц политического крыла движения и возглавляет Управление связи и кооординации движения, руководит внутренними и международными делами группоровки.
Израиль на официальном уровне не сообщал об этом ударе.
Армия обороны Израиля в своем Telegram-канале написала, что по состоянию на 23:00 10 октября “Хезболла” в течение суток выпустила по Израилю около 190 ракет.
Израиль наносит авиаудары по Ливану с 23 сентября, 1 октября объявил о начале наземной операции. Израиль заявил, что наносит удары по инфраструктуре “Хезболлы” и стремится создать безопасные условия для возвращения десятков тысяч перемещенных жителей из северных регионов Израиля.
По данным Минздрава Ливана, с сентября 2023 г. количество погибших в Ливане превысило 2 100 человек, раненых - 10 100. А с 23 сентября погибло более 1 320 человек и около 3 700 человек получили ранения. За последние недели более 1,2 миллиона человек вынуждены были покинуть свои дома.